Johnovo angažmá zákon neporušuje, míní expert. Vydavatel přesto couvá

  17:45aktualizováno  17:45
Rozhodnutí Radka Johna skloubit práci poslance a novináře neodporuje zákonu, shodují se experti. Nesmí však zveřejnit informace, které se dozvěděl jako šéf sněmovního bezpečnostního výboru. Vydavatelství Empresa Media ve čtvrtek upravilo své středeční vyjádření, John bude jako externista pracovat hlavně pro TV Barrandov.

Radek John v pozici novináře a poslance zákonu neodporuje (ilustrační foto) | foto: ČTK

Podle odborníka na ústavní právo Jana Wintra by se šéf sněmovního bezpečnostního výboru John dostat do konfliktu se zákonem o ochraně utajovaných informací, pokud by porušil mlčenlivost o věcech, které na výboru zazněly.

"Z hlediska ústavy jsou poslanci a poslankyně muži a ženami z lidu a mohou vedle toho vykonávat další občanská povolání," řekl ČTK Wintr. V případě Johna přichází podle Wintra v úvahu zákon o střetu zájmů.

Nečas: Propojení politiky, byznysu a médií musí přestat

Ústavní činitelé sice nemusí mít bezpečnostní prověrku, váže je však povinnost mlčenlivosti. Pokud by poslanec v médiích zveřejňoval tajné informace, bylo by nutné mu to podle Wintra hlavně dokázat.

"To spojení politiky a žurnalistiky u nás má jistou tradici," řekl ČTK vedoucí katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě Jan Jirák s odkazem na Karla Havlíčka Borovského coby poslance říšského sněmu. Problém vidí spíš v Johnově odůvodnění návratu k žurnalistice, kdy John řekl, že "mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky".

John bude pracovat hlavně pro televizi, tvrdí nyní vydavatel

Vydavatelství Empresa Media ve čtvrtek odpoledne upravilo své středeční prohlášení. John je od čtvrtka externím spolupracovníkem vydavatelství, nebude vedoucím publicistiky časopisů Týden a Instinkt a nebude jakýmkoli způsobem ovlivňovat chod jejich redakcí, uvedl člen představenstva vydavatelství a šéfredaktor Týdne František Nachtigall s tím, že John především bude připravovat nový pořad pro TV Barrandov.

"Pokud Radek John napíše článek a nabídne jej časopisům Týden a Instinkt, bude k tomuto materiálu přistupováno stejně, jako kdyby jej napsal jakýkoli politik, ať už prezident republiky či ministr financí. Redakce zhodnotí, zda bude mít jeho otištění pro čtenáře nějaký přínos," doplnil Nachtigall. 

Nachtigall loni v dubnu: John je Bártova loutka

Velmi ostře hodnotil šéfredaktor Týdne František Nachtigall Radka Johna a Věci veřejné loni 11. dubna v editorialu Týdne. Tedy v době, kdy vrcholila aféra kolem tehdy nejmenší koaliční partaje. "Když se ukáže, že v politické straně, která zastává ministerské posty, panují mafiánské praktiky, uplácí se, sleduje, zavazují se oči, lže se, jímá mě hrůza a zděšení," napsal Nachtigall. V textu přivítal, že premiér Petr Nečas požaduje odchod Johna (a jeho kolegů Bárty a Dobeše) z vlády. "To, že Radek John je pouze Bártovou loutkou, ví každý vnímavý člověk také už dávno," uvedl Nachtigall.

Ve středu přitom informoval, že John povede publicistické oddělení vydavatelství.
"Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna," uvedl ve středu Nachtigall.  

Johnův návrat do médií kritizovali politici včetně prezidenta Václava Klause (více zde). "Chápu, že politici jsou zděšení z toho, že doteď vynášeli kuloární informace tajně 'svým' novinářům a najednou je tu někdo, kdo stejné informace má a sám je také pod svým jménem a veřejně chce využít," uvedl šéfredaktor. 

Nachtigall už ve středu v reakci pro iDNES.cz odmítl, že by se exministr vnitra dostal do střetu zájmu. "Jednání Sněmovny jsou veřejná a v tomto případě střet zájmů tedy rozhodně nehrozí. Radek John navíc už nebude předsedou strany, podle dostupných informací ani členem bezpečnostního výboru. Bude tedy 'pouze' opozičním poslancem," doplnil Nachtigall.

John se ale bude k utajovaným zprávám dostávat i v případě, že se z něj stane jen řadový poslanec. Podle zákona o ochraně utajovaných informací totiž mají přístup k utajované informaci všech stupňů utajení prezident, poslanci, senátoři, členové vlády, soudci, ombudsman a jeho zástupce a členové Nejvyššího kontrolního úřadu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

Mezi gratulanty byl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou. (19. června...

Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

Najdete na iDNES.cz