Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

  16:52aktualizováno  16:52
Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním podnikatelům a politikům z Česka i Slovenska. A byť se lidé z J&T umějí kolem politiků a zákulisních hráčů obratně pohybovat, vše zůstalo vždy pouze v rovině dohadů.

Sídlo společnosti J&T v Brně. | foto: Profimedia.cz

Stopy k záhadám opředenému byznysu J&T totiž často mizely na Kypru ve spleti firem, jejichž majitele nelze dohledat. MF DNES se proto pokusila zmapovat jednu z takových kyperských sítí, která vyrostla kolem společnosti Berg Nominees Limited.

Fotogalerie

J&T se k této společnosti nikdy oficiálně nehlásila. Pravda však je, že několik firem, které pod Berg Nominees patří, J&T prokazatelně využívala.

Spleť společností kolem Berg Nominees čítá několik desítek dalších firem, které podnikají v Česku i na Slovensku. A jména s nimi spojená vedou od zbrojního byznysu až po bývalého pražského primátora.

Slovenský zbrojař a přítel expremiéra Fica

O společnosti Berg Nominees psal i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. Narazil na ni, když popisoval byznys zbrojaře Miroslava Výboha, blízkého přítele slovenského expremiéra Roberta Fica.

Výboh, který figuroval v kauze kolem Marka Dalíka a obrněnců Pandur, kyperskou firmu podle webu Aktuality.sk využil při investování do nemovitostí. Konkrétně měla společnost Berg Nominees vlastnit jinou kyperskou firmu, která ovládala Výbohův majetek v hodnotě přes patnáct milionů liber.

Kyperský labyrint říše J&T. Od podílu zubaře k Janouškovu zlatému vejci

Výboh se ve společnosti lidí z J&T objevil například v květnu 2008. Zbrojař se tehdy během závodů formule 1 zúčastnil akce pořádané na jachtě v Monaku, na níž se setkal spolumajitel J&T Ivan Jakabovič s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem z Ficova Směru.

Bylo to krátce předtím, než se měnil kurz slovenské koruny vůči euru. J&T navíc jen pár dní po schůzce obou mužů provedla lukrativní obchod na devizovém trhu, a tak se spekulovalo, zda Počiatek strategické informace nevyzradil. J&T to popřela. A ministr aféru nakonec ustál.

Horská chata nedaleko Albrechtic

Další z firem, které patří pod Berg Nominees, má vazby na bývalého primátora Prahy Pavla Béma. Bém je jednatelem společnosti Levandres, které patří novostavba, jež před čtyřmi lety vyrostla v chráněné oblasti nedaleko Albrechtic v Jizerských horách.

Jak MF DNES uvedla již před časem, při podnikání v realitách využíval kyperské firmy s vazbami na lidi z J&T zřejmě i Bémův blízký přítel, podnikatel Roman Janoušek. Společnost Breva, s níž byl Janoušek roky spojovaný (dnes již pod názvem Sagnell Business), vlastní několik lukrativních nemovitostí v historickém centru Prahy nebo například v nejdražší budově Česka – pankráckém mrakodrapu V Tower.

Janoušek byl mojí politickou blbostí, přiznal exprimátor Bém v Rozstřelu

J&T se od firem, které působí v byznysu s realitami kolem Janouška a Béma, distancovala.

Sagnell má společné podnikání také s dalším známým pražským podnikatelem – Tomášem Hrdličkou. Společnost Kupiano Investments, kterou Hrdlička ovládá spolu s finančníkem Karlem Pražákem, vlastní společně se Sagnellem firmu Skidor. Ta má podíl v milionovém byznysu s provozem lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně.

Loterijní byznys v Řecku

Stopy Berg Nominees však nevedou jen do Jizerských hor, ale i do nejvyšších pater loterijního byznysu. Když v roce 2013 společnost miliardáře Jiřího Šmejce Emma Delta oznamovala vstup do řecké loterijní společnosti OPAP, tamní dominantní sázkové kanceláře, jmenovala jako jednoho ze svých investorů společnost Helixor Ltd.

Podle tiskové zprávy vydané k obchodu reprezentoval Helixor právě J&T. A stoprocentním vlastníkem Helixoru je právě Berg Nominees. Dnes už však podíl v lukrativní řecké loterii nedrží. Před dvěma lety koupila podíl Helixoru v Emma Delta loterijní skupina Sazka Group.

Klička v zákoně: pověřený akcionář

Vhled do toho, jakým způsobem kyperská „matka“ funguje, dává slovenský registr, který nutí společnosti, jež chtějí podnikat se státem, odhalit do detailu vlastnickou strukturu. Jedna z firem uvedla, že jejím jediným akcionářem je právě společnost Berg Nominees. Ta však reálně funguje jen jako takzvaný pověřený akcionář a majitelem je ve skutečnosti fyzická osoba.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG LISOVNY – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz