Nepůsobí to důvěryhodně, říká Kalousek k rozhodnutí nestíhat Faltýnka

  20:00aktualizováno  20:00
Reakce na zastavení trestního stíhání předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka se různí. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že to celé působí nedůvěryhodně. Opačně to vidí jeho stranický kolega Jiří Pospíšil. Sociální demokraté s komunisty se shodují, že na jednání o vládě se každopádně nic nemění.

Státní zástupce zastavil trestní stíhání Jaroslava Faltýnka z ANO v kauze Čapí hnízdo. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Každé takové rozhodnutí v okamžiku, kdy máme trestně stíhaného premiéra, kterého se ta kauza týká, bude vždycky nedůvěryhodné. Může být tisíckrát správné a já si ho nedovoluji hodnotit, ale dokud budeme mít trestně stíhaného premiéra, tak bude vždycky nedůvěryhodné,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Vývoj v kauze Čapí hnízdo

Ve čtvrtek státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil trestní stíhání Faltýnka a dalších tří obviněných v kauze Čapí hnízdo. Naopak stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše zamítl, jeho stíhání tak pokračuje stejně jako dalších šesti lidí (více zde).

Sám vidí jako jedinou možnost navrácení důvěryhodnosti celé kauze, aby Andrej Babiš již nadále nebyl premiérem, když je trestně stíhaný.

„Dokud bude člověk, kterého se ta kauza týká, šéfem veškeré exekutivy a do té exekutivy patří i státní zastupitelství, tak logicky všechna tato rozhodnutí budou mít odér nedůvěryhodnosti, protože máme premiéra, který má trvalý konflikt zájmů,“ uzavřel Kalousek.

Jednání o vládě to nijak nemění

Na případné podpoře druhé Babišově vládě ze strany komunistů čtvrteční vývoj v kauze mít vliv nebude. „Vzhledem k tomu, že jsme jednali o podpoře bez ohledu na trestní stíhání, nedělali jsme si naději, že se to vyřeší v krátké době, tak to na podporu asi nemůže mít nějaký přímý vliv,“ uvedl pro iDNES.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Dolejše zastavení Faltýnkova stíhání příliš nepřekvapilo. Podle něj se už v minulém volebním období, kdy se jednalo o prvním vydání Babiše a Faltýnka, diskutovalo, že důkazy v případě Faltýnka „byly slabší“.

Místopředseda sociální demokracie Martin Netolický iDNES.cz sdělil, že ani z jejich strany na vyjednávání o vládě nic nemění to, že Babišovo stíhání pokračuje. „Jako sociální demokracie jednáme o členství ve vládě a zajímají nás členové vlády, a protože se to bohužel netýká pana premiéra, kde to stíhání nadále pokračuje, tak se domnívám, že naše pozice je neměnná,“ konstatoval Netolický.

Upřesnil, že by podle něj měla za všech okolností přetrvat podmínka sociální demokracie, že by prvoinstančně odsouzený člen vlády měl podat demisi. Netolický by ji chtěl podložit i smluvně.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík naznačil, že by zastavení stíhání Faltýnka mohlo změnit strategii hnutí ANO při vyjednávání o vládě. „Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ zeptal se na Twitteru Ferjenčík.

03.května 2018 v 17:46, příspěvek archivován: 03.května 2018 v 18:33

Takže novým premiérem bude Faltýnek?

Poněkud odlišný názor, než jeho stranický kolega Kalousek, má šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. „Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a naopak pokračující stíhání Andreje Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO, ale o nezávislé vyšetřování prováděné nezávislými orgány právního státu,“ napsal na Twitteru Pospíšil.

03.května 2018 v 18:32, příspěvek archivován: 03.května 2018 v 18:51

Zastavení stíhání J. Faltýnka a naopak pokračující stíhání A. Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO, ale o nezávislé vyšetřování prováděné nezávislými orgány právního státu.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík konstatoval, že rozhodnutí státního zástupce respektuje, upozornil ale na fakt, že kauza Čapí hnízdo zdaleka není u konce. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

Pieta v Ležákách, pískot v Liberci. Co dělal Babiš, když chtěla Letná jeho pád

Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel...

Zatímco se davy lidí sjížděly na pražskou Letenskou pláň, aby na nedělní demonstraci daly najevo svou nespokojenost s...

Najdete na iDNES.cz