Klaus a Topolánek: léta neshod vyvrcholila demisí

  3:03aktualizováno  3:03
Dlouhá léta trvající válka mezi Mirkem Topolánkem a Václavem Klausem nekončí dohodou o odzbrojení a mírem. Naopak, jako by vstoupila do horké fáze. Topolánek se staví do role mučedníka, na něhož Klaus zaútočil a jehož vládu zničil. Obviňuje ho ze spiknutí s Jiřím Paroubkem a svými vnitrostranickými rivaly – Bémem a Tlustým. Co si ti dva udělali?

Premiér a jeho věrní mají pocit, že Klaus zosnoval pád vlády. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Šest a půl roku, a muselo to být pro mnohé až směšné, jsem po každém útoku nebo po každém jeho diskutabilním kroku říkal, že naše vztahy jsou v pořádku. Teď přiznávám a připouštím, že nejsou. Netvrdím, že postupoval proti mně sám, vždy si na to někoho našel. Bylo to tak i v případě současného pádu vlády," říká Mirek Topolánek v rozhovoru pro MF DNES.

Příběh ješitnosti a nenávisti začal v prosinci 2002. Václav Klaus se loučil se svou ODS a proti jeho vůli byl nástupcem nečekaně zvolen neznámý ostravský senátor Mirek Topolánek.

Co si o něm myslel, zaznamenal bulvární fotograf, když na Klausově mobilu vyfotil slavnou SMS o "prázdném a falešném Topolovi". Tím Topolánkovi vtiskl stigma, jehož se dodnes nezbavil.

Měl odejít dřív

Ostravský dlouhán musel výpad ve straně uctívané modly nějak přejít. Brzy se však osmělil k první kritice Václava Klause, když ho označil za viníka porážky ODS ve sněmovních volbách v létě 2002. A dodal, že měl už před nimi odejít z čela občanských demokratů.

"On prostě nenašel ve správnou chvíli odvahu odejít. Málokdy se stane, že osvícený vůdce ukáže na svého nástupce a odejde," řekl Topolánek.

Když se pak konzervativcům naprosto nečekaně povedlo zařídit zvolení outsidera Klause prezidentem, nastalo klidné období jejich vztahu. Občanští demokraté byli v parlamentní opozici, avšak "druhořadé volby" vyhrávaly jedny za druhými.

A když se daří, v politice v podstatě neexistují velké spory.

Sem tam nějaké Klausovo popíchnutí, opět k inteligenci. "Jste člověk, který přece vůbec nemůže pochopit von Hayeka," vpálil Klaus jednou Topolánkovi na letišti, že nerozumí guru ekonomů.

"Striktně odděluji dvě polohy diskuse o Václavu Klausovi. Jedna je prezident republiky, což je instituce, ke které cítím úctu a míním ji respektovat. Druhá je osoba Václava Klause," uvažuje Topolánek.

Vše se změnilo v červnu 2002. Občanští demokraté sice na procenta vyhráli parlamentní volby, avšak jejich patový výsledek ve Sněmovně 100:100 neumožňoval jednoduché sestavení kabinetu.

Prezident si přál, aby vznikla společná vláda složená z ODS, ČSSD a lidovců. A myslel si, že konzervativci, jeho "děti", se budou řídit otcovou radou.

Zezelenali jste...

Spletl se, což mohlo urazit jeho ješitnost. Mirek Topolánek si tvrdohlavě prosazoval svou – koaliční kabinet s lidovci a zelenými.

Topolánek uvedl, že ODS potřebuje svůj "green package", balíček zelených ekologických témat. A Václav Klaus přestal takové ODS rozumět. Měl stále silnější pocit, že to je jiná strana, než kterou zakládal. Prostě že mu ji Topolánek ukradl a změnil podle svých představ. Slovy poradce Petra Hájka stranu "vytuneloval".

Jak? "Dochází tady k zezelenání konzervativní strany, přátelství pana Topolánka a pana Bursíka, považuji to za neuvěřitelně nešťastné," reagoval prezident.

Zároveň občanští demokraté přestali ve všech okolo, kteří měli jiný názor, vidět nepřátele – v Bruselu, v Havlově "bratrstvu pravdy a lásky".

Časem tak Topolánek dokonce získal na svou stranu Klausovy stoupence, například europoslance Jana Zahradila nebo ministra Petra Nečase.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

To musel brát prezident jako zradu. Na jeho straně zůstali už jen lidé kolem Vlastimila Tlustého či Pavla Béma, z nichž se postupně stali partajní outsideři.

Naopak Topolánek do ODS přivedl bývalé spojence Klausova hlavního polistopadového rivala Václava Havla a dal jim vysoké funkce. Chartista Vondra do strany přímo vstoupil, z Havlova exkancléře Schwarzenberga zase udělal Topolánek ministra zahraničí.

... a reformy neděláte

Klaus se posmíval i Topolánkovým reformám. "Vláda dělá různé dílčí krůčky, ale neměli bychom plýtvat slovem reforma. Já žádné velké reformy prostě nevidím," prohlásil Klaus po listopadových krajských a senátních volbách, ve kterých ODS utrpěla krutou porážku. Spory se Václav Klaus pokusil ukončit loni v prosinci na kongresu ODS, když se vzdal funkce čestného předsedy neboli ze strany vystoupil.

Neukončil je. Premiér a jeho věrní teď mají pocit, že Klaus zosnoval pád vlády. Že se tím snaží Topolánka dorazit.

Není stoprocentně jasné, jestli to tak je, či nikoliv. Každopádně teorie spiknutí na české pravici dobře fungují: vždy spolehlivě pomohou mučedníkovi dostat se zpět nahoru.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Průzkum: Eurovolby by s náskokem vyhrálo ANO, druhá ODS, třetí Piráti

Voličské preference při volbách do Evropského parlamentu podle dubnového...

Květnové volby do Evropského parlamentu (EP) by v Česku vyhrálo hnutí ANO s 28 procenty hlasů, ukazuje průzkum Centra...

Letní teploty přepisovaly rekordy, v Hradci naměřili přes 27 stupňů

Ilustrační snímek

V Česku ve čtvrtek panovaly letní teploty. Nejvíc naměřili v Hradci Králové a Doksanech na Litoměřicku, kde se teploměr...

Staněk podal trestní oznámení i na dva ředitele Muzea umění v Olomouci

Bývalí ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal (vlevo) a Michal Soukup

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení na kromě již bývalého ředitele Národní galerie Praha...

Najdete na iDNES.cz