John: VV zůstávají ve vládě. Míří do ní nováčci Peake a Pavel Dobeš

  10:06aktualizováno  12:12
Věci veřejné počítají podle předsedy Radka Johna s tím, že zůstanou ve vládě s ODS a TOP 09 i po 30. červnu. To by znamenalo konec vládní krize. "Dohodli jsme se, budeme mít ve vládě čtyři křesla," řekl John. Do vlády podle něj zamíří i první místopředsedkyně VV Karolína Peake. Za ministra dopravy Věci veřejné chtějí Pavla Dobeše.

Vláda bude pokračovat i po 30. červnu, oznámil předseda VV Radek John. Jeho straně se podařilo vyjednat čtyři křesla ve vládě. | foto: Michal KamarytČTK

"K dohodě přispěla dvoustranná jednání, u kterých nebyla přítomna média," řekl exministr vnitra. John potvrdil iDNES.cz, že Peake se stane vicepremiérkou a šéfkou Legislativní rady vlády.

"Zatím to nebudu potvrzovat, i když vám to řekl pan předseda John. Jednání zatím oficiálně nebyla ukončena," řekla Peake. Její pravomoci ve vládě mají být posíleny tak, že bude s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem spolupracovat na protikorupčních opatřeních.

Karolína Peake

Karolína Peake

Podle informací iDNES.cz byla nejen Peake, ale i další přední politici VV Johnovým vyjádřením dost zaskočeni. Dva zdroje z vedení VV uvedly, že dohoda ještě zcela "upečená" není a že bude hodně záležet na postoji TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska, jestli se všechno ještě nerozsype.

Vymění Šmerdu, získají i pozice náměstků

Věcem veřejným se ale podle Johna podařilo prosadit výměnu ministra dopravy Radka Šmerdy. VV chtějí mít ve vládě svého člena, ale Šmerda je nestraník a navíc se po vstupu do vlády "vymknul" pokynům od Víta Bárty - odmítl například, aby české dálnice stavěly čínské firmy, odložil Bártovu dopravní superkoncepci a vyměnil některé lidi, které přivedl Bárta. Šmerda už podal demisi a prezident Klaus ji přijal.

Pavel Dobeš (VV)

Pavel Dobeš (VV)

Hlavním kandidátem na post ministra dopravy je manažer Pavel Dobeš (s ministrem školství Josefem Dobešem ho pojí jen shoda jmen - pozn. redakce). Pokud Nečas Dobeše neakceptuje, je druhým "na čekačce" původní favorit, ekonomický expert VV Lukáš Hampl. Špičky ODS, TOP 09 a VV se sejdou v 16 hodin, aby potvrdily dohodu o koaličním dodatku i o změnách ve vládě.

"Hádky o rozpočet ukázaly, jak je důležité mít ve vládě stranické ministry," prohlásil John. Věci veřejné podle něj získají i pozice náměstků na ministerstvech, kde je nyní nemají. Nečas mu na to kývl.

Věci veřejné podle Johna počítají s tím, že ke změnám ve vládě dojde velmi brzy v řádu dnů. Pokračování koalice za účasti svých ministrů Věci veřejné podmínily dodatkem ke koaliční smlouvě a daly svým partnerům ultimátum do 30. června. Končilo tedy právě dnes.

Čtyři miliardy na platy pro učitele budou, věří VV. Stranu premiér ujistil, že v tomto platí koaliční smlouva

Poslední překážka dohody padla, když premiér Nečas ujistil politiky VV, že platí závazek vlády napsaný do koaliční smlouvy, že učitelé dostanou příští rok na platy přidány 4 miliardy korun.

Věci veřejné vyděsil materiál, který pro poradu ekonomických ministrů připravil šéf resortu financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle jeho návrhu by školství mělo v příštím roce dostat o 9 miliard korun méně. "Premiér mě ujistil, že ohledně platů učitelů koaliční smlouva platí," řekl iDNES.cz John.

Kde jinde se bude škrtat, to ale není jasné. Kalousek počítá se škrty proto, aby vláda splnila svůj závazek snižovat postupně schodek rozpočtu. Další spory tak mohou přijít se schvalováním rozpočtu.

Konec vládní krize oznámil John u zmrzliny v Pitomé kavárně

To, že Věci veřejné ve vládě zůstanou, není překvapením. Všeobecně se očekávalo, že se s TOP 09 a ODS dohodnou. Straně prudce padají preference a v případě pádu vlády a předčasných voleb by VV reálně hrozilo, že se už nedostanou do Sněmovny.

Předseda VV Radek John rozdával na závěr školního roku dětem, které přinesly
Karolína Peake rozdávala na závěr školního roku stejně jako další stranické

Předseda VV Radek John i kandidátka VV na vicepremiérku Karolína Peake se na závěr školního roku změnili ve zmrzlináře. Konec vládní krize John oznámil krátce před tím, než se ujal své nové, dočasné role - rozdávání zmrzliny za vysvědčení.

Konec vládní krize oznámil John jakoby mimochodem před dveřmi "Pitomé kavárny" v Praze, kam přišel rozdávat kopečky zmrzliny dětem, které přinesly ukázat vysvědčení. Školní rok tak předseda VV Radek John začínal jako ministr vnitra a ukončil ho jako zmrzlinář. Jeho vystoupení si už od pražských politiků i novinářů vysloužilo přezdívku "zmrzlinový projev".

O pár stanic tramvají dál zmrzlinu školákům rozdávaly také kandidátka na místopředsedkyni vlády Karolína Peake a místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz