John povede investigativce Týdne. Zůstane i šéfem bezpečnostního výboru

  18:15aktualizováno  21:34
Předseda Věcí veřejných Radek John zcela otevřeně propojí českou politiku a média. Od 1. listopadu povede publicistické oddělení vydavatelství Empresa Media, pod které spadají časopisy Týden nebo Instinkt. John přitom dál zůstává šéfem sněmovního bezpečnostního výboru, kde se probírají i citlivé informace.

Šéf VV Radek John se vrací k novinařině (ilustrační foto). | foto:  Michal Šula, MAFRA

John v tiskovém prohlášení uvedl, že hodlá dál v politice zůstat. Ve středu ale zároveň na grémiu strany předložil návrh na svolání volební konference na začátek příštího roku s tím, že nebude znovu kandidovat na post šéfa Věcí veřejných. Pro částečný návrat k žurnalistice se rozhodl, protože některé kauzy prý nedokáže řešit ani jako politik. Necelý rok přitom vedl i ministerstvo vnitra.

"Vzhledem k tomu, že mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky, rozhodl jsem se vrátit také k autorské práci. Hodlám publikovat fakta o rozkrádání v této zemi a informace z české politiky, které má česká veřejnost právo znát," uvedl John, který bude zároveň dál šéfovat sněmovnímu bezpečnostnímu výboru.

Kauza Ora print

Radek John až do začátku roku 2009 pracoval na TV Nova, kde vedl investigativní pořad Na vlastní oči. On sám ke svému odchodu z Novy řekl, že se pro to rozhodl sám. Spekulovalo se ale i o tom, že důvodem bylo Johnovo působení ve společnosti Ora print, která měla velmi blízko ke kontroverznímu podnikateli Romanu Janouškovi. Ora print zároveň získala některé státní zakázky. Pro VZP pak vydávala předražený časopis.

Ten v minulosti řešil například spor ministra financí Miroslava Kalouska a nyní už bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho (více zde). Některé informace, které se na výboru probírají, jsou považovány za citlivé a na veřejnost by se neměly dostat.

Nebude to střet zájmů, tvrdí John i šéfredaktor

Johnovo oddělení bude připravovat materiály pro více titulů vydavatelství podnikatele Jaromíra Soukupa. Patří do něj týdeníky Instinkt, Týden a Sedmička, nově i TV Barrandov. Mediální magnát Soukup je považován i za velmi vlivného lobbistu, který se snaží ovlivňovat dění v české politice. Spolupracoval například s odpadlicí od Strany zelených Olgu Zubovou nebo s nyní už bývalým šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Nyní pomáhá v prezidentské kampani Janu Fischerovi.

I kvůli tomu vzbudil Johnův krok rozpaky. On sám ale práci poslance a investigativního novináře za střet zájmů nepovažuje. "V demokratickém státě nesmí být síla, která by politikovi bránila v publikování faktů, které při své práci zjistil. Publikační činnost politiků je zcela běžná, stejně jako je běžné, že poslanci neopouštějí svou profesi, které se v životě věnovali," tvrdí.

Etický problém v Johnově působení nevidí ani šéfredaktor časopisu Týden František Nachtigall. "Výsledek jakéhokoliv textu posuzuje čtenář a vše ostatní jsou předpojaté myšlenky, se kterými nesouhlasím," řekl iDNES.cz. V titulech Empresa Media je podle něj dobře nastavený editorský systém, který prý případným chybám a rizikům zabrání. "Když je tento systém správný, tak není důvod se něčeho obávat," dodal šéfredaktor.

S tím nesouhlasí Barbora Osvaldová, která vyučuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a předsedá komisi pro etiku Syndikátu novinářů. Podle ní je nové Johnovo angažmá nepřijatelné. "V Týdnu mohou stokrát říkat, že si ho ohlídají, ale to s tím nesouvisí. Jde o konflikt zájmů, i kdyby byl Radek John svatý. Podle mě by měl jednu z těch funkcí opustit," říká Osvaldová.

Je to přitažené za vlasy, míní poslanec Tejc

Johnův návrat do žurnalistické branže "ocenil" i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pokládám to za velmi férový krok. Česká média se neustále snaží předstírat, jak jsou nezávislá. Časopis Týden jako první řekl, jak je to doopravdy," řekl redakci iDNES.cz. O nezávislosti Týdne i Radka Johna jako novináře pochybuje také místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

"Spojení role vrcholného politika a aktivního novináře je v normálních poměrech zcela nestandardní. Pan předseda John by se měl konečně rozhodnout, jestli chce být politikem, nebo novinářem. Nemůže být obojím, to zcela popírá roli nezávislé žurnalistiky," sdělil ČTK premiér Petr Nečas.

S premiérovým názorem souhlasí také poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Johnovo jednání pokládá za špatný vtip. "Přijde mi to přitažené za vlasy," uvedl.

Zároveň mu přijde podezřelé, že se zpráva objevila jen několik dní před kongresem ODS. "John může za pár dní říct, že se vzdá svého poslaneckého mandátu, aby nebyl ve střetu zájmů a na jeho místo může nastoupit někdo, komu se bude snáze vysvětlovat, že podržel Nečasovu vládu," prohlásil s tím, že dělení na Věci veřejné a LIDEM může být jen na oko a za Johnovým návratem k novinářské kariéře může stát snaha Víta Bárty udržet vládu Petra Nečase.

John odhalil spoustu korupce, hájí poslance Nachtigall

Nachtigall nechtěl uvést, jak velký bude mít John úvazek. "Velikost úvazku nekomentuji u žádného novináře, pro mě to není specifický případ. Pro mě je to dobrý novinář, proto ho chci, a proto u nás bude pracovat," uvedl.

John podle něj za svou novinářskou kariéru dokázal odhalit spoustu nešvarů a korupce. "V Česku asi není novinář, který by měl na svém kontě tolik psaných či televizních reportáží, úspěšných knih, filmových scénářů," uvedl Nachtigall v tiskovém prohlášení.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Lidé si myslí, že mám na noze nádor, říká muž s elektronickým náramkem

Elektronickým monitoringem prošlo do konce letošního září 304 lidí. Takzvané náramky hlídaly ve většině případů domácí...

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Najdete na iDNES.cz