Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Boj o Lisabonskou smlouvu nekončí, oba tábory zvažují další taktiku

  16:56
Po rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Lisabonské smlouvy oba tábory mobilizují. Příznivci smlouvy spřádají plány, jak ratifikaci smlouvy stihnout do konce roku. Kritici Lisabonu zase přemýšlejí, jak schválení dokumentu zbrzdit. Prezident navíc zákonodárce nepřímo vybídl k dalším stížnostem soudu.

Proti urychlené ratifikaci se ihned ohradil prezident Václav Klaus. | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidovec Cyril Svoboda už před rozhodnutím soudu zjišťoval, jak by Česká republika mohla stihnout Lisabonskou smlouvu ratifikovat do konce roku.

"Smlouva je jak v Senátu, tak ve Sněmovně, takže na nejbližší schůzi může proběhnout první čtení. Potom se zkrátí lhůty k projednání ve výborech a na další čtení by se musela svolat mimořádná schůze do konce roku," popsal dnes iDNES.cz postup předseda legislativní rady vlády.

Vládní strany by o tom podle Svobody měly jednat v rámci koalice. "KDU-ČSL má na svolání schůze málo poslanců, potřebujeme dohodu s ODS," dodal ministr. Podle něj je třeba smlouvu ratifikovat do konce roku, od ledna totiž Česko začíná předsedat Radě EU.

O svolání mimořádné schůze už uvažuje Strana zelených, oznámil její šéf Martin Bursík. Poslanecký klub strany se podle něj obrátí na všechny poslance, aby získal padesát podpisů potřebných ke svolání. "Teď musí bezodkladně pokračovat proces ratifikace v obou komorách parlamentu. Je v zájmu českého předsednictví ratifikovat Lisabonskou smlouvu co nejdříve," míní Bursík. Podporu by měl najít i u ČSSD.

Premiér Mirek Topolánek ale už dříve řekl, že se ratifikace nejspíše zpozdí a dojde k ní zřejmě až v prvním čtvrtletí příštího roku. Po dnešním verdiktu soudu pouze stručně uvedl, že ratifikace může pokračovat. Vicepremiér Alexandr Vondra ale dnes MF DNES řekl, že by si přál, aby do konce roku alespoň jedna komora parlamentu smlouvu schválila. - čtěte Topolánek: Lisabonská smlouva asi letos nebude ratifikována

Podle nezařazeného poslance ODS Juraje Ranince se ale ratifikace nedá letos stihnout. "Smlouva se musí projednat ve výborech. Nevím, jestli by se chtěli chovat takto nedemokraticky a tak obrovskou materii projednávat ve výboru jen třeba týden. To bych považoval za obcházení jednacího řádu Sněmovny," řekl iDNES.cz Raninec. Sám prý návrh na mimořádnou schůzi nepodpoří. "Čím později dojde k projednávání smlouvy v parlamentu, tím to bude pro Českou republiku lepší," dodal.

Proti urychlené ratifikaci se ohradil i prezident Václav Klaus. Vládu ihned po vynesení rozsudku vyzval, aby dříve, než projedná smlouvu v parlamentu, o ní vedla seriózní debatu s veřejností. - čtěte Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací

Raninec: Raději vyslovím vládě nedůvěru

Plán "B" už vymýšlejí i kritici smlouvy, ratifikaci se pokusí oddálit co nejvíce. Raninec je ochoten pro zbrzdění ratifikace udělat maximum. "Neprojednání Lisabonské smlouvy má pro mne největší prioritu, a proto bych byl ochoten klidně hlasovat třeba i pro vyslovení nedůvěry vládě či pro jakýkoli jiný zdržovací účinek," řekl poslanec.

Odpůrci Lisabonu už avizují, že smlouvu u Ústavního soudu napadnou znovu. "Naše nejistoty kolem ústavnosti, či neústavnosti Lisabonské smlouvy přetrvávají. S velkou pravděpodobností bude Lisabonská smlouva opět napadnuta," řekl iDNES.cz pražský primátor a kandidát na předsedu ODS Pavel Bém.

K podobnému kroku soud politiky vybídl, když zdůraznil, že schválně neposuzoval smlouvu jako celek, aby umožnil dalším poslancům a senátorům klást nové dotazy. "Já myslím, že to někdo udělá, protože smlouva obsahuje další věci, kde je potenciální rozpor s ústavou," řekl iDNES.cz Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku, který patří do tábora odpůrců smlouvy.

Klaus: Napadněte smlouvu znovu

K novým dotazům soudu ostatně zákonodárce vyzval i sám prezident. "Musím s politováním konstatovat, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s mými právními argumenty náležitě nevypořádal. Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní," řekl Václav Klaus bezprostředně po skončení soudního jednání.

Vše o Lisabonské smlouvě:

Dokument: Stanovisko prezidenta Klause k verdiktu o Lisabonské smlouvě

Světová média pozorně sledují český verdikt nad "Lisabonem"

Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě? A má pravdu?

Klaus: Není jiná možnost než v Unii zůstat

"V každém případě teď nastává chvíle obrovské odpovědnosti těch, kteří budou hrát rozhodující roli v dalších fázích ratifikačního procesu. Tíhu rozhodování musí vzít s ohledem na minulost i budoucnost na sebe a vypořádat se s ní," dodal prezident.

Otázka ale je, odkud by taková iniciativa měla vzejít. Senát je v tomto ohledu zatím rozdělen. Část senátorů ODS už avizuje, že smlouvu podpoří. "Nezpochybňuji rozhodnutí soudu, v této chvíli nic nebrání ratifikaci v obou komorách parlamentu," uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka, který prý bude pro smlouvu hlasovat, třebaže před časem tvrdil, že se jedná o mrtvý dokument. - čtěte Lisabonská smlouva je mrtvá, notovali si Sobotka a Klaus

Ostatní senátoři zatím neví, jaký postup zvolí. "Nemáme žádný takový úmysl, budu to ještě zvažovat, ale teď to nedokážu říci. Rozhodnutí je čerstvé," odpověděl senátor za ODS Jiří Oberfalzer na dotaz, zda Senát podá další stížnost.

"Nyní se už stížnost podat nedá, můžeme najít další věci, o kterých se domníváme, že jsou v rozporu, a podat nové podání. O tom samozřejmě budeme přemýšlet, až si přečteme ten nález," tvrdí jeho stranický kolega Jaroslav Kubera.

"Bylo by třeba, aby se znovu sešel Senát a podal novou ústavní stížnost. My jsme se o tom v Senátu nebavili, ale jestli chcete znát můj osobní názor, mně to připadá dost nepravděpodobné," řekl iDNES.cz místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS), který smlouvu kritizoval před Ústavním soudem.

Reálnější je ale podle senátorů nechat ratifikační proces proběhnout a teprve pak se soudu otázat znovu. "Další stížnost může podat sedmnáct senátorů, ale až po ratifikačním procesu. Až když bude smlouva schválena, je možné ji napadnout u Ústavního soudu," vysvětlil Šneberger.

Na soud by se mohli obrátit také poslanci. Koalice je ale většinově pro ratifikaci, kritici by se tak museli najít v řadách nezařazených poslanců a komunistické opozice, která smlouvu také odmítá. "Já bych byl jeden z prvních, kdo by se pod takovou iniciativu podepsal, a budu hledat eventuální partnery k tomu, aby taková iniciativa vznikla. Vůbec bych se nebránil tomu, to podepsat s kýmkoli i z opozice," řekl Raninec.

Ve Sněmovně jsou však odpůrci smlouvy v menšině. Patří mezi ně jen 26 komunistických poslanců, rebelové v ODS a nově i pražští poslanci kolem Pavla Béma, který smlouvu kritizuje a odmítá.

Stávající předseda ODS chce naopak na kongresu prosadit usnesení, kterým zaváže poslance ODS pro Lisabonskou smlouvu hlasovat.

Řešení nabízí i europoslanec Vladimír Železný. Podle něho je možné zvláště napadnout Listinu základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Ta má jiné právní postavení než sama smlouva a k podání stížnosti na ni stačí jen 25 poslanců či 10 senátorů, prozradil už dříve iDNES.cz europoslanec.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hra na to, že jsou očkovaní bezinfekční, musí skončit, vyzval Hajdúch

Podle lékaře a bývalého národního koordinátora pro testování Mariána Hajdúcha by se už okamžitě mělo vzít zcela vážně...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Z kapky krve odhalí i svalovou atrofii. Novinka pomůže u novorozenců

Testování na potenciální zdravotní problémy u novorozenců se od ledna rozroste o další vzácné nemoci. Rodiče budou moci...

Blíží se promoření, virus zpomalil. Ale příroda neřekla poslední slovo, ví Dušek

Premium Před blížícími se Vánocemi přichází od epidemiologů velmi opatrné, ale pozitivní zprávy o postupu pandemie v Česku....

Přibylo 15 a půl tisíce nakažených, v mezitýdenním srovnání je to opět pokles

Sledujeme online V pondělí laboratoře v Česku odhalily 15 541 nakažených koronavirem, asi o dva tisíce méně než minulé pondělí. V...

Každý šestý dům je špatně pojištěný. Ceny rostou, pojistka na opravu už nestačí

Premium Vlastníte dům, byt, chatu či chalupu? Pak urychleně najděte smlouvu o pojištění a podívejte se, na jakou částku máte...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...