Boj o Lisabonskou smlouvu nekončí, oba tábory zvažují další taktiku

  16:56aktualizováno  16:56
Po rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Lisabonské smlouvy oba tábory mobilizují. Příznivci smlouvy spřádají plány, jak ratifikaci smlouvy stihnout do konce roku. Kritici Lisabonu zase přemýšlejí, jak schválení dokumentu zbrzdit. Prezident navíc zákonodárce nepřímo vybídl k dalším stížnostem soudu.

Proti urychlené ratifikaci se ihned ohradil prezident Václav Klaus. | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidovec Cyril Svoboda už před rozhodnutím soudu zjišťoval, jak by Česká republika mohla stihnout Lisabonskou smlouvu ratifikovat do konce roku.

"Smlouva je jak v Senátu, tak ve Sněmovně, takže na nejbližší schůzi může proběhnout první čtení. Potom se zkrátí lhůty k projednání ve výborech a na další čtení by se musela svolat mimořádná schůze do konce roku," popsal dnes iDNES.cz postup předseda legislativní rady vlády.

Vládní strany by o tom podle Svobody měly jednat v rámci koalice. "KDU-ČSL má na svolání schůze málo poslanců, potřebujeme dohodu s ODS," dodal ministr. Podle něj je třeba smlouvu ratifikovat do konce roku, od ledna totiž Česko začíná předsedat Radě EU.

O svolání mimořádné schůze už uvažuje Strana zelených, oznámil její šéf Martin Bursík. Poslanecký klub strany se podle něj obrátí na všechny poslance, aby získal padesát podpisů potřebných ke svolání. "Teď musí bezodkladně pokračovat proces ratifikace v obou komorách parlamentu. Je v zájmu českého předsednictví ratifikovat Lisabonskou smlouvu co nejdříve," míní Bursík. Podporu by měl najít i u ČSSD.

Premiér Mirek Topolánek ale už dříve řekl, že se ratifikace nejspíše zpozdí a dojde k ní zřejmě až v prvním čtvrtletí příštího roku. Po dnešním verdiktu soudu pouze stručně uvedl, že ratifikace může pokračovat. Vicepremiér Alexandr Vondra ale dnes MF DNES řekl, že by si přál, aby do konce roku alespoň jedna komora parlamentu smlouvu schválila. - čtěte Topolánek: Lisabonská smlouva asi letos nebude ratifikována

Podle nezařazeného poslance ODS Juraje Ranince se ale ratifikace nedá letos stihnout. "Smlouva se musí projednat ve výborech. Nevím, jestli by se chtěli chovat takto nedemokraticky a tak obrovskou materii projednávat ve výboru jen třeba týden. To bych považoval za obcházení jednacího řádu Sněmovny," řekl iDNES.cz Raninec. Sám prý návrh na mimořádnou schůzi nepodpoří. "Čím později dojde k projednávání smlouvy v parlamentu, tím to bude pro Českou republiku lepší," dodal.

Proti urychlené ratifikaci se ohradil i prezident Václav Klaus. Vládu ihned po vynesení rozsudku vyzval, aby dříve, než projedná smlouvu v parlamentu, o ní vedla seriózní debatu s veřejností. - čtěte Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací

Raninec: Raději vyslovím vládě nedůvěru

Plán "B" už vymýšlejí i kritici smlouvy, ratifikaci se pokusí oddálit co nejvíce. Raninec je ochoten pro zbrzdění ratifikace udělat maximum. "Neprojednání Lisabonské smlouvy má pro mne největší prioritu, a proto bych byl ochoten klidně hlasovat třeba i pro vyslovení nedůvěry vládě či pro jakýkoli jiný zdržovací účinek," řekl poslanec.

Odpůrci Lisabonu už avizují, že smlouvu u Ústavního soudu napadnou znovu. "Naše nejistoty kolem ústavnosti, či neústavnosti Lisabonské smlouvy přetrvávají. S velkou pravděpodobností bude Lisabonská smlouva opět napadnuta," řekl iDNES.cz pražský primátor a kandidát na předsedu ODS Pavel Bém.

K podobnému kroku soud politiky vybídl, když zdůraznil, že schválně neposuzoval smlouvu jako celek, aby umožnil dalším poslancům a senátorům klást nové dotazy. "Já myslím, že to někdo udělá, protože smlouva obsahuje další věci, kde je potenciální rozpor s ústavou," řekl iDNES.cz Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku, který patří do tábora odpůrců smlouvy.

Klaus: Napadněte smlouvu znovu

K novým dotazům soudu ostatně zákonodárce vyzval i sám prezident. "Musím s politováním konstatovat, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s mými právními argumenty náležitě nevypořádal. Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní," řekl Václav Klaus bezprostředně po skončení soudního jednání.

Vše o Lisabonské smlouvě:

Dokument: Stanovisko prezidenta Klause k verdiktu o Lisabonské smlouvě

Světová média pozorně sledují český verdikt nad "Lisabonem"

Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě? A má pravdu?

Klaus: Není jiná možnost než v Unii zůstat

"V každém případě teď nastává chvíle obrovské odpovědnosti těch, kteří budou hrát rozhodující roli v dalších fázích ratifikačního procesu. Tíhu rozhodování musí vzít s ohledem na minulost i budoucnost na sebe a vypořádat se s ní," dodal prezident.

Otázka ale je, odkud by taková iniciativa měla vzejít. Senát je v tomto ohledu zatím rozdělen. Část senátorů ODS už avizuje, že smlouvu podpoří. "Nezpochybňuji rozhodnutí soudu, v této chvíli nic nebrání ratifikaci v obou komorách parlamentu," uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka, který prý bude pro smlouvu hlasovat, třebaže před časem tvrdil, že se jedná o mrtvý dokument. - čtěte Lisabonská smlouva je mrtvá, notovali si Sobotka a Klaus

Ostatní senátoři zatím neví, jaký postup zvolí. "Nemáme žádný takový úmysl, budu to ještě zvažovat, ale teď to nedokážu říci. Rozhodnutí je čerstvé," odpověděl senátor za ODS Jiří Oberfalzer na dotaz, zda Senát podá další stížnost.

"Nyní se už stížnost podat nedá, můžeme najít další věci, o kterých se domníváme, že jsou v rozporu, a podat nové podání. O tom samozřejmě budeme přemýšlet, až si přečteme ten nález," tvrdí jeho stranický kolega Jaroslav Kubera.

"Bylo by třeba, aby se znovu sešel Senát a podal novou ústavní stížnost. My jsme se o tom v Senátu nebavili, ale jestli chcete znát můj osobní názor, mně to připadá dost nepravděpodobné," řekl iDNES.cz místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS), který smlouvu kritizoval před Ústavním soudem.

Reálnější je ale podle senátorů nechat ratifikační proces proběhnout a teprve pak se soudu otázat znovu. "Další stížnost může podat sedmnáct senátorů, ale až po ratifikačním procesu. Až když bude smlouva schválena, je možné ji napadnout u Ústavního soudu," vysvětlil Šneberger.

Na soud by se mohli obrátit také poslanci. Koalice je ale většinově pro ratifikaci, kritici by se tak museli najít v řadách nezařazených poslanců a komunistické opozice, která smlouvu také odmítá. "Já bych byl jeden z prvních, kdo by se pod takovou iniciativu podepsal, a budu hledat eventuální partnery k tomu, aby taková iniciativa vznikla. Vůbec bych se nebránil tomu, to podepsat s kýmkoli i z opozice," řekl Raninec.

Ve Sněmovně jsou však odpůrci smlouvy v menšině. Patří mezi ně jen 26 komunistických poslanců, rebelové v ODS a nově i pražští poslanci kolem Pavla Béma, který smlouvu kritizuje a odmítá.

Stávající předseda ODS chce naopak na kongresu prosadit usnesení, kterým zaváže poslance ODS pro Lisabonskou smlouvu hlasovat.

Řešení nabízí i europoslanec Vladimír Železný. Podle něho je možné zvláště napadnout Listinu základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Ta má jiné právní postavení než sama smlouva a k podání stížnosti na ni stačí jen 25 poslanců či 10 senátorů, prozradil už dříve iDNES.cz europoslanec.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Kyberúřad vybaví stát pastmi na hackery. Detekují krádeže dat berňáku i Hradu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně.

To, že ruští a čínští hackeři roky sledovali v přímém přenosu citlivou komunikaci českých diplomatů, se ministerstvo...

Získával jsem od něj informace, říká ministr Vojtěch o kontaktu s lobbistou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu Rozstřel. (29. ledna 2019)

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve spolupracoval s podnikatelem a lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten byl...

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

Najdete na iDNES.cz