Aspoň jednou uvěřilo nějaké falešné zprávě 94 procent dotázaných Čechů a vícekrát jí naletělo 55 procent Čechů. Světový průměr lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, činí 44 procent.
Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert |
Největší podíl lidí, kteří vícekrát naletěli fake news, je v Egyptě, a to 60 procent. Nejméně jich bylo z 26 zemí, kde Ipsos průzkum prováděl, v Pákistánu - 26 procent. Například v Německu přiznalo, že opakovaně uvěřilo falešným zprávám 29 procent lidí, v Polsku třetina a v USA 36 procent lidí. Míra uvěření fake news v Česku je tak výrazně vyšší než ve většině ostatních zemí, uvedla Markéta Kneblíková z Ipsos.
Na nějakou falešnou zprávu narazily čtyři pětiny Čechů. Zhruba tři čtvrtiny zaznamenaly fake news na nějakých webech nebo Facebooku. Téměř polovina dotázaných z Česka uvedla, že kvůli falešným zprávám méně věří médiím, a více než čtvrtina lidí věří méně vládě a vládním institucím. Pětina lidí kvůli falešným zprávám omezila využívání sociálních sítí a několik procent Čechů si kvůli fake news zrušilo účet na Facebooku.
Ipsos také zjišťoval, jestli se Češi obávají o své soukromí na internetu. Obavy vyjádřily dvě třetiny dotázaných a zhruba čtvrtina uvedla, že má o své soukromí větší strach než v předchozím roce. I tak jsou obavy Čechů o soukromí na internetu nižší než v jiných zemích, nicméně jsou podle Kneblíkové obdobné jako u obyvatel v Německu a Polsku. Spolu s Německem pak Česko patří mezi země, které zaznamenaly nejnižší nárůst obav u svých obyvatel.
Obavy o soukromí na internetu má v Německu 68 procent a v Polsku 70 procent. Světový průměr podílu lidí obávajících se o soukromí na síti činí 78 procent a třeba v Egyptě, Hongkongu nebo Indii přesahuje 90 procent.
Stává se to i vám, že opakovaně věříte zprávám, které se nakonec ukážou jako falešné?
Výrazně větší nebo větší obavy o soukromí na internetu má proti předchozímu roku podle zjištění Ipsos 27 procent Čechů a 26 procent Němců, což je mezi sledovanými zeměmi nejnižší zjištěná hodnota. V Polsku se o své soukromí obávají více než loni dvě pětiny dotázaných.
Také vy naletíte na falešné zprávy. Šíří se díky zákeřné „chybě“ mozku |
Kvůli těmto obavám většina Čechů uvedla, že například neotevírá e-maily od lidí, které nezná. Téměř polovina lidí v Česku v poslední době i častěji používá antivirové programy nebo více přemýšlí nad tím, co zveřejní na internetu. Několik procent lidí omezilo využívání internetu a čtvrtina Čechů pravidělně mění hesla.
Průzkum prováděla mezinárodní technologická a konzultační společnost Ipsos loni v říjnu v 26 zemích. V Česku se ho zúčastnilo 1 009 lidí ve věku 18 až 65 let.