Janoušek byl mojí politickou blbostí, přiznal exprimátor Bém v Rozstřelu

  13:37aktualizováno  3. října 13:37
Pavel Bém je i s odstupem času přesvědčen, že byl dobrým primátorem Prahy. A potvrzují mu to prý i lidé, kteří dokonce volají po jeho návratu na magistrát. V diskusním pořadu Rozstřel Bém zároveň zkritizoval nominaci ODS na primátora v podobě Bohuslava Svobody a rozpovídal se také o přátelství s lobbistou Janouškem.

„Zažíval jsem za poslední roky od lidí hlavně negativní reakce ale časem se to mění. Dnes za mnou lidé chodí a říkají mi: Vraťte se!,“ vykládal na úvod diskusního pořadu Rozstřel Bém, který se živí stejně jako před vstupem do politiky coby psychoterapeut. 

Neopomněl se také pochválit za výstavbu tunelu Blanka. A na otázku moderátora, zda Blanku považuje za svůj pomník, odpověděl: „Svým způsobem vlastně ano,“ zasmál se Bém. „A není jediný,“ dodal sebevědomě někdejší politik, jenž během svého vládnutí v Praze chtěl v české metropoli pořádat i olympijské hry.  

„Všichni porevoluční premiéři na Praze vždy šetřili. Olympiáda byla příležitostí dostat peníze ze státního rozpočtu do investic města. Mohl se tehdy například dokončit pražský okruh a jiné důležité stavby. Praze by olympiáda slušela,“ je dodnes přesvědčený Bém. 

Fotogalerie

Jedním z problémů současné Prahy je podle něj to, že městské části nedokáží dostatečně využít peníze na investice, které od magistrátu dostávají. Často dokáží vyčerpat pouze malé procento. 

„Jsou však i městské části, kde umí investice čerpat mnohem lépe,“ řekl Bém a jako příklad uvedl Prahu 2 a její starostku Janu Černochovou.

Černochová by podle něj byla také mnohem lepší kandidátkou na primátora než je stranou ODS nominovaný Bohuslav Svoboda. „Už jednou měl příležitot primátorem být, ale nic dramatického za ním nevidím. Dovedl bych si představit někoho, kdo by ODS přinesl větší procentní zisk,“ dodal ke kandidatuře Bohuslava Svobody.

Pavel Bém

- jako primátor působil v letech 2002 až 2010, vystřídal ho stranický kolega z ODS Bohuslav Svoboda. V roce 2006, když obhajoval mandát primátora, dostala ODS 55% hlasů.

- do ODS vstoupil v roce 1998 a ve stejném roce byl zvolen starostou Prahy 6. V roce 2004 byl zvolen místopředsedou strany a v roce 2008 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Mirkovi Topolánkovi. 

- postupně sílila jeho kritika hlavně kvůli kauze předraženého projektu Opencard  

- do roku 2013 byl poslancem během vlády Petra Nečase.

- jako lékař se specializuje na psychiatrii a protidrogovou prevenci. 

Bém stále zůstává členem ODS. „Jsem tradiční člověk, co nerad převléká kabáty,“ uvedl ke svému přetrvávajícímu členství. Současné směřování strany se mu však příliš nelíbí. ODS se podle něj neměla nikdy odstřihnout od osoby Václava Klause. „Václav Klaus kromě toho, že byl prezidentem, byl také neuvěřitelně silným premiérem, za kterým je obrovské množství dobrých věcí,“ připomněl.

Bém byl během svého působení na magistrátu kritizován za to, že byl pod vlivem lobbistů, především svého kamaráda Romana Janouška. On se však za to ani s odstupem času nestydí a Janoušek je podle něj nevinný člověk, který dostal negativní nálepku hlavně od médií. 

„Kdyby byl Roman Janoušek tím velkým lobistou anakradl to, co měl nakrást, tak jak to, že ho dávno nikdo neodsoudil?“ ptal se Bém. 

„Byla to moje politická blbost, ale já své přátele neopouštím. Politické a podnikatelské prostředí se musí oddělovat, přesto se bude vždy navzájem ovlivňovat,“ řekl exprimátor. 

Z dnešní pohledu by se pravděpobně choval jinak, kdyby věděl, jak jeho vztah s Janouškem bude vnímán. 

V současné době se Bém kromě lékařské praxe věnuje také protidrogové politice a to i v mezinárodním měřítku. Je součástí globální komise pro protidrogovou politiku. Ta v České republice je podle něj na velmi vysoké úrovni a v zahraničí si toho, jak to u nás funguje, velmi váží.

Celý záznam Rozstřelu s exprimátorem Pavlem Bémem:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Hledali fotky i dámské boty. Získat povolení k pobytu v Česku je náročné

Dělníci

Zahraničních přistěhovalců v Česku přibývá. Za posledních 15 let stoupl jejich počet o více než 300 tisíc. K dnešnímu...

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Škoda Octavia 2.0 TDI 2015 ·
Škoda Octavia 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 88 907 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz