Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

  8:50aktualizováno  14:57
Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní působení Tomáše Petříčka v čele resortu zahraničních věcí, tak, že je jasně v rozporu s národními zájmy naší země a s naprostou ignorancí jejích historických zkušeností,“ usnesl se výkonný výbor ÚV KSČM. Petříček má ale podporu své ČSSD.

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v Evropské unii a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení,“ napsal na Twitteru ministr Petříček.

„Jsem s prací ministrů za ČSSD spokojen,“ zastal se Petříčka už dříve šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček.

Šéf komunistů Vojtěch Filip má podle vedení KSČM jednat s premiérem Babišem o svých výhradách k zahraniční politice. Požádá o urychlené svolání společného jednání vedení hnutí ANO a komunistů, které má proběhnout 21. či 22. února. S Babišem chce Filip probrat plány na příští půlrok.

Komunistům vadí Petříčkova podpora Ukrajině

Petříček má u komunistů několik vroubků. Komunistům vadí hlavně Petříčkova jasná podpora Ukrajině, kdy česká diplomacie odmítá ruskou anexi Krymu. Petříček Ukrajinu podpořil i při své nedávné návštěvě této země, kdy jel až na linii konfliktu mezi ukrajinskou armádou a separatisty z východu země v Doněcké a Luhanské oblasti.

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

„Považujeme za nepřijatelné prohlášení ministra Petříčka v Kyjevě, kde oznámil novinářům, že Ukrajina bojuje proti ruské agresi a proruským povstalcům a v Mariupolu pak podpořil suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a připojil se k sankcím proti Rusku,“ usnesli se v pátek komunisté.

Skandálně se podle nich nedovedl ohradit proti uznání banderovců jako válečných hrdinů ukrajinským parlamentem. Od ministra zahraniční a české diplomacie se samozřejmě očekává profesionální znalost mezinárodního práva a nikoliv bezduché přejímání pozic jiných států,“ napsal do usnesení výkonný výbor KSČM.

Čerstvě vláda na Petříčkův návrh uznala venezuelského opozičního politika Juana Guaidóa jako tamního prezidenta. „Rozhodně odmítám pokus o státní převrat ve Venezuele, otevřeně organizovaný a sponzorovaný administrativou USA, s cílem svrhnout zákonně zvolenou vládu a instalovat poslušného‘ prezidenta, který by jen vykonával zadání ze zahraničí,“ uvedl již před pár dny předseda komunistů Vojtěch Filip s tím, že jde o kroky proti mezinárodnímu právu.

„Jedná se o hrubé vměšování do vnitřních záležitostí nezávislé země, člena OSN a žel i zpochybnění ústavního pořádku Venezuely a jejího nedávno legitimně zvoleného prezidenta Madura,“ odhlasovalo v pátek vedení komunistů, na nichž je závislá menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše z ANO. Komunisté dali vládě důvěru i jí pomohli schválit rozpočet na letošní rok. Vynutili si také, že musí být přijat zákon, který zdaní finanční náhrady církvím za nevydaný majetek.

Schodek do 30 miliard korun i o sektorovou daň

Při plánování dalšího postupu ve Sněmovně chtějí komunisté tlačit na to, aby schodek navržený pro rok 2020 nepřekročil 30 miliard korun, i na další zvyšování mezd či důchodů. Ministryně financí počítá s přípravou rozpočtu se schodkem o 10 miliard vyšším - 40 miliard korun.

Komunisté také znovu chtějí jednat o možnosti zavedení sektorové daně, kterou ANO odmítá. O sektorovou daň, která by zatížila například bankovní sektor, usilují také sociální demokraté Shodu mohou ANO i KSČM najít na zvýšení daně z hazardu. Při přípravě rozpočtu budou komunisté trvat na úsporách na ministerstvech.

„U pana Petříčka jsme se shodli na tom, že svoji práci nezastává dobře,“ řekl Filip po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který je stejně jako on dlouhodobým kritikem sankcí vůči Rusku, jež byly uvaleny kvůli počínání režimu Vladimira Putina v rozporu se mezinárodním právem.

Výhrady mají komunisté i k ministrům Ťokovi a Vojtěchovi

Filip také kritizuje ministra dopravy Dana Ťoka, který je ve vládě za ANO, a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jenž je ve vládě také za Babišovo hnutí.

„Vyčítáme na ministerstvu dopravy pokus o prodej ČD Cargo, výběrové řízení na mýtný systém, problémy, které byly na D1. Ministru zdravotnictví vyčítáme některé personální přešlapy, které udělal, viz Fakultní nemocnice v Ostravě,“ řekl v pátek předseda českých komunistů.

 „Opakovaně kritizuje pana Ťoka, kritizuje i pana Petříčka i další ministry,“ řekl o Filipovi premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Už na přelomu roku uvedl, že bude vyhodnocovat práci jednotlivých ministrů a nevyloučil personální změny. 

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný...

Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve...

Hodně drahá chyba. Ministerstvo obrany dostalo pokutu 7,2 milionu korun

Potápěči našli ve vodě běžné ruční granáty RB M75 a RB 100.

Za chybu ve výběrovém řízení na dodavatele ručních granátů z roku 2017 dostalo dostalo Ministerstvo obrany pokutu ve...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Najdete na iDNES.cz