Prezident Václav Klaus - Prezident Václav Klaus během rozhovoru pro MF DNES. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Klaus se obává imigrace, premiér mu nerozumí

  • 858
Obavy prezidenta Václava Klause z masové imigrace coby prapůvodu terorismu spustily polemiku pravicových i levicových lídrů. Prezident své názory vyslovil v sobotním rozhovoru pro MF DNES. Premiér jeho názory nesdílí.

ROZHOVOR S PREZIDENTEM ČTĚTE ZDE

Žije prezident v minulém století, jak tvrdí vicepremiér Zdeněk Škromach (ČSSD), nebo by se mělo o jeho varováních před masovou migrací vážně diskutovat, jak se naopak domnívá šéf opoziční ODS Mirek Topolánek?

Václav Klaus řekl, že imigranti by se měli přihlásit k "asimilačnímu úmyslu" a nesnažit se zůstat svým zakotvením občany země, kterou opustili. "Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo, potulovat se kdekoliv po světě," řekl MF DNES prezident Klaus.

Premiér Jiří Paroubek tento prezidentův názor odmítl. "Teroristé mohou pocházet z řad přistěhovalců, ale také to nemusí být pravda," soudí premiér.

Například lidovecký lídr Miroslav Kalousek vnímá prezidentovy obavy, že masová migrace může za jistých okolností vytvářet podhoubí pro terorismus. "Přesto si ale myslím, že příliv cizích kultur Čechy především obohacoval. Vezměte si takový Velehrad, kde se po staletí střetávaly východní kultury se západními."

Kalousek dává prezidentovi nicméně za pravdu, že každý, kdo se do Česka přistěhuje, musí respektovat nejen zákony, ale i hodnoty této země. "Stejně tak, když se Čech vystěhuje do Saúdské Arábie, tak nemůže ignorovat její tradice – a nikdo nediskutuje, že ne," míní Kalousek.

Prezidentovy názory jsou naopak podle vicepremiéra Zdeňka Škromacha nesmyslné, protože migrace podle něj byla vždycky. "Uzavřenost v éře globalizace současného světa je nemožná," oponuje prezidentovi Škromach. "Mám pocit, že pan Klaus žije v minulém století," tvrdí Škromach.

Jediným politikem z ČSSD, který byl částečně přístupný prezidentovým názorům, je předseda zahraničního výboru Sněmovny Vladimír Laštůvka. I podle něj je nutné od imigrantů žádat respektování zákonů, ale současně je nutné ctít i jejich zvyklosti a návyky.

Zcela Klausovi rozumí předseda ODS Mirek Topolánek. Masový příliv imigrantů do Evropy považuje za přirozený jev, jemuž se asi nedá zabránit, ale Topolánek mu nehodlá ani pomáhat.

"Evropa trpí multikulturalismem, který začíná destruovat její původní kulturu zevnitř. Například v Londýně se v některých čtvrtích ruší křesťanské kostely a staví se minarety – to není úplně normální," míní šéf ODS. Volá dokonce po zpřísnění imigračních zákonů.

"Daří se to například v USA. I tam se sice etnické skupiny soustřeďují ve čtvrtích či městech, ale přece jenom uznávají zákony Ameriky, jsou to Američané, při americké hymně mají ruku na srdci, byť třeba anglicky moc neumějí," připomíná Topolánek.

Stejně jako prezident Klaus si klade jednoznačnou podmínku: imigranti musí dodržovat zákony země, v níž se rozhodli žít. "Jde o základ fungování jakékoliv společnosti."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video