„Jediným přiznaným sponzorem je velvyslanectví USA v Praze. Představa, že na území svrchovaného státu financuje cizí stát aktivity směřující k zahlcování zdejších úřadů a soudů, je pro mě zcela nepřijatelná,“ napsal šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v prohlášení k soudem nařízenému zveřejnění platů zaměstnanců hradu. Mimo jiné právě tedy jeho příjmu, stejně jako Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta. Mynář se tomu roky bránil.
Plat hradního kancléře Mynáře je s odměnami zhruba 1,6 milionu čistého |
Kristýna Bašná, která spravuje stránky zveřejňující platy veřejných činitelů pro redakci iDNES nicméně uvedla: „Rozběhnutí projektu a vytvoření webových stránek bylo financováno z grantu americké ambasády (Small grant program).“
Tam ale finanční podpora ambasády podle Bašné skončila, na financování soudních řízení se ambasáda nepodílela. „Jinak další činnost spočívající s rozesláním dotazů a zapsání odpovědí na webovou stránku jsem nesla na své náklady. Od letošního roku financování projektu ale převzal Hlídač státu,“ doplnila Bašná.
Velvyslanectví USA v Praze oslovila redakce iDNES.cz s dotazem, proč projekt podpořilo. „Prostřednictvím Programu malých grantů poskytujeme finanční podporu jednotlivcům a institucím s cílem posílit sdílené hodnoty mezi Čechy a Američany,“ odpověděl tiskový mluvčí velvyslanectví Griffin Rozell.
„V České republice i jinde ve světě podporujeme sdílené hodnoty transparentnosti a zodpovědnosti jakožto součást naší širší obhajoby vlády zákona a demokratických hodnot,“ vysvětlil, proč velvyslanectví podpořilo projekt, který usiluje o transparentní přístup k výši platů českých politiků a úředníků.
Strkání nosu do vnitřních záležitostí
Mynář není první, kdo viní cizinu z faktického vměšování do vnitřních záležitostí. Například ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová letos v červnu takto obvinila Brusel. Europoslanci tehdy schválili rezoluci týkající se premiéra Andreje Babiše a vyzvali Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů, ta kvůli tomu právě Babiše prošetřovala. České úřady pak Evropský parlament vyzval k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.
A dochází k tomu na diplomatické úrovni. Česko se takto střetává v poslední době hlavně s Ruskem a Čínou.
Odstranění Koněva je hloupé, ale Rusko se nemá vměšovat, řekl Zeman |
Čína vnímá například nedávnou cestu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan jako zásah do své národní suverenity. Česká republika pak označila za nepřiměřenou výhrůžku čínského ministra zahraničí Wanga I, že Vystrčila za jeho cestu „přimějeme zaplatit vysokou cenu“.
Rusko začalo v dubnu tohoto roku stíhat českou samosprávu kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva radnicí Prahy 6. Ministerstvo zahraničí tehdy krok Ruska označilo za nepřípustný a odmítlo zásahy ruských státních orgánů do vnitřních záležitostí ČR.
„Oběma jsem říkal, že je to vměšování do vnitřních věcí a že je to kontraproduktivní,“ připomenul v souvislosti s Ruskem prezident Miloš Zeman své schůzky s velvyslanci Číny a Spojených států. V prvním případě šlo o výhrůžky kvůli vztahům k Tchaj-wanu, v druhém kvůli plánům české vlády zavést digitální daň.