Ve vládě má skončit Nováková a Ťok, křesla ministrů ČSSD se nekývají

  0:01aktualizováno  0:01
Od první výměny ministrů dělí kabinet Andreje Babiše už maximálně týdny. Podle důvěryhodných zdrojů MF DNES premiér vymění ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Śéf resortu dopravy Dan Ťok skončí dobrovolně. Pevnou pozici naopak mají členové vlády za sociální demokracii, včetně ministra kultury Antonína Staňka.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková | foto: ČTK

Babiš už se podle MF DNES dohodl s místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem, aby v dohledné době nahradil Novákovou.

Havlíček by kromě toho měl zastávat pozici vicepremiéra pro ekonomiku, což bude nově zřízená vládní funkce. Výměna za ministryni by se měla odehrát nejpozději po volbách do Evropského parlamentu, které budou v druhé polovině května.

Prezident Miloš Zeman naznačil, že by nejspíš neměl problém Havlíčka jmenovat. „Pokládám ho za odborníka,“ řekl pro MF DNES. „Stejně jako současnou ministryni,“ zdůraznil a dodal, že mu stejně premiér zatím nikoho nenavrhl. Personální změny nechtěl komentovat ani Babiš.

Podle samotného Havlíčka jeho angažmá na ministerstvu „není v tuto chvíli na stole“. Havlíček uvedl, že se společně s Babišem zaměřuje na aktuální témata. Chystají například zlevnění mobilních dat, připravují rozpočet na vědu a další opatření. „Dotýká se to průřezově ministerstva průmyslu a obchodu i ostatních resortů, což svádí k řadě spekulací,“ konstatoval.

Fotogalerie

Z místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace se v poslední době stala doslova Babišova pravá ruka pro ekonomiku. Dokládá to i premiérovo nedávné setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, kde byl Havlíček jedním z ústředních členů delegace, zatímco z ministrů nevzal Babiš žádného.

Také proto nyní premiér podle informací z jeho okolí na Havlíčka dále naléhal, aby zaujal pozici, kterou dříve odmítal. V listopadu 2017 to vysvětloval tím, že by byl „jako vlastník několika firem okamžitě ve střetu zájmu“ a dodal, že je navíc „extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí.“ Situace se od té doby posunula a podle informací MF DNES Karel Havlíček nakonec se vstupem do vlády souhlasil.

Ťok sám opustí funkci

Kromě Marty Novákové by měl v dohledné době z vlády odejít i ministr dopravy Dan Ťok. Jenže na rozdíl od své kolegyně dobrovolně, svůj dlouho avizovaný úmysl už měl oznámit Babišovi. Čekalo se však, až si premiér najde nástupce, což se mu prý zatím příliš nedaří.

Ministr Ťok do konce dubna ve vládě skončí, odhaduje sázková kancelář

Ťokovi přitížila sněhová kalamita, která ochromila dálnici D1 loni v prosinci. A nedávno také spor se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v souvislosti s kauzou Kapsch, jež se týká výběru mýta.

Ministr prý nechtěl odcházet s obrazem muže, který byl k rezignaci donucen kvůli zácpám na D1, nebo jako ten slabší v přestřelce s Faltýnkem. Kvůli tomu svůj krok odsouval, sám ho však dosud nepotvrdil. „Angličané mají pro takovou situaci hezký výraz – no comment,“ napsal MF DNES ministr dopravy.

Spekulace o Staňkovi ustaly

Změny se naopak nechystají u ministrů za ČSSD. Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová  a ministr zahraničí Tomáš Petříček se dostali do vedení strany, v jejímž čele je ministr vnitra Jan Hamáček. Všichni tak mají stabilní pozici.

Podobně je na tom i ministr zemědělství Miroslav Toman, kterého navíc podporuje prezident Zeman. A tím se může pyšnit i šéf resortu kultury Antonín Staněk, o jehož pozici se před březnovým sjezdem ČSSD spekulovalo nejvíc. „Je mi na něm sympatická jeho tendence investovat do kulturních památek,“ řekl předminulý týden prezident o Staňkovi s tím, že si zaslouží další šanci.

Hlasy požadující Staňkovo odvolání utichly i v samotné sociální demokracii. „Hamáček nemá jiné jméno. Vzhledem k rozložení sil ve straně by to navíc musel být někdo z Moravy a tam nyní nikoho takového nevidím,“ sdělil zdroj blízký vedení strany. Sám Staněk ve velkém rozhovoru pro MF DNES, který vyjde v příštích dnech, řekl, že spekulace o jeho odvolání už ustaly a on má plnou podporu předsedy ČSSD Hamáčka.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Prezident kritizoval ODS, že nevyloučila Langa. Nabádal k podřezání Zemana

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Najdete na iDNES.cz