Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací, o Lisabonu nejprve mluvte s lidmi

  13:07aktualizováno  13:49
Prezident Václav Klaus vyzval vládu, aby před ratifikací diskutovala o Lisabonské smlouvě s veřejností. Reagoval tak na rozhodnutí soudu o smlouvě a snahu vlády ratifikovat ji do konce roku. Očekává zároveň, že zákonodárci dokument opět dají k soudu.

Podle prezidenta Ústavní soud nezohlednil jeho úterní argumenty. | foto: Radek Miča, MAFRA

Prezident Václav Klaus po skončení soudního jednání označil nález soudců za více politický než právní. Podle něj je evidentní, že jejich rozsudek byl sepsán už týdny dopředu a vůbec nevzal v potaz jeho úterní argumenty.

Dokument:

Stanovisko prezidenta Klause k verdiktu Ústavního soudu

"Vyzývám vládu, aby o tomto tématu, dříve než bude projednáváno v obou komorách parlamentu, zahájila s naší veřejností seriózní diskusi," vzkázal pak politikům. Prezident zároveň očekává, že další zákonodárci smlouvu u soudu znovu napadnou.

"Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese, ale hlavně, že vznese argumenty další - nejen ty mé a nejen ty původní senátní," řekl Klaus.

Verdikt soudu komentovali i další politici. "Ústavní soud, při veškeré úctě k této instituci, se zachoval jako chytrá horákyně v české pohádce Boženy Němcové," reagoval například pražský primátor Pavel Bém z ODS.

"Namísto toho, aby vyřkl soud, zda Lisabonská smlouva jako celek je, či není v souladu s českou ústavou, hodnotil pouze dílčí aspekty napadnuté Senátem. Můžeme tedy učinit dva soudy nad rámec toho, co vyřkl Ústavní soud - naše nejistoty kolem ústavnosti či neústavnosti smlouvy přetrvávají, a za druhé, s největší pravděpodobností bude smlouva znovu napadena," řekl Bém, podle kterého se výsledek dal očekávat. "Nic to nezmění na mém názoru, že Lisabonská smlouva je pro Českou republiku dokument svazující, omezující a nevýhodný," dodal.

"Je to dobrá zpráva pro nás i pro Evropu. Přes zpoždění, ke kterému došlo, byly veškeré pochybnosti vyslovené senátem rozptýleny, Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem, a za tuto jistotu buďme vděčni," komentoval ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Včasná ratifikace Lisabonské smlouvy je podle ministerstva zahraničních věcí žádoucí zejména kvůli českému předsednictví v Radě EU, kterého se Česko ujme v lednu.

"Já to jenom vítám. Doufám, že nebudou i nadále pokračovat obstrukce a že Lisabonská smlouva bude co nejrychleji ratifikována parlamentem," reagoval předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) uvedl, že nález Ústavního soudu je podmínka nutná, nikoliv ale dostatečná. "O ratifikaci rozhoduje parlament, nikoliv Ústavní soud," sdělil senátor.

"Neříkám na to nic, to rozhodnutí je relevantní a musíme respektovat Ústavní soud," řekl jeho stranický kolega, senátor Jiří Šneberger. Takové rozhodnutí se ale podle něj dalo čekat. "Žádný ústavní soudce se nechtěl na nic ptát," uvedl s tím, že mu přišlo, že ústavní soudci měli odpověď promyšlenou a prodiskutovanou.

Vše o Lisabonské smlouvě:

Dokument: Stanovisko prezidenta Klause k verdiktu o Lisabonské smlouvě

Světová média pozorně sledují český verdikt nad "Lisabonem"

Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě? A má pravdu?

Klaus: Není jiná možnost než v Unii zůstat

"Jsem velmi rád, ačkoliv jsem takové rozhodnutí Ústavního soudu očekával. Pan prezident snad vůli parlamentu v otázce Lisabonské smlouvy nebude překážet," sdělil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Naopak senátor Jiří Oberfalzer (ODS) rozhodnutí nepokládá za příliš šťastné. "Lisabonská smlouva může přesouvat pravomoci ze suverénní České republiky na Evropskou unii bez ústavních procedur," řekl iDNES.cz. Podle něj by mohlo například dojít k tomu, že u většinových hlasování nebude moct Česko do výsledku zasáhnout.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je pravomocné, stížnost nepadla

Ilustrační snímek

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz