Míří Havlíček do vlády? Babišova cesta do USA možná zamíchá kartami

  17:13aktualizováno  17:13
Babišova návštěva v USA může být důležitá i pro české politické dění. Jedním ze členů jeho doprovodu je místopředseda Rady pro vědu, výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. O něm se spekuluje, že by se mohl stát novým členem Babišovy vlády.

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a premiér a předseda RVVI Andrej Babiš. | foto: ČTK

Podle jedné varianty by mohl v čele Ministerstva průmyslu a obchodu nahradit Martu Novákovou, která premiéra rozezlila nešťastnými výroky o cenách mobilních dat. Další spekulací je pak možnost, že by se Havlíček stal vicepremiérem pro ekonomiku.

Babiš to včera po dotazu MF DNES nechtěl komentovat, ale pro Havlíčka, který mu pomáhá s projektem Česká republika – země pro budoucnost, měl jen slova chvály. „Celý život se kolem sebe snažím hledat lidi, kteří jsou schopnější než já. Jsem rád, že mi pan Havlíček velice pomohl odřídit Radu pro vědu, výzkum a inovace, zároveň je předsedou Asociace středních a malých podniků a živnostníků. Takže je to člověk, který mi zásadním způsobem pomáhá. Ale má svůj byznys a zatím to na stole není,“ řekl o Havlíčkově vstupu do vlády Babiš.

Sám Havlíček věc také komentovat nechtěl. „Teď děláme inovace. Potřebujeme nejenom v Americe představovat Česko jako zemi budoucnosti. Dostat inovační strategii do realizační podoby je nesmírně náročné. Ta agenda je nadresortní,“ konstatoval pouze.

Nabídku už Havlíček jednou odmítl

Havlíček už v minulosti nabídku na ministerský post dostal. V listopadu 2017 zdvořile odmítl možnost stát se šéfem resortu průmyslu a obchodu. Pro ČTK to okomentoval slovy: „Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmu, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí.“  

Fotogalerie

Ministryně Nováková vzbudila v polovině února rozpaky, když v rozhovoru pro Českou televizi bránila ceny nastavené telefonními operátory slovy: „Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat.“

Premiér Babiš Novákovou obratem za její slova zkritizoval. „Výrokům paní ministryně nerozumím a nesouhlasím s nimi,“ uvedl tehdy s vysvětlením, že slova ministryně byla podle něj vůči českým spotřebitelům nešťastná. Později svou rétoriku ještě přiostřil a označil některé její výroky za nepřijatelné.

Další kontroverze vyvolal také rozhovor Novákové ze začátku tohoto týdne, který vyšel na serveru Sputnik. Ten mediální odborníci považují za proruský.

Nešťastné vyjádření ve prospěch mobilních operátorů stálo v minulosti ministerské křeslo také Jana Mládka. „V případě českých zákazníků je roaming elitářská záležitost. Pokud pro pět procent zákazníků zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují,“ zastal se tehdy Mládek operátorů a po vlně kritiky byl premiérem Bohuslavem Sobotkou z funkce odvolán.

Karel Havlíček

Působí jako místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Vystudoval stavební fakultu ČVUT, doktorské studium dokončil na podnikohospodářské fakultě VŠE v Praze. Na fakultě financí a účetnictví později obhájil také docenturu.

Od devadesátých let zastupuje zájmy podnikatelů, je předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Zároveň působí jako děkan fakulty ekonomických studií na Vysoké škole finanční a správní.

Jako autor nebo spoluautor se podílel na několika odborných knihách se zaměřením na řízení malých a středních podniků, publikoval více jak stovku článků v odborných časopisech a přednáší na řadě zahraničních univerzit.

Je spolumajitelem společnosti SINDAT, mateřské firmy skupiny, řídící účasti v oblastech středního průmyslu a nových technologií. Předsedá výzkumnému nanotechnologickému klastru a inicioval první privátní inkubátor pro české firmy v USA.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Na ministerstva se vracejí známe tváře, hlavně z řad ČSSD

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jaroslav Zavadil.

Sociální demokraté zaměstnávají své lidi a evidentně se umějí postarat o všechny své spolupracovníky. Současné i...

Najdete na iDNES.cz