Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Někde pomáhá, někde se jí děsí. Od vzniku Istanbulské úmluvy uplynulo 10 let

  20:36
Strašák jménem gender, zákaz Velikonoc či nadvláda sexuálních menšin. Istanbulskou úmluvu od jejího vzniku před 10 lety opřádají dezinformace jejích odpůrců. Zatímco v některých státech úmluva pomáhá měnit podmínky pro oběti domácího a sexuálního násilí, některé země od ní odstupují. A v Česku stále visí ve vzduchoprázdnu. Nejen pandemie koronaviru přitom ukázala, že konzistentní pomoc oběti potřebují.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Co se týče zmíněných mýtů, v otázce potírání genderových stereotypů úmluva přitom nejde nad rámec stávající legislativy a mezinárodních závazků Česka. Jedním z jejích klíčových principů je zahrnutí genderové perspektivy, tedy uplatňování hlediska různých potřeb žen a mužů, nikoli stírání rozdílů mezi nimi. 

Istanbulská úmluva se zabývá také závažným porušováním lidských práv, tedy domácím a sexuálním násilím, jehož oběťmi jsou nejčastěji ženy.

Jak podotýká vládní Strategie rovnosti mužů a žen, přes dlouhou tradici feministického hnutí, která sahá až k první republice, se na ni v Česku nahlíží s nevolí. I proto od roku 2016, kdy Česká republika Istanbulskou úmluvu podepsala, dokument budí zjitřené emoce. A již pět let čeká na ratifikaci. 

Zastánců úmluvy je přitom podle Centra pro výzkum veřejného mínění více než odpůrců. Většina lidí však na dokument nemá názor a neví, co by měl v praxi přinést.

Charakteristické je, že předmětem dezinformací a mylných interpretací se Istanbulské úmluva stala v zemích východní a střední Evropy, v západní Evropě tyto reakce nevyvolávala.

Strategie rovnosti žen a mužů 2030

Co může Istanbulská úmluva zlepšit?

„Úmluva proti násilí na ženách se zabývá problematikou domácího násilí, které je genderově podmíněné. To znamená, že domácí násilí souvisí s mocenskou nerovnováhou a dopouštějí se jej převážně muži na ženách,“ popsala právnička organizace proFem Veronika Ježková. Jak podotýká, existují samozřejmě i opačné případy, byť jich je výrazná menšina. 

S domácím násilím se podle statistik setká za život každá třetí žena, jen minulý rok vyhledalo ošetření 168 tisíc obětí. Za rok policie vykázala 1 500 lidí. Během pandemie tato čísla ještě narostla, neziskové organizace evidují nárůst žádostí o pomoc až o 40 procent.

Istanbulská úmluva v Evropě

Úmluva byla přijata Výborem ministrů Rady Evropy dne 7. dubna 2011 a poprvé byla podepsána 11. května 2011 v tureckém Istanbulu. Je to první mezinárodní dokument zaměřující se na prevenci domácího a sexuálního násilí a pomoc jeho obětem. 

Dosud ji podepsalo 45 zemí Rady Evropy, ratifikace proběhla v 33 z nich. Podepsat odmítlo jen Rusko a Ázerbájdžán. 

Česká republika úmluvu podepsala 2. května 2016, dosud ji však neratifikovala. Podle zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové tak může učinit až nová vláda nejdřív v létě 2022

V Česku přitom existují jen tři utajené azylové domy pro oběti s 86 lůžky,  dalších 10 lůžek je poskytováno jinou formou utajeného bydlení. Vyřešit tyto aspekty pomohla úmluva například ve Finsku, kde se zvýšil nejen počet míst v azylových domech, ale také dostupnost linek bezpečí pro oběti domácího násilí.

Istanbulská úmluva je třeba, ukazuje pandemie. I tak se ratifikace odkládá

Krizové linky a odborná pomoc

Jako jeden z největších úspěchů experti a aktivisté také považují změny definice zákonů o znásilnění jako sexu bez souhlasu. Jde o 13 evropských států, mezi nimiž je například Německo, Chorvatsko, Belgie či Dánsko. Nově chce zákon pozměnit také Nizozemsko či Španělsko.

Česko se nyní řadí mezi pouhých 9 členských zemí EU, kde neexistuje žádné specializované centrum pro oběti sexuálního násilí. Poradny, které těmto obětem poskytují odborné a právní poradenství, jsou pak pouze dvě. Jejich počty úmluva pomáhá zvýšit, stejně jako zajistit adekvátní pomoc obětem těchto trestných činů.

Policii je přitom v Česku každoročně oznámeno přibližně 600 případů znásilnění. Kvůli nízké informovanosti a strachu obětí se však odhaduje, že toto číslo tvoří pouhých 10 procent skutečných případů. To dokládají také instagramové účty, jež poskytují prostor obětem, které se z nejrůznějších důvodů rozhodly svůj případ nenahlásit.

Úmluva se také zaměřuje na boj proti genderovým stereotypům pomocí většího důrazu na osvětu ve školách, a to včetně kvalitní sexuální výchovy, která v současnosti chybí.

Nadvláda homosexuálů nenastane. Úmluva řeší i násilí na mužích, říká právnička

Východní Evropa nevěří, západní mění

Od úmluvy v březnu ustoupilo Turecko, které ji ratifikovalo v roce 2012, a to navzdory výzvám aktivistů. Ti ji považují za klíč v boji proti rostoucímu domácímu násilí. Počet vražd žen (takzvané femicidy) v Turecku v loňském roce stoupl a ženy jsou v zemi také častěji oběťmi domácího násilí

8. srpna 2020

Tato země však není jediná. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu „zhoubné genderové ideologie“ a „nelegální migrace“. 

V Polsku zase letos v březnu tamější parlament předal výborům pro zahraničí věci a lidská práva návrh zákona „Ano rodině, ne genderu“, který s odstoupením od úmluvy počítá. Podle konzervativců úmluva nerespektuje náboženství a propaguje „pochybné genderové ideologie“.

Odstoupení provázely ve zmíněných zemích protesty.

Protestující před polským Sejmem vyslovili nesouhlas s odstoupením od...

Protestující před polským Sejmem vyslovili nesouhlas s odstoupením od Istanbulské úmluvy (17. března 2021).

Například Francii úmluva pomohla prohloubit kroky vedoucí k potírání genderově podmíněného násilí a země realizovala řadu kampaní zaměřených na prevenci sexuálního násilí, například ve veřejné dopravě.

Katastrofické scénáře Istanbulská úmluva nepřináší, říkají zástupci Evropy

V Srbsku zase poradkyně místopředsedy vlády pro rovnost žen a mužů Ljiljana Loncarová uvedla, že úmluva pomohla zvýšit povědomí o násilí na ženách.

„Po ratifikaci hlásí oběti případy násilí mnohem častěji. Trestně právní řízení je efektivnější a dochází k vyšší míře usvědčování těchto případů.“ Stejné výsledky eviduje také Itálie, kde je nyní více žen, které jsou připraveny nahlas říct to, co se jim děje.

Jak shrnuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, zkušenosti z Rakouska, Německa, Srbska či Chorvatska ukazují, že úmluva představuje velmi praktický nástroj pro zlepšování systému pomoci obětem. „Ať už jde o propracovanější systém školení policie a dalších profesi, důslednější prevenci či zajištění tolik potřebné dostupnosti specializovaných služeb pro oběti,“ shrnula.

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Nemocniční jídlo po půlstoletí zlepší nové předpisy, posílí nutriční terapeuti

Pacienti v nemocnicích by měli v příštích týdnech začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových...

STALO SE DNES: Piráti a STAN představili ministry, Česko očekává další bouře

Současné znění zákona o znásilnění nezahrnuje souhlas se stykem. O problematice jedná Sněmovna. Piráti a hnutí STAN...

KOMENTÁŘ: EU trápí zásadní spor. Je výš Brusel, nebo ústavní soud?

Premium Nejzásadnější právní spor, který se teď v Evropské unii odehrává, má pokračování. Moc se o něm u nás nepíše, ale jde o...

Rezignace šéfa žalobců Zemana je znepokojivá, tvrdí OECD. Benešová se ohradila

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na svém webu vyjádřila znepokojení nad rezignací českého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...