Primátorka Bradyho přivítala v Praze a uvedla, že je pro ni čest se s ním setkat. „Běh času je neúprosný a pamětníků druhé světové války a holocaustu ubývá. Nejhorší, co bychom mohli udělat, je na ty hrůzy zapomenout, “ řekla před předáním ocenění.
Ministr kultury Daniel Herman uvedl, že Bradyho příběh je pro něj zdrojem síly v životě. Připomněl, že Brady má na paži stále vytetované číslo z koncentračního tábora, které připomíná, jakým peklem prošel. „Vždy říkal, my nemáme problémy, ale výzvy. To je tak pozitivní přístup, že bychom jej měli přibrat do své praxe,“ řekl Herman, pro kterého byl prý postoj jeho strýce vzpruhou v těžkých obdobích života. Setkávat se s lidmi, kteří na vlastní kůži zažívali například rasovou nenávist, je podle něj pro dnešní generaci velká čest. „ Ukazují nám, že se vyplácí žít s rovnou páteří a že existují hodnoty, za které stojí obětovat hodnoty tak vysoké, jako jsou hodnoty vlastního života,“ uvedl Herman.
Po přijetí Klíče se Brady podepsal do památeční knihy hlavního města. „Dostávám tolik vyznamenání, že nevím, kde začít,“ uvedl Brady. Budova, kde převzal ocenění od Krnáčové, má v jeho životě velký význam. „Zde se brali moji rodiče,“ řekl. Podle rodinné tradice se na témže místě vdávala později i jeho dcera.
Krnáčová svůj krok po ukončení oficiálního ceremoniálu okomentovala slovy, že ji k tomu vedlo obrovské uznání vůči lidem s podobným životním příběhem, jaký má právě Brady. Zároveň se jí prý nelíbí, co se kolem vyznamenání muže strhlo za humbuk. „Tím oceněním jsem za tím chtěla udělat jakousi tečku, tohle se už nikdy nesmí opakovat,“ řekla novinářům Krnáčová.
Bradyho si váží také další města a univerzity
„Když si lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“ uvedla již v pondělí Krnáčová. Podle ní by se vyznamenávání osobností českých a československých dějin nemělo stávat předmětem politických bojů. Brady symbol uznání přebírá od primátorky a dalších zástupců města v Brožíkově sále Staroměstské radnice.
Brady: Osvětim mě naučila neobracet se k lidem zády |
Brady je strýcem ministra kultury Daniela Hermana, který se při nedávné návštěvě dalajlámy v Česku s tímto duchovním osobně setkal. Podle Hermana prezident změnil své rozhodnutí ocenit Bradyho právě kvůli tomu, že se ministr navzdory Zemanovu přání setkal s dalajlámou. Hrad to popírá a označuje takové tvrzení za pokus o nátlak na prezidenta.
„Prezident republiky zastává názor, že vyznamenání není možné vynucovat žádnou nátlakovou kampaní. Seznam vyznamenaných byl před delší dobou uzavřen a podle platných pravidel kontrasignován předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Aby dal najevo, že k neudělení vyznamenání panu Bradymu nemá žádné politické motivy, je pan prezident připraven - jako gesto dobré vůle - zvážit ocenění pana Bradyho při vhodné příležitosti,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (podrobnosti zde).
Kromě Klíče převzal Brady ve středu odpoledné také cenu Prix Irene, kterou uděluje spolek Irene vzniklý z iniciativy signatářů Charty 77 a terapeutů zabývajících se léčbou traumatu holokaustu. Ocenění dostal v sídle Židovské obce.
Bradyho hodlá ocenit i Univerzita Palackého v Olomouci nebo město Brno. Dostane rovněž pamětní medaili od Poslanecké sněmovny a medaili Karla Kramáře od premiéra Bohuslava Sobotky.
Osmaosmdesátiletý Brady po druhé světové válce emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům z Československa. „Když do Československa přišli Rusové a hodně lidí uteklo, pomáhal jsem, co to šlo - zaměstnal jsem je, poradil. Kanada ze začátku nebyla moc otevřená nově příchozím, obyvatelé byli hodně anglosasky cítící. Pak se to ale měnilo,“ uvedl mimo jiné v rozhovoru pro iDNES.cz (čtěte zde).
Projev Bradyho odměnili studenti několikrát potleskem:
24. října 2016 |