Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Putin je jako Hitler, řekl na 80. výročí atentátu na Heydricha ministr

aktualizováno  16:51
Oslavy 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v pátek vyvrcholily v pražské Libni. Součástí akce, která připomíná historický čin československých výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka byla i rekonstrukce útoku. Zástupci české, slovenské a britské vlády u památníku operace Anthropoid ocenili hrdinství atentátníků, zmínili i válku na Ukrajině.

„Nikdy se nevzdáme, to byla poslední slova ukrývajících se parašutistů, po provedení atentátu,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. „Ten příběh ale jejich smrtí neskončil zcela. Následovaly stovky obětí, stovky mučení, koncentračních táborů, popraviště. To byla odveta za to, že si Čechoslováci dovolili uskutečnit atentát na Heydricha,“ dodala Černochová.

Ministryně obrany dále poděkovala Velké Británii za to, že Češi a Slováci mohli tuto akci uskutečnit, tím, že ji na území Británie měli čas naplánovat. Vyjádřila vděk také všem tehdejším hrdinným Čechoslovákům. „Opravdoví hrdinové našeho národa, ti jsou dnes tady, mezi námi, v našich vzpomínkách,“ zakončila svůj projev.

Hrdinství československých výsadkářů ocenili při pietním shromáždění i zástupci slovenské a britské vlády. Politici ho přirovnali k nynějšímu úsilí Ukrajiny vzdorovat ruské agresi. Poukázali na to, že stejně jako tehdy umírali civilisté v Lidicích a Ležácích, dnes podobně umírají tisíce Ukrajinců.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a britská ministryně zahraničí Liz Trussová při příležitosti 80. výročí atentátu mluvili o současné válce na Ukrajině. „Putin je přesně tím, čím byl Adolf Hitler v 30. letech,“ prohlásil Naď.

„Před 80 lety provedli vojáci československé odbojové armády jednu z největších a nejodvážnějších operaci 2. světové války,“ řekla britská ministryně zahraničí Liz Trussová. Také odkázala na současného ruského prezidenta Vladimira Putina. „Musíme zajistit vše, co je v našich silách, aby Rusko na Ukrajině bylo poraženo,“ dodala. Všechny vyzvala, aby pracovali na společném míru.

Vzpomínkový akt i přehlídka vozidel

Centrum akce bylo dopoledne v Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se útok 27. května 1942 na Heydricha pod krycím názvem Operace Anthropoid odehrál. Celodenní oslavy připravila Praha 8 ve spolupráci s ministerstvem obrany, Vojenským historickým ústavem a hlavním městem. Na místo dorazilo několik stovek lidí, kteří mohou dění sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách. V místě platila dopravní omezení.

Oslavy začaly v 9:30 přeletem historického stíhacího letounu Hawker Hurricane. V 10:35 zahájili účastníci rekonstrukci útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a pietní shromáždění k 80. výročí atentátu za účasti Liz Trussové a Jaroslava Nadě. V 10:50 proběhl vzpomínkový akt u památníku Anthropoid, v 11:30 následovala přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a spanilá jízda historických vozidel.

Odpoledne pak program pokračoval hudebními vystoupeními nebo přednáškami historiků v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V plánu je i projekce filmu Atentát.

Výstava i centrální web. Česko si připomíná výročí atentátu na Heydricha

Slavnostní shromáždění v Národním muzeu

V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskutečnilo slavnostní shromáždění, kterého se zúčastnili prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ministryně obrany Jana Černochová nebo ministr kultury Martin Baxa.

Součástí akce byilo otevření výstavy Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života. Název výstavy odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“

Čaputová už odpoledne během návštěvy Prahy uctila památku československých vojáků a obětí heydrichiády u pamětní desky v Resslově ulici, poté navštívila výstavu o atentátu v žižkovském parku Ohrada.

Historický objev operace Anthropoid. Našla se zbraň Jozefa Gabčíka

V pátek se uskutečnily i další akce, které útok na Heydricha i další události spojené s operací Anthropoid připomněly. V Rokycanech proběhl vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání parašutistů skupiny Anthropoid.

Otevřeno bylo několik výstav v Plzni nebo v Praze a konala se vzpomínková a pietní setkání. Česká ambasáda v Londýně uspořádala promítání filmu Anthropoid.

Oslavy 60. výročí atentátu na archivních záběrech iDNES.cz:

Památník v Panenských Břežanech v sobotu představí atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z května 1942 ve virtuální realitě. Návštěvníky do ní přenesou speciální brýle. Jde o pilotní projekt, který ukáže průběh atentátu z pozice nezávislého pozorovatele i z pozice jednotlivých aktérů, tedy Jana Kubiše, Jozefa Gabčíka či svědkyně Marie Navarové, doprovázejí jej i autentické zvuky, tedy výstřely, zvonění tramvaje či výkřiky. Zároveň bude v Panenských Břežanech otevřený i takzvaný Dolní zámek, který Heydrich obýval.

Radiožurnál připomene atentát na Heydricha zpravodajskou rekonstrukcí

Český rozhlas Radiožurnál v pátek od 08:00 do 12:00 vysílal v přímém přenosu první ze série unikátních zpravodajských rekonstrukcí Operace Anthropoid. V živých vstupech rozhlasoví reportéři společně s historiky a pamětníky minutu po minutě monitorovali nejvýznamnější čin českého odboje za druhé světové války.

Další výstavy byly otevřeny již v pátek v Praze na Žižkově nebo na Vinohradech. Vzpomínkové akce jsou v plánu i v dalších týdnech a měsících, piety se uskuteční třeba v Lidicích nebo Ležácích.

Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Nacisté tehdy reagovali na atentát terorem, vlnou poprav a represí vůči civilnímu obyvatelstvu. Symbolem odplaty okupační moci se staly vypálené obce Lidice a Ležáky.

Kubiš s Gabčíkem a dalšími pěti parašutisty vyslanými z Británie zemřeli 18. června 1942 po boji v kostele svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Atentát na Heydricha je považován za největší čin evropského domácího odboje během druhé světové války. Přispěl k poválečnému obnovení Československa.

Operace Anthropoid

Při operaci Anthropoid na konci roku 1941 do Československa okupovaného nacistickým Německem vyskočili Jozef Gabčík a Jan Kubiš, aby zaútočili na nacistického pohlavára Heydricha. Atentát se jim podařilo uskutečnit o pět měsíců později 27. května 1942.

Gabčíkovi však v rozhodné chvíli selhal samopal a Kubišovi se nakonec podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Zastupující říšský protektor zemřel 4. června na otravu krve. Okupační režim ihned po útoku vyhlásil stanné právo a zahájil vlnu teroru a poprav.

O další tři týdny později zemřeli po několikahodinovém boji s německými jednotkami v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici.

Po atentátu na Heydricha, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou Francie a Británie. Tento krok přispěl ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Nacisté v reakci na čin vyhladili obce Lidice a Ležáky.

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Poslance čeká poslední letošní řádná schůze. Zřejmě projednají lékovou novelu

Poslanci se sejdou příští týden v úterý na poslední řádné schůzi v letošním roce. Zabývat by se na ní měli například...

Polívka, Drábová i autor seriálu Koruna. Kdo se přišel rozloučit s knížetem

Stovky smutečních hostů zamířili na poslední rozloučení s knížetem Karlem Schwarzenbergem, které se koná v chrámu...

Nás vagabundy vzal Karel k anglické královně, vzpomněl Vondra na knížete

Sledujeme online V prostorách pražské Lucerny se přátelé a spolupracovníci rozhodli připomenout život zesnulého Karla Schwarzenberga na...

Počet řidičů nad 80 let se skoro zdvojnásobil, už jich je kolem 135 tisíc

Za posledních pět let se v Česku zvýšil počet řidičů a řidiček nad 80 let o 41 procent. Řidičské oprávnění má v tomto...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...