„Státní zástupce rozhodl o stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání,“ sdělila iDNES.cz mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podrobnosti původně prozradit nechtěla, avšak v médiích se objevily informace, že u některých z 11 obviněných bylo stíhání zastaveno.
„Potvrzujeme, že dozorový státní zástupce zamítl jako nedůvodné stížnosti Andreje Babiše a dalších šesti osob. To znamená, že trestní stíhání v této části zůstává v platnosti,“ upřesnila později Zenklová. Babiš na dotaz ČTK uvedl, že rozhodnutí státního zástupce zatím nezná, proto ho zatím nebude komentovat.
Celkem je tak v kauze obviněno stále sedm osob, u čtyřech je stíhání zastaveno. „Státní zástupce vyhověl stížnostem pana Faltýnka a tří dalších osob, takže jejich trestní stíhání bylo zrušeno,“ řekla iDNES.cz mluvčí.
Důvodem podle ní bylo neprokázání subjektivní stránky stíhaného jednání. To znamená, že o údajném podvodu nevěděli, případně by jim nešlo úmysl prokázat.
„Státní zástupce vyhověl stížnosti Jaroslava Faltýnka a zrušil usnesení o zahájení jeho trestního stíhání,“ potvrdil redakci iDNES.cz Faltýnkův advokát Josef Bartončík. Šéfa poslanců ANO se redakci zatím kontaktovat nepodařilo.
Deník Právo napsal, že zrušení stíhání se týká kromě Faltýnka i Zdeňka Kubisky a Jana Platila – bývalých členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která firmu dříve vlastnila. Čtvrtým pak má být Luděk Kalivoda, který byl členem tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.
Námitky na podjatost obvinění stáhli
Posun v kauze zbrzdily nové volby i námitky na podjatost státního zástupce. Někteří obvinění je už v únoru stáhli. Až po jejich stažení mohl žalobce rozhodnout o jejich dalších stížnostech, které napadaly samotné usnesení o zahájení trestního stíhání.
OLAF: Přidělení dotace Čapímu hnízdu provázelo porušení zákona |
V kauze tedy stále čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie šéf ANO a předseda vlády v demisi Andrej Babiš. Hrozí mu až desetiletý trest, vinu odmítá.
Stíhání Babiše a tehdy ještě i Faltýnka bylo přerušeno po říjnových sněmovních volbách, kdy oba znovu získali poslanecké mandáty, a tedy i imunitu. O jejich vydání podruhé rozhodla Sněmovna v polovině ledna.
Vedle obou poslanců obvinila policie dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství. Tito rodinní příslušníci mezi obviněnými zřejmě zůstávají.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak v létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo
|