Kalousek burcuje proti „ústavnímu puči“. Ctíme Ústavu, opáčil Babiš

  10:33aktualizováno  12:55
Jestliže bude zástupce ANO Radek Vondráček zvolen novým předsedou Sněmovny, půjde podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska o „opoziční smlouvu 2“. Sněmovna musí podle něj zabránit ústavnímu puči, menšinové vládě bez důvěry. „122 poslanců opozice nemůže zvolit předsedu Poslanecké sněmovny," řekl předseda TOP 09. „Ctíme Ústavu,“ opáčil šéf ANO Andrej Babiš.

Hned první den ustavující schůze nové Sněmovny, při kterém jen poslanci složí slib a ještě nového předsedu dolní komory parlamentu nezvolí, začal končící šéf TOP 09 Kalousek velmi ostrými slovy. Už na konci tohoto týdne jeho strana zvolí nového lídra a Kalousek už nekandiduje.

Zvolení nového vedení Sněmovny při ustavujícím jednání je podmínkou pro to, aby mohla vláda Bohuslava Sobotky podat demisi a prezident Miloš Zeman mohl jmenovat nového premiéra a poté i vládu.

Fotogalerie

Ostrá slova Kalouska vycházejí z toho, že Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, které vyhrálo podzimní volby, sestavuje menšinovou vládu i bez dojednané podpory dalších stran. Jen komunisté o toleranci Babišovy vlády uvažují, to ale hnutí ANO nestačí. A v této situaci prezident Zeman předem řekl, že by Babišovi dal šanci sestavit vládu i podruhé a že by klidně nechal vládnout menšinovou vládu bez důvěry i při případném třetím neúspěšném pokusu o vládu a že by nechtěl rozpustit Poslaneckou sněmovnu.

Právě takový vývoj vnímá Kalousek, jehož TOP 09 spolu s ODS, lidovci a hnutím STAN vytvořili „Demokratický blok“, za pokus o „ústavní puč“. Všechny strany ve Sněmovně, které se nebudou podílet na vládě, tomu podle Kalouska mají zabránit tím, že neumožní zvolení Vondráčka do čela Sněmovny. ANO má 78 poslanců, ostatní strany dohromady 122 zákonodárců.

Ve skutečnosti má ale Vondráček přislíbené hlasy od SPD Tomia Okamury, komunistů a Pirátů, tedy až od 137 poslanců. S účastí SPD ani komunistů Babiš ve své vládě nepočítá a Piráti nemají zájem. Přesto Kalousek takovou podporu kandidáta hnutí ANO vnímá jako „opoziční smlouvu 2“.

Tu první uzavřeli současný prezident Miloš Zeman, v té době předseda ČSSD, a tehdy občanský demokrat Václav Klaus po volbách v roce 1998. Jednalo se o dohodu dvou největších stran, kdy sociální demokraté vládli a ODS je jakoby kontrolovala. Cílem ale hlavně bylo změnit volební systém a eliminovat soupeře. To se tehdy ČSSD a ODS nepodařilo.

Ctíme Ústavu, dodržujeme demokracii, opáčil Kalouskovi Babiš

Předseda ANO a kandidát na budoucího premiéra Andrej Babiš výpad předsedy TOP 09 odmítl. „Ctíme Ústavu,“ prohlásil.

Hnutí ANO se podle Babiše pokusilo vytvořit většinovou vládu, kterou nabídlo občanským demokratům, s nimiž má dohromady ve Sněmovně 103 křesel.

Ale jak ODS, tak ostatní strany se na vládě s Babišem na vládě podílet odmítly. Proto, jak Babiš zopakoval, sestavuje vládu menšinovou. Nehodlá ani měnit Ústavu, s výjimkou změny způsobu voleb do Senátu.

„Striktně dodržíme jednací řád Sněmovny, důsledně se držíme Ústavy,“ řekl kandidát na předsedu Sněmovny Radek Vondráček z ANO.

Babiš zopakoval, že až sestaví vládu, osloví s tím, aby ji podpořily, všechny strany ve Sněmovně, počínaje občanskými demokraty, přes Piráty, SPD, komunisty i všechny ostatní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz