Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Gross: Není 101 hlasů pro sesazení vlády

  1:00aktualizováno  1:00
Jsou ústředními postavami vládní krize. Předseda KDU-ČSL Kalousek vyzval v sobotu premiéra Grosse k demisi, ten kontroval požadavkem na odchod lidoveckých ministrů. Jaký je pohled protistran na vývoj v kauze kolem premiéra a jeho manželky? Oba politici poskytli MF DNES rozhovor.
Stanislav Gross a Miroslav Kalousek

Stanislav Gross a Miroslav Kalousek - Premiér Stanislav Gross a předseda lidovců Miroslav Kalousek. (18. února 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

I kdyby z vlády vypadli lidovci, je premiér Stanislav Gross přesvědčen, že může jeho menšinový kabinet hledat podporu pro jednotlivé návrhy napříč politickým spektrem. "Bez změny, alespoň určité, to je obtížně představitelné," řekl v rozhovoru.

Lidovci vás vyzvali k demisi a vy jste řekl, že ji nepodáte. Pokud dodržíte, o čem jste mluvil, že navrhnete prezidentovi odvolání tří ministrů za KDU-ČSL, máte už příslib unionistů, že by s vámi pokračovali v menšinové vládě?
Já předpokládám, že ještě budou nějaká jednání a že také kolegové z Unie svobody budou přemýšlet o vzniklé situaci. Není to ale tak, že bych již v této chvíli byl s kolegy z Unie svobody na něčem osobně a konkrétně dohodnut.

Máte připravené jiné varianty, než je menšinová vláda jen s unionisty, která by hledala podporu pro jednotlivé zákony napříč Poslaneckou sněmovnou?
Myslím, že situace je jednoduchá. Z ústavního hlediska nic nevede k tomu, abychom žádali sněmovnu o vyslovení důvěry, to znamená – vláda bude dál pokračovat ve své práci, v plnění svého programového prohlášení, a pokud někdo chce navrhnout vyslovení nedůvěry vládě, bude na to potřebovat 101 hlasů podle ústavy, což si myslím, že nedá dohromady.

Uvažujete o tom, že byste vedl i jednobarevnou menšinovou vládu, která by musela pro řadu zákonů získávat podporu u komunistů, protože právě komunisté mohou zabránit tomu, aby vaší vládě byla vyslovena nedůvěra?
Zaprvé říkám, že vláda bude pokračovat v prosazování programu, se kterým předstoupila před Poslaneckou sněmovnu. Jsem přesvědčen, že jsou to věci, které by měly nalézat podporu napříč politickým spektrem, pokud by k této situaci došlo.

Existuje ještě i varianta, že byste lidovce, kteří k vám nemají důvěru, ve vládě ponechal, i když se jejich dosavadní postoj nezmění?
Myslím, že tak, jak vystupovali od okamžiku mého odjezdu do Francie, se stupňováním požadavků, tak bez změny, alespoň určité, to je velmi obtížně představitelné.

Vysvětlil vám Miroslav Kalousek tu neustálou změnu postojů KDU-ČSL? Nejdříve vám dali nějaká doporučení. Vy jste pak oznámil, že vaše žena přeruší podnikání, aféru s půjčkou hodláte řešit navýšením hypotéky. Vypadalo to, že se usmiřujete. Co se stalo? Je pravda, že vám Kalousek na koaličním jednání v sobotu řekl, že na vás budou vytaženy další aféry?
Nemyslím, přese všechno, co se teď odehrálo, že je seriózní, abych informoval o detailech interního jednání. Faktem je, že kolega Kalousek hovořil o našem sporu s panem doktorem Altnerem, což je spor, který vede sociální demokracie. A také hovořil o dalších věcech. Ale po mém soudu je z toho všeho evidentní, že alespoň pro Kalouska jde spíš o hledání záminky.

Když se zamyslíte nad tím, co se teď v minulých týdnech odehrálo – připustíte alespoň nyní, že jste udělal i vy nějaké chyby? Ať už jde o vysvětlování podnikání vaší ženy s paní Barkovou nebo jak to bylo vlastně s půjčkou na váš barrandovský byt? Udělal byste něco jinak?
Tak určitě jsem nějaké chyby udělal. Asi jsem mohl být od začátku na některé otázky připravený. Na druhou stranu, kdybych si byl vědom nějakého zásadního problému, které jste naznačovali, tak bych asi na to byl kovaně připravený. Tečka.

Co byste vysvětloval lépe?
Já se ke konkrétním věcem vracet nebudu, ale samozřejmě se nějaké věci najdou.

Oznámil jste, že odjíždíte na dovolenou na hory, že předáváte řízení strany panu Škromachovi. Nepřipadá vám nepříliš taktické, navíc v době, kdy se vyhrotila vládní krize, sebrat se a odjet pryč? A nesnižuje to, co se teď odehrává, vaše šance stát se na březnovém sjezdu předsedou ČSSD?
Zaprvé si nemyslím, že to snižuje mé šance na zvolení předsedou sociální demokracie. A zadruhé ono to bylo trochu řečnické, ten můj odjezd na hory. Já počítám s tím, že se například v úterý zúčastním minisummitu NATO a Rady Evropské unie. Měl bych se také sejít s prezidentem republiky. Ale to, co jsem chtěl jasně říci odjezdem na hory, je to, že nechci, aby někdo měl pocit, že znásilňuji sociální demokracii a že v tuto chvíli budu obvolávat členy jednotlivých grémií, aby náhodou nezměnili svůj postoj ke Stanislavu Grossovi. Nemám právo znásilňovat sociální demokracii k postoji, který by třeba nesdílela. Pokud by ČSSD svůj dosavadní postoj změnila, tak v klidu odejdu.

Kalousek: Proti Grossovi nic nemáme, vadí nám Šárka

Šéf lidovců Miroslav Kalousek vysvětluje svůj postoj, kdy na jedné straně vyzývá premiéra Grosse k demisi, na straně druhé jeho křesťanští demokraté odmítají z vlády odejít.

Co se změnilo od pátečního poledne, kdy jste uzavřeli s Grossem příměří, do sobotního rána, kdy jste ho vyzval k demisi?
Stanoviska neměníme. Předsednictvo KDU-ČSL se už v úterý ráno rozhodlo, že vyzve předsedu vlády, aby odstoupil. A že ho k tomu vyzve na společném jednání vedení všech koaličních stran.

Vyzval jste Grosse k demisi už v pátek, kdy jste spolu jednali sami z očí do očí?
V pátek jsem mu řekl o rozhodnutí našeho předsednictva, že právě kvůli tomu jsme chtěli společné zasedání všech stran. Tento náš postoj byl zřejmý od úterka.

Zaskočila vaše sobotní výzva k premiérově demisi sociální demokraty, kteří byli ještě v pátek přesvědčeni, že už je po vládní roztržce?
Myslím, že ta výzva je celkem logická. Jejich postoj, že to nechtějí akceptovat, jsme vzali na vědomí.

A co tedy budete dělat?
Bereme toto stanovisko ČSSD na vědomí, a přesto nedoporučujeme svým ministrům podat demisi.

Tím vlastně nekompromisně vzkazujete ČSSD: Vyměňte Grosse, jinak ve vládě zůstaneme. Nebylo by lepší říct: Jinak odejdeme?
Dobře, a kdybychom dali takovéto ultimátum, tak docílíme čeho? My chceme řádnou správu pro tuto zemi, naplnění koaličního projektu, který pro nás má velkou hodnotu, a odchod Stanislava Grosse. Naším odchodem bychom nedosáhli ničeho jiného než menšinové vlády Stanislava Grosse podporované komunisty. To není nic, co bychom si přáli.

Takže vaši ministři zůstávají v kabinetu, v jehož čele stojí – podle vás – nedůvěryhodný premiér?
KDU jako strana i já osobně o panu premiérovi nechceme říct nic špatného. Ani ho z ničeho nepodezíráme, nemoralizujeme, ani ho nechceme z ničeho vyšetřovat. Ale podnikání jeho manželky je takové potenciální riziko znevěrohodnění rozhodování vlády, zejména o privatizaci, že toto riziko chceme odstranit. A nejčistší řešení je odstoupení premiéra.

Jste považován za zkušeného politika, velmi dobře víte, že ČSSD se Grosse prostě nevzdá.
Já stále pevně doufám, že sociální demokracie je demokratická strana se stoletou tradicí a nepřimkne se ke komunistům jenom proto, že Grossova rodina má problém. My jsme uzavřeli koaliční dohodu se sociální demokracií, nikoliv s firmou Šárky Grossové.

MF DNES, Václav Dolejší


  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky

Soudní poplatky mají vzrůst na dvojnásobek, pohledávky mají vymáhat celníci

Řada soudních poplatků by se mohla zvýšit na dvojnásobek. Vláda podpořila návrh, který má odradit od podávání žalob bez...

Příliš drahá modernizace vrtulníků a tanků. Ministerstvo prověřuje zakázky

Ministerstvo obrany objevilo cenové nesrovnalosti v dalších svých zakázkách, odpovídající hodnota nebyla uvedena ve...

Prezident, parlament i vláda pracují lépe než loni, zhodnotili Češi v průzkumu

Lidé v Česku nyní proti loňsku mírně lépe hodnotí práci prezidenta, parlamentu a vlády. Vyplývá to z průzkumu agentury...

Pracovník vězeňské služby vybržďoval vůz a mával odznakem. Pak hrozil řidiči

Nejdřív se snažil dodávku předjet, pak ji vybrzdil a nakonec jejího řidiče přinutil zastavit, vyhrožoval mu a mlátil do...

Najdete na iDNES.cz