Hájil podnikatele a politiky kritizoval, teď bude Havlíček ministrem

  14:08aktualizováno  14:18
Andrej Babiš dnes navrhl do čela resortu průmyslu a obchodu současného místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ten přitom do politiky v minulosti vstupovat nechtěl, zároveň kritizoval současný vládní kabinet. V roce 2017 řekl, že politické ambice postrádá, nyní už na nabídku premiéra Babiše kývl.

Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Karel Havlíček přijal nabídku, aby vstoupil do vlády. S premiérem Babišem spolupracoval již na jeho cestě do USA. Tato spolupráce byla natolik dobrá, že Havlíček nahradí současnou ministryni průmyslu a obchodu Novákovou. A to navzdory dřívějším výrokům.

Fotogalerie

Havlíček by kromě toho měl zastávat pozici vicepremiéra pro ekonomiku, což bude nově zřízená vládní funkce. Výměna za ministryni by se měla odehrát nejpozději po volbách do Evropského parlamentu, které budou v druhé polovině května. Havlíček počítá s tím, že skončí v čele Asociace malých a středních podniků. Finální rozhodnutí o jeho jmenování ministrem je na prezidentovi, dodal.

Prezident Miloš Zeman už v minulosti naznačil, že by nejspíš neměl problém Havlíčka jmenovat. „Pokládám ho za odborníka,“ řekl pro MF DNES. „Stejně jako současnou ministryni,“ zdůraznil. 

Havlíček v minulosti práci současného kabinetu kritizoval. „Vláda promarnila příležitost udělat zásadní změny – měla k tomu čas, mandát a i slušné ekonomické klima,“ řekl iDNES.cz v říjnu 2017.

„Nejslabším místem je trh práce. Vláda sice měla dobře nabito díky nízké nezaměstnanosti, ale nedokázala vůbec reagovat na aktuální potřebu podnikatelů,“ dodal.

Ze své pozice bude pravděpodobně chtít prosazovat elektronickou komunikaci s veřejnou správou, stanovení hranice minimálního obratu, do které by podnikatelé museli používat EET nebo zjednodušení daňového systému pro živnostníky.

Karel Havlíček

Narodil se v roce 1969. Vystudoval stavební fakultu ČVUT, pak získal doktorát na podnikohospodářské fakultě VŠE. Na univerzitě se habilitoval jako docent na fakultě financí a účetnictví. Studoval i na PIBS při Manchester Metropolitan University.

V 90. letech hájil zájmy podnikatelů, stal se předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Je také děkanem na Vysoké škole finanční a správní. Na téma řízení malých a středních podniků napsal desítky odborných článků.

Hovoří šest jazyky - anglicky, německy, francouzsky, španělsky, rusky a čínsky

Je místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Ministryně Marta Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí. Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. 

Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli věci od ministryně vytýkací dopis.

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Za Ťoka přichází do vlády právník

Vladimír Kremlík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových

Vladimír Kremlík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových

Nominace Vladimíra Kremlíka na ministra dopravy byla překvapivá. Svým životopisem by se totiž mnohem spíš nabízel na post ministra spravedlnosti, kde se také spekuluje o nových jménech. I když změna nejspíš není tak aktuální. Kremlík je vzděláním právník a naprostou většinu života se také právu věnuje. Na sociálních sítích se prezentuje heslem „Na začátku i na konci dne jsem právník“, v minulosti přednášel obchodní právo nebo se věnoval advokacii. S dopravou přišel Kremlík profesně do styku v roce 2007 za dob Babišem často kritizovaného ministra Aleše Řebíčka z ODS, kdy působil jako šéf správního úseku resortu. Politicky však měl Kremlík v minulosti blíž k ČSSD, byl členem Mladých sociálních demokratů, v roce 2002 krátce radil tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi. 

Možná i Kremlíkův ne zrovna přesvědčivý životopis, co se dopravy týče, vedl Babiše k tomu, že během včerejška ještě oťukával další jména. Tím nejvážnějším byl Tomáš Krones, který však už dřív Babišovu nabídku odmítl. Krones by odpovídal Babišově představě zkušeného manažera, tři roky je šéfem české divize francouzské skupiny Colas, která se specializuje na silniční stavby. Zkušenosti má ale také z bankovního sektoru, přes devět let působil v PPF Real Estate u nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz