Budeme jednat o přímé volbě prezidenta s ČSSD, ještě dříve než ji navrhneme, řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Budeme jednat o přímé volbě prezidenta s ČSSD, ještě dříve než ji navrhneme, řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas. | foto: ČTK

Nečas: Budeme jednat o přímé volbě prezidenta s ČSSD, chceme dohodu

  • 41
Vláda bude vyjednávat s opoziční ČSSD o způsobu přímé volby prezidenta, oznámil premiér Petr Nečas. Ministři proto přerušili jednání o přímé volbě, kterou jim ve třech variantách předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jasné zatím není, zda by se změna týkala i pravomocí prezidenta.

"Chceme, aby dohoda o přímé volbě byla nezpochybnitelná," uvedl po jednání vlády premiér Nečas. Projednávání návrhu proto ministři přerušili na čtyři týdny, aby mohly být její připomínky zapracovány do vládního návrhu.

"Debata ministrů se ovšem jasně klonila k dvoukolové přímé volbě po vzoru voleb senátních," sdělil iDNES.cz zdroj z vlády.

"Koalice má za to, že prezidenta by měli volit všichni občané, protože takto volený prezident má silnější a jasnější legitimitu," uvedl těsně před jednáním ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Do vlády přinesl několik variant, jak by volba nástupce Václava Klause všemi občany mohla vypadat.

Kromě dvoukolové podobné senátní, kdy do druhého kola postupují dva kandidáti, ještě jednokolovou a dvoukolovou po francouzském vzoru, kdy do druhého kola postupují všichni kandidáti, kteří v prvním kole získali alespoň 12,5 procenta hlasů.

Věci veřejné ještě před jednáním vlády o volbě prezidenta jednaly s ČSSD

Vít Bárta, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných.

Zda se přímou volbu podaří prosadit, je velmi nejisté. ČSSD totiž požaduje, aby se měnilo i postavení prezidenta. Požaduje, aby přišel o doživotní imunitu a aby ho mohli občané, kteří ho zvolí, také odvolat v referendu.

 Sociální demokraté to řekli na ranní schůzce zástupcům Věcí veřejných. Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová a Karolína Peake se sešly s Bohuslavem Sobotkou a Jeronýmem Tejcem z ČSSD, aniž o tom dříve věděli koaliční partneři.

"Trošku mě to překvapilo, trošku mě to mrzí," řekl iDNES.cz ministr Pospíšil. Věří, že se vláda s ČSSD nakonec na přímé volbě shodne. Schválení volby prezidenta všemi občany je podle něj politická scéna blíže, než kdykoli v minulosti, protože rozložení sil v parlamentu je takové, že nikdo nemá jasnou většinu pro to, aby prosadil svého kandidáta při hlasování poslanců a senátorů.

Sociální demokraté už nominovali pětici svých zástupců pro jednání s vládou. Zajímavé je, že mezi nimi není současný lídr strany Bohuslav Sobotka, ale mezi vyjednavači je jeho hlavní soupeř při volbě šéfa strany, jihomoravský hejtman Michal Hašek.

"Nemyslím si, že přímou volbu pohřbíme tím, že chceme diskutovat o pravomocích hlavy státu. Nejdeme do debaty s tím, že ji chceme rozbít. Jsme připraveni i ustoupit, ale chceme, aby se naše představy staly součástí debaty," řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny a sociální demokracie Lubomír Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video