Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Někde pomáhá, někde se jí děsí. Od vzniku Istanbulské úmluvy uplynulo 10 let

  20:36
Strašák jménem gender, zákaz Velikonoc či nadvláda sexuálních menšin. Istanbulskou úmluvu od jejího vzniku před 10 lety opřádají dezinformace jejích odpůrců. Zatímco v některých státech úmluva pomáhá měnit podmínky pro oběti domácího a sexuálního násilí, některé země od ní odstupují. A v Česku stále visí ve vzduchoprázdnu. Nejen pandemie koronaviru přitom ukázala, že konzistentní pomoc oběti potřebují.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Co se týče zmíněných mýtů, v otázce potírání genderových stereotypů úmluva přitom nejde nad rámec stávající legislativy a mezinárodních závazků Česka. Jedním z jejích klíčových principů je zahrnutí genderové perspektivy, tedy uplatňování hlediska různých potřeb žen a mužů, nikoli stírání rozdílů mezi nimi. 

Istanbulská úmluva se zabývá také závažným porušováním lidských práv, tedy domácím a sexuálním násilím, jehož oběťmi jsou nejčastěji ženy.

Jak podotýká vládní Strategie rovnosti mužů a žen, přes dlouhou tradici feministického hnutí, která sahá až k první republice, se na ni v Česku nahlíží s nevolí. I proto od roku 2016, kdy Česká republika Istanbulskou úmluvu podepsala, dokument budí zjitřené emoce. A již pět let čeká na ratifikaci. 

Zastánců úmluvy je přitom podle Centra pro výzkum veřejného mínění více než odpůrců. Většina lidí však na dokument nemá názor a neví, co by měl v praxi přinést.

Charakteristické je, že předmětem dezinformací a mylných interpretací se Istanbulské úmluva stala v zemích východní a střední Evropy, v západní Evropě tyto reakce nevyvolávala.

Strategie rovnosti žen a mužů 2030

Co může Istanbulská úmluva zlepšit?

„Úmluva proti násilí na ženách se zabývá problematikou domácího násilí, které je genderově podmíněné. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách,“ popsala právnička organizace proFem Veronika Ježková. Jak podotýká, existují samozřejmě i opačné případy, byť jich je výrazná menšina. 

S domácím násilím se podle statistik setká za život každá třetí žena, jen minulý rok vyhledalo ošetření 168 tisíc obětí. Za rok policie vykázala 1 500 lidí. Během pandemie tato čísla ještě narostla, neziskové organizace evidují nárůst žádostí o pomoc až o 40 procent.

Istanbulská úmluva v Evropě

Úmluva byla přijata Výborem ministrů Rady Evropy dne 7. dubna 2011 a poprvé byla podepsána 11. května 2011 v tureckém Istanbulu. Je to první mezinárodní dokument zaměřující se na prevenci domácího a sexuálního násilí a pomoc jeho obětem. 

Dosud ji podepsalo 45 zemí Rady Evropy, ratifikace proběhla v 33 z nich. Podepsat odmítlo jen Rusko a Ázerbájdžán. 

Česká republika úmluvu podepsala 2. května 2016, dosud ji však neratifikovala. Podle zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové tak může učinit až nová vláda nejdřív v létě 2022

V Česku přitom existují jen tři utajené azylové domy pro oběti s 86 lůžky,  dalších 10 lůžek je poskytováno jinou formou utajeného bydlení. Vyřešit tyto aspekty pomohla úmluva například ve Finsku, kde se zvýšil nejen počet míst v azylových domech, ale také dostupnost linek bezpečí pro oběti domácího násilí.

Istanbulská úmluva je třeba, ukazuje pandemie. I tak se ratifikace odkládá

Krizové linky a odborná pomoc

Jako jeden z největších úspěchů experti a aktivisté také považují změny definice zákonů o znásilnění jako sexu bez souhlasu. Jde o 13 evropských států, mezi nimiž je například Německo, Chorvatsko, Belgie či Dánsko. Nově chce zákon pozměnit také Nizozemsko či Španělsko.

Česko se nyní řadí mezi pouhých 9 členských zemí EU, kde neexistuje žádné specializované centrum pro oběti sexuálního násilí. Poradny, které těmto obětem poskytují odborné a právní poradenství, jsou pak pouze dvě. Jejich počty úmluva pomáhá zvýšit, stejně jako zajistit adekvátní pomoc obětem těchto trestných činů.

Policii je přitom v Česku každoročně oznámeno přibližně 600 případů znásilnění. Kvůli nízké informovanosti a strachu obětí se však odhaduje, že toto číslo tvoří pouhých 10 procent skutečných případů. To dokládají také instagramové účty, jež poskytují prostor obětem, které se z nejrůznějších důvodů rozhodly svůj případ nenahlásit.

Úmluva se také zaměřuje na boj proti genderovým stereotypům pomocí většího důrazu na osvětu ve školách, a to včetně kvalitní sexuální výchovy, která v současnosti chybí.

Nadvláda homosexuálů nenastane. Úmluva řeší i násilí na mužích, říká právnička

Východní Evropa nevěří, západní mění

Od úmluvy v březnu ustoupilo Turecko, které ji ratifikovalo v roce 2012, a to navzdory výzvám aktivistů. Ti ji považují za klíč v boji proti rostoucímu domácímu násilí. Počet vražd žen (takzvané femicidy) v Turecku v loňském roce stoupl a ženy jsou v zemi také častěji oběťmi domácího násilí

8. srpna 2020

Tato země však není jediná. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu „zhoubné genderové ideologie“ a „nelegální migrace“. 

V Polsku zase letos v březnu tamější parlament předal výborům pro zahraničí věci a lidská práva návrh zákona „Ano rodině, ne genderu“, který s odstoupením od úmluvy počítá. Podle konzervativců úmluva nerespektuje náboženství a propaguje „pochybné genderové ideologie“.

Odstoupení provázely ve zmíněných zemích protesty.

Protestující před polským Sejmem vyslovili nesouhlas s odstoupením od Istanbulské úmluvy (17. března 2021).

Například Francii úmluva pomohla prohloubit kroky vedoucí k potírání genderově podmíněného násilí a země realizovala řadu kampaní zaměřených na prevenci sexuálního násilí, například ve veřejné dopravě.

Katastrofické scénáře Istanbulská úmluva nepřináší, říkají zástupci Evropy

V Srbsku zase poradkyně místopředsedy vlády pro rovnost žen a mužů Ljiljana Loncarová uvedla, že úmluva pomohla zvýšit povědomí o násilí na ženách.

„Po ratifikaci hlásí oběti případy násilí mnohem častěji. Trestně právní řízení je efektivnější a dochází k vyšší míře usvědčování těchto případů.“ Stejné výsledky eviduje také Itálie, kde je nyní více žen, které jsou připraveny nahlas říct to, co se jim děje.

Jak shrnuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, zkušenosti z Rakouska, Německa, Srbska či Chorvatska ukazují, že úmluva představuje velmi praktický nástroj pro zlepšování systému pomoci obětem. „Ať už jde o propracovanější systém školení policie a dalších profesi, důslednější prevenci či zajištění tolik potřebné dostupnosti specializovaných služeb pro oběti,“ shrnula.

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Volby nám nevyšly, tak proč demonstrovat? Hnutí PES ovládlo rozčarování

Neúspěšný víkend má za sebou mluvčí Hnutí PES a bývalý poslanec Jiří Janeček, který se v komunálních volbách se stranou...

V září se babího léta nedočkáme, podprůměrné teploty budou pokračovat

Ani poslední zářijové dny babí léto nepřinesou. S výjimkou deštivého úterý se sice dočkáme slunečných chvil, ale...

Konec výsměchu. Kritik vedení Pardubic Sedlák bude „zlobit“ na magistrátu

Pro mnohé překvapení. Pro většinu politiků z ostatních stran nepříjemné. Na pardubický magistrát se poprvé v historii...

Vláda kývla na růst penzí, navrhla „válečný“ rozpočet se schodkem 295 miliard

Vláda schválila zvýšení penzí od ledna příštího roku v průměru o 825 korun a posílá do Sněmovny návrh rozpočtu na...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...