Filip bude ve vedení Sněmovny. KSČM upřesní požadavky pro toleranci vlády

  14:33aktualizováno  17:07
KSČM po jednání s hnutím ANO potvrdilo, že zvažuje toleranci vznikající vlády Andreje Babiše. „Nestojíme o chaos v České republice, ale do vlády vstupovat nemůžeme, protože programový rozdíl je příliš veliký,“ řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Nepředpokládá totiž, že by hnutí ANO souhlasilo s odchodem z NATO.

Komunisté ještě zpřesní požadavky pro toleranci vlády. Programové požadavky komunistů se týkají například obecného referenda, zvyšování minimální mzdy, valorizace důchodů, převzetí vodních zdrojů do vlastnictví veřejného sektoru, ochrany přírodního bohatství speciálním zákonem či zdanění církevních restitucí. Má také být komise pro změnu Ústavy.

„Respektujeme, že je v našem právním řádu presumpce neviny,“ odvětil Vojtěch Filip na dotaz, zda pro komunisty není problém, že má v čele vlády stát Andrej Babiš, politik, jehož policie podezřívá z podvodu při čerpání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. „Zatím nevíme, kolik z našich požadavků bude akceptováno,“ řekl předseda komunistické strany.

Komunisté podpoří na ustavující schůzi Sněmovny Radka Vondráčka z ANO do čela Sněmovny a získají post místopředsedy Sněmovny právě pro Vojtěcha Filipa. Počítá se i s tím, že jejich zástupce povede rozpočtový výbor, nejspíš Miloslava Vostrá. „Trváme na rozpočtovém výboru a hnutí ANO to akceptuje,“ řekl lídr komunistické strany. Komunisté chtějí získat i vedení komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Akceptovali jsme tyto požadavky,“ potvrdil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Podle principu poměrného zastoupení má totiž, jak řekl, KSČM nárok na jednoho šéfa výboru.

Kvůli NATO a EU přímá koalice s KSČM ani SPD nebude

„Rýsuje se většinový průnik jak při volbě předsedy, tak místopředsedy i při ustavování výborů,“ uvedl po schůzce s komunisty Faltýnek. Své požadavky, které budou zapracovány do vládního programu, předaly podle něj hnutí ANO komunisté, SPD a Piráti. Potvrdil konkrétní požadavky komunistů.

„Naše hnutí podpoří na funkci místopředsedy Vojtěcha Filipa,“ řekl Faltýnek.Z požadavků komunistů má podle Faltýnka hnutí ANO problém s požadavkem na zavedení daňové progrese.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a kandidát do čela Sněmovny Radek...

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a kandidát do čela Sněmovny Radek Vondráček

„Do vlády s KSČM a SPD jít nechceme. Tato pozice stále trvá. My jsme proto, abychom setrvali v NATO, ale abychom také setrvali v Evropské unii jako země v srdci Evropy,“ prohlásil Faltýnek. Požadavek na odchod z NATO podle něj ale při jednáních od komunistů nezazněl. ANO nesouhlasí ale ani s referendem o odchodu z Evropské unie, což je požadavek hnutí SPD Tomia Okamury.

„Je pro nás nepřijatelné referendum o vystoupení z Evropské unie,“ zdůraznil šéf poslanců ANO. Evropskou unii je jen třeba reformovat.

Babišovo hnutí ale podle Faltýnka nemá nemá problém se zákonem o obecném referendu, stejně jako s ochranou přírodního bohatství a připomněl společný postup při mimořádné schůzi kvůli kvůli memorandu o těžbě lithia. ANO je i pro valorizaci důchodů, šéf poslanců ANO také řekl, že hnutí je připraveno diskutovat o mechanismu zvyšování minimální mzdy.

Rýsuje se vedení Sněmovny i výborů

Podle vyjednávání, které mělo hnutí ANO se stranami ve Sněmovně a dohody, které udělalo s komunisty, SPD a Piráty, by měla mít dolní komora parlamentu pět místopředsedů. Šéfa Sněmovny mají doplnit místopředsedové Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD).

SPD povede dva výbory - hospodářský, který má vést Radim Fiala, a pro bezpečnost. Jméno kandidáta představí v pondělní. Komunistka Miloslava Vostrá má být šéfkou rozpočtového výboru, Pirát Ivan Bartoš výbor pro veřejnou správu a Dana Balcarová vedení výboru pro životní prostředí.

Občanským demokratům podle Faltýnka náleží také vedení dvou výborů - školského (pro Václava Klause mladšího) a ústavně-právního. Popřel, že by měla ODS dostat i výbor pro bezpečnost, který chce strana získat pro Janu Černochovou. Lidovci mají získat výbor pro evropské záležitosti pro svého místopředsedu Ondřeje Benešíka. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD má vést zahraniční výbor, o jehož vedení má ale zájem i TOP 09 pro svého bývalého předsedu a dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. S tím, že nějaký výbor TOP 09 povede, ale ANO nepočítá.

Další křesla v čele výborů mají zůstat ve vedení ANO „Demokratický blok“ ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN požaduje dvě pozice místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. ANO trvá na tom, že tyto čtyři strany mají nárok na místopředsedu Sněmovny jednoho, a na vedení čtyř výborů.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Fajt nechápe, proč byl odvolán a žádá omluvu. Ministerstvu hrozí soudem

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý generální ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt, kterého kvůli údajným pochybením v hospodaření instituce...

Zeman gratuloval Kuberovi k jeho projevu, že totalita má dnes jinou podobu

Prezident Miloš Zeman vítá šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na jednání...

Velmi vřele přivítal prezident Miloš Zeman šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na setkání nejvyšších ústavních činitelů....

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz