Klaus se obává imigrace, premiér mu nerozumí

  1:00aktualizováno  1:00
Obavy prezidenta Václava Klause z masové imigrace coby prapůvodu terorismu spustily polemiku pravicových i levicových lídrů. Prezident své názory vyslovil v sobotním rozhovoru pro MF DNES. Premiér jeho názory nesdílí.

Prezident Václav Klaus - Prezident Václav Klaus během rozhovoru pro MF DNES. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

ROZHOVOR S PREZIDENTEM ČTĚTE ZDE

Žije prezident v minulém století, jak tvrdí vicepremiér Zdeněk Škromach (ČSSD), nebo by se mělo o jeho varováních před masovou migrací vážně diskutovat, jak se naopak domnívá šéf opoziční ODS Mirek Topolánek?

Václav Klaus řekl, že imigranti by se měli přihlásit k "asimilačnímu úmyslu" a nesnažit se zůstat svým zakotvením občany země, kterou opustili. "Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo, potulovat se kdekoliv po světě," řekl MF DNES prezident Klaus.

Premiér Jiří Paroubek tento prezidentův názor odmítl. "Teroristé mohou pocházet z řad přistěhovalců, ale také to nemusí být pravda," soudí premiér.

Například lidovecký lídr Miroslav Kalousek vnímá prezidentovy obavy, že masová migrace může za jistých okolností vytvářet podhoubí pro terorismus. "Přesto si ale myslím, že příliv cizích kultur Čechy především obohacoval. Vezměte si takový Velehrad, kde se po staletí střetávaly východní kultury se západními."

Kalousek dává prezidentovi nicméně za pravdu, že každý, kdo se do Česka přistěhuje, musí respektovat nejen zákony, ale i hodnoty této země. "Stejně tak, když se Čech vystěhuje do Saúdské Arábie, tak nemůže ignorovat její tradice – a nikdo nediskutuje, že ne," míní Kalousek.

Prezidentovy názory jsou naopak podle vicepremiéra Zdeňka Škromacha nesmyslné, protože migrace podle něj byla vždycky. "Uzavřenost v éře globalizace současného světa je nemožná," oponuje prezidentovi Škromach. "Mám pocit, že pan Klaus žije v minulém století," tvrdí Škromach.

Jediným politikem z ČSSD, který byl částečně přístupný prezidentovým názorům, je předseda zahraničního výboru Sněmovny Vladimír Laštůvka. I podle něj je nutné od imigrantů žádat respektování zákonů, ale současně je nutné ctít i jejich zvyklosti a návyky.

Zcela Klausovi rozumí předseda ODS Mirek Topolánek. Masový příliv imigrantů do Evropy považuje za přirozený jev, jemuž se asi nedá zabránit, ale Topolánek mu nehodlá ani pomáhat.

"Evropa trpí multikulturalismem, který začíná destruovat její původní kulturu zevnitř. Například v Londýně se v některých čtvrtích ruší křesťanské kostely a staví se minarety – to není úplně normální," míní šéf ODS. Volá dokonce po zpřísnění imigračních zákonů.

"Daří se to například v USA. I tam se sice etnické skupiny soustřeďují ve čtvrtích či městech, ale přece jenom uznávají zákony Ameriky, jsou to Američané, při americké hymně mají ruku na srdci, byť třeba anglicky moc neumějí," připomíná Topolánek.

Stejně jako prezident Klaus si klade jednoznačnou podmínku: imigranti musí dodržovat zákony země, v níž se rozhodli žít. "Jde o základ fungování jakékoliv společnosti."

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz