Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

  • 323
Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů, minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívější důchod za práci v rizikovém prostředí. To jsou hlavní změny důchodové reformy z dílny ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Tu má dnes projednat vláda. Server iDNES.cz získal exkluzivně podklady toho, co se v poledne chystají předsedové a předsedkyně všech pěti stran vládní koalice představit.

Stabilizační opatření

Hranice odchodu do důchodu bude navázána na dobu dožití. To znamená, že důchodový věk bude navázán na statisticky změřené demografické ukazatele.

Předpokládaná průměrná délka výplaty důchodu zůstane na stejné úrovni jako nyní, tj. zhruba 21,5 roku.

Každý se dozví svůj důchodový věk v dostatečném předstihu. Informace bude každému známa při dosažení 50 let věku.

Zvyšovat se bude ne po letech, ale maximálně po dvou měsících.

Postupné úpravy směřující k udržitelnému růstu nově přiznávaných důchodů

Důchody budou přizpůsobené stárnutí společnosti.

Od roku 2026 až do 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu do první redukční hranice na 90 procent pro důchody přiznávané v roce 2035 a později.

Také procento za rok pojištění se sníží z 1,5 procenta na 1,45 procenta pro důchody přiznané v roce 2035 a později.

Průměrná výše nově přiznávaných důchodů bude i přes toto opatření stabilně růst. Za 10 let se očekává, že vzrostou nové důchody přibližně o 10 tisíc korun.

Rodinná opatření

Nahrazení výchovného u prvního a druhého vychovaného dítěte rodinným vyměřovacím základem

Všem těm, kdo výchovné už obdržel, zůstane. Jen pro nově přiznávané důchody bude doba péče o děti oceněna rodinným vyměřovacím základem ve výši průměrné mzdy.

Pokud bude rodič pečující o takové dítě i pracovat, jeho skutečný výdělek se k RVZ přičte, a tím se ocenění doby péče ještě zvýší.

Toto řešení je do budoucna vhodnější, protože stále častěji se do péče o děti zapojují oba rodiče a ocenění lze snadno mezi oba rozdělit.

Navíc od třetího dítěte opět jednomu z rodičů výchovné náleží.

Zavedení rodinného vyměřovacího základu (RVZ) pro ocenění doby péče o osoby závislé na péči

RVZ má rovněž uplatnit místo vyloučené doby u osob pečujících o osoby, které jsou závislé na péči.

Výše RVZ je navržena podle stupně závislosti osoby, o kterou je pečováno.

Dobrovolné sdílené vyměřovacích základů manželů

Jeden z rodičů, zpravidla matka, se často v důsledku péče o děti méně zaměřuje na rozvoj profesní dráhy, celoživotně méně vydělává a má tak i nižší důchod.

Od roku 2027 se proto budou moci manželé, nebo registrovaní partneři dohodnout, že jejich odvody na sociálním pojištění budou za dobu trvání manželství započítané společně.

Hodnocení úspěšně dokončeného doktorského studia jako náhradní doby pojištění

Doktorandi se už podílejí na výuce ostatních studentů, proto by měla být tato doba alespoň částečně brána jako náhradní doba pojištění.

Prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod z 2 let na 5 let

Současná příliš krátká lhůta vyvolává hraniční situace, kdy dochází k nerovnosti u osob, které ovdověly před 1. 1. 2012.

Současné nastavení je příliš restriktivní zejména vůči osobám blížícím se důchodovému věku.

Proto se vracíme k právní úpravě platné před 1. 1. 2012 a prodlužujeme lhůtu pro obnovu nároku tak, aby opět činila 5 roků.

To umožní většímu počtu vdov a vdovců čerpat pozůstalostní důchod.

Opatření cílená na zranitelné skupiny

Jen poloviční krácení předčasného důchodu při získání 45 let pojištění

Pokud získal žadatel o starobní důchod dobu pojištění nejméně 45 let, bude se snižovat procentní výměra předčasného starobního důchodu jen o 0,75 procenta výpočtového základu a ne o 1,5 procenta. Pokud někdo začal v 18 letech pracovat, už v 63 letech mu může vzniknout nárok na mírnější krácení.

Snížení věku potřebného pro vznik nároku na tzv. odložený důchod

Chceme pomoci pojištěncům, kteří ze závažných důvodů nemohli získat v době dosažení důchodového věku potřebnou dobu pojištění.

Současná pravidla odsouvají důchodové nároky těchto lidí až do pozdějšího vysokého věku, ve kterém už většinou nejsou schopni pracovat a zajistit si tak důstojný život.

Zvýšení minimální procentní výměry všech důchodů

Bude téměř zdvojnásobena minimální výši základní a procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na částku odpovídající 20 procent průměrné mzdy.

U invalidního důchodu pro invaliditu druhého a prvního stupně půjde o poměrné snížení (polovina, třetina), stejně tak u pozůstalostních důchodů (vdovské a vdovecké polovina, sirotčí 40 procent).

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese

Na základě spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví byl rozšířen okruh osob, které získají zvýhodnění formou snížení důchodového věku.

Půjde o všechny pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4.

Pracující na pracovištích s výskytem vybraných rizik kategorie 3 – celková fyzická zátěž, vibrace, zátěž teplem, zátěž chladem.

Lidem bude snížen důchodový věk

O 15 měsíců při 2 200 směnách v rizikovém prostředí (asi 10 let).

O 30 měsíců při 4 400 směnách v rizikovém prostředí (asi 20 let).

O 1 měsíc za každých dalších 74 směn, maximálně o 60 měsíců.

Pracujícím seniorům se zvýší jejich příjem

Snížena bude sazba pojistného o 6,5 procenta pro příjemce starobních důchodů s výdělečnou činností a to jak pro zaměstnance, tak i OSVČ. Celý legislativní proces by měl být ukončen ve druhé polovině roku 2024. Účinnost prvních opatření pak měla být od ledna 2025.


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video