Zeman vytkl Petříčkovi, že na Ukrajině nezmínil banderovce. Zastal se Ťoka

  21:30aktualizováno  21:30
Prezident Miloš Zeman pokračuje v kritice ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. „Vytkl jsem mu, že dostatečně nezmínil problém banderovců, myslím, že tento fenomén podcenil,“ řekl o návštěvě šéfa české diplomacie Petřička na Ukrajině ve svém pravidelném pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Petříček informoval prezidenta Zemana o své cestě na Ukrajinu při setkání ústavních činitelů na Hradě na konci ledna. Tvrdil přitom, že k němu prezident tentokrát nehovořil kriticky. „Pana prezidenta velmi trápí otázka oslavování banderovců,“ řekl po schůzce na Hradě šéf Senátu Jaroslav Kubera z ODS.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v prosinci podepsal zákon, který rozšiřuje řady válečných veteránů o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády, ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery, lidově zvané banderovci. Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu.

Petříčkovo odvolání požadují komunisté

S Petříčkem, který je momentálně nejvíce prozápadně vystupujícím ministrem české vlády, mají dlouhodobě problém komunisté, kteří tolerují vládu Andreje Babiše. Se Zemanem o tom ve středu na Hradě mluvil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pan prezident vyslovil nespokojenost s prací pana Petříčka, tam jsme se shodli,“ řekl Filip. Zeman je kritikem sankcí vůči Rusku.

Petříček je důsledným kritikem ruské anexe ukrajinského Krymu a zastáncem sankci vůči Rusku.  „Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ řekl Petříček, zatímco Zeman v roce 2017 Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost a protiruské sankce prohlásil za nefunkční.

Petříček má podporu své ČSSD a dává zatím najevo, že jeho zahraniční politika nebude podřízena Zemanovým přáním. Ruskou politiku kritizoval i při své návštěvě na Ukrajině. Při návštěvě této země zamířil až na frontovou linii na východě Ukrajiny, kterou se snaží odtrhnout proruští separatisté. „Je třeba tlačit na Rusko, aby hledalo cestu k plnění minských dohod a ukončení konfliktu. Lidé na obou stranách mají zájem žít normální životy. Naše úsilí musí pokračovat. A doufám, že Rusko se bude chovat odpovědně,“ řekl Petříček na Ukrajině.

Ťokovi by dal šanci, vyhodil by šéfa Ředitelství silnic a dálnic

Prezident se ve čtvrtek v televizi Barrandov naopak zastal ministra dopravy Dana Ťoka, který je ve vládě za ANO a o jehož odvolání také usilují komunisté.

„Je třeba ještě mu dát určitou šanci,“ prohlásil Zeman. Kdybychom každý rok měnili ministra dopravy, znamenalo by to podle prezidenta další zpoždění při výstavbě dálnic. Smířlivý by ale Zeman na místě Ťoka nebyl k šéfovi Ředitelství silnic a dálnic. „Nevyhodíme-li některé své podřízené, budeme vyhozeni sami,“ varoval přitom nepřímo Ťoka prezident Zeman.

„U pana Ťoka měl jiný názor než já,“ řekl šéf KSČM po středečním setkání s prezidentem na Pražském hradě.

Babiš odmítá, že by se již s komunisty dohodli na odvolání Ťoka

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš ve čtvrtek odmítl informace, že už se dohodl s předsedou komunistů Filipem na odchodu ministra Ťoka z kabinetu v půlce března i na jménech jeho možných nástupců. „Není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ řekl Babiš před odletem na bratislavskou schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ťok řekl, že cítí důvěru premiéra.

Filip serveru Neovlivní.cz řekl, že s Babišem probíral personální změny kabinetu. Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Ťoka, padl termín 15. března, Filip odpověděl: „Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval“. Babiš řekl, že žádná taková dohoda neexistuje, informace označil za nesmysl. 

„Pan premiér se mnou o té věci nemluvil a mám pocit, že ta jeho vyjádření dneska ukazují, že mně spíš dává důvěru,“ řekl Ťok. „Já cítím, že koloritem této druhé vlády je snaha pana Filipa, aby si mohl na místě dopravy dosadit nějakého svého člověka a pan premiér mu to nechce umožnit,“ uvedl Ťok.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz