Zeman nechce 101 podpisů, aby nemohl být Babiš vydírán, řekl Kalouskovi

  16:05aktualizováno  18:41
Prezident Zeman zástupcům TOP 09 v Lánech řekl, že po šéfovi ANO Andreji Babišovi nechce 101 podpisů prokazujících, že je za Babišem většina Sněmovny, aby nemohl být „vydírán“. „To vysvětlení obtížně akceptuji, ale beru ho na vědomí,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Prezident Zeman chtěl 101 podpisů v roce 2013 po pádu vlády Petra Nečase jak po Miroslavě Němcové z ODS, tak po parlamentních volbách po Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD. „Znamená to, že Sobotka nebo Němcová být vydíráni mohli, Babiš nikoli. Nicméně tuhle odpověď jsme dostali,“ řekl Kalousek.

Ujistil Zemana, že TOP 09 nebude obstruovat jednání Sněmovny. Jen by se mělo podle Kalouska vysvětlit, jaká existuje většina, která umožní Babišovu vládu. To, kdo tu většinu tvoří, se ukáže podle něj tak, že tato většina zvolí Radka Vondráčka z ANO do čela Sněmovny. Například Piráti přitom Vondráčka chtějí volit, ale vládu tolerovat nechtějí. „Kdo bude volit nominanta ANO, podle našeho názoru je opozicí pouze naoko,“ řekl Kalousek.

Kalousek: Zastihli jsme prezidenta ve velmi dobré formě

„Pan prezident nás nenabádal, abychom hovořili o jeho zdravotním stavu, ale musím říct, že jsme ho zastihli ve velmi dobré formě,“ řekl šéf TOP 09. „Dostali jsme výborné domácí koláčky,“ uvedl Kalousek.

Zeman před dvěma týdny pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. Šéf ANO chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Zeman tento návrh podpořil. Prezident také řekl, že pokud Babišova vláda nezíská důvěru, znovu ho jmenuje premiérem.

Není stále jasné, jak Babiš prosadí důvěru pro vládu. ANO má ve Sněmovně 78 poslanců, ochotu tolerovat jeho vládu za jistých podmínek dala najevo zatím pouze KSČM, která má 15 poslanců. To nestačí, aby vláda prošla.

„Je tu deklarovaný projekt pánů Babiše a Zemana, že bude neomezeně dlouhou dobu vládnout vláda bez důvěry, tedy bez kontroly Poslanecké sněmovny. Pan prezident ustoupil od své dříve důsledně uplatňované praxe, že vyžadoval po vítězi voleb 101 a více podpisů,“ nabídl ve středu vysvětlení předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj bude více zřejmé při volbě orgánů Poslanecké sněmovny, kdo tvoří nepodepsanou, ale činem deklarovanou většinu, která umožní „projekt Zeman - Babiš“. 

Kalousek přijel také Zemana informovat o tom, že se TOP 09 dohodla s ODS, KDU-ČSL a STAN na vytvoření „Demokratického bloku“, který bude společně postupovat při ustavující schůzi Sněmovny. Blok čtyř stran má 48 poslanců.

Prezident se postupně setkává se zástupci všech devíti uskupení, která se dostala do Sněmovny, v pořadí podle jejich volebního výsledku. Ve čtvrtek sérii schůzek ukončí jednáním s hnutím STAN.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Najdete na iDNES.cz