Drobil nechtěl životní prostředí, jenže Nečas rošádu s křesly zarazil

  7:08aktualizováno  7:08
Místopředseda ODS Pavel Drobil se včera ještě pokoušel změnit ministerské křeslo, které mu Petr Nečas vyjednal. Osmatřicetiletý právník je z ministrů za ODS nejvíce nespokojený s přiděleným resortem životního prostředí. Dlouho se připravoval na ministra průmyslu a obchodu a prohlašoval, že "bude dýchat za český průmysl".

Předseda ODS Petr Nečas. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jenže v koaličním vyjednávání s občanskými demokraty na něj nakonec zbylo ministerstvo životního prostředí. Tedy úplný protipól, oponent průmyslu. Jako byste plavce vyslali reprezentovat v jízdě na saních. Drobil netajil zklamání a opakoval, že životnímu prostředí nerozumí.

Rošáda výhradně mezi ministry za ODS, o níž se uvažovalo ráno na schůzi vedení Nečasovy strany, měla vypadat takto: Pavel Drobil se ze životního prostředí přesune na pro něj přijatelnější obranu.

Alexandr Vondra se z obrany přemístí na zemědělství, o něž stejně už sám docela usiloval. A Ivan Fuksa se vzdá zemědělství a přesune se na životní prostředí.

Jenže premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas tyto šachy rázně odmítl. Kdyby vyhověl, vypadal by jako slaboch.

Kocourek hlídá Kalouska

"Jsem rád, že v poslaneckém klubu ODS máme hned několik kvalitních kandidátů na různá ministerstva," řekl pak Nečas na odpolední schůzi svých poslanců.

Přeloženo: poslanecký nováček Drobil má být rád, že vůbec sedí v kabinetu, protože v dlouhé frontě čeká řada matadorů, na něž se ani nedostalo.

Proč se vlastně Pavel Drobil nedočkal vysněného průmyslu, když tento resort stejně připadl ODS? Premiér Petr Nečas chtěl mít na této důležité židli svého člověka – Martina Kocourka. Ten je zkušenější a ekonomicky zdatnější než Drobil v oboru veřejných financí. Jako jeden z mála členů dnešní ODS rozumí všem skrytým detailům státního rozpočtu.

Vždyť také premiér Nečas od Kocourka mimo jiné čeká, že bude ve vládě schopen oponovat ministru financí Miroslavu Kalouskovi z TOP 09. Nebo jinak, slovy některých občanských demokratů: že prostě bude Kalouska „hlídat“.

Na včerejší schůzi 53členného poslaneckého klubu ODS musel Nečas straníkům vysvětlovat, proč pustil konkurenční TOP 09 všechna reformní ministerstva (finance, sociální věci a zdravotnictví).

Premiér tvrdil, že to byl jeho záměr. Když už chtějí "reformní bouráci" z TOP finance a plánují nepopulární škrty, tak ať si k tomu vezmou i resorty, kde je budou dělat. "Slibovali jsme, že dáme do pořádku veřejné finance, zabráníme zneužívání sociálních dávek a zreformujeme zdravotnictví. Překvapivě nemáme ani jeden z těchto resortů," oponoval poslanec Jan Bauer. "Ale vyjednavači mě přesvědčili, že vyjednali maximum."

Šulc složení vlády nepodpořil

Jediným poslancem, jehož Nečasovo vysvětlení ztráty klíčových reformních ministerstev nepřesvědčilo, je ústecký Jiří Šulc. Jako jediný z poslanců ODS se zdržel, když se hlasovalo o vyjednané personální podobě vlády. A hned následoval trest – strana bývalého ústeckého hejtmana nenominuje do sněmovního výboru, kam si přál usednout (usiloval o rozpočtový nebo hospodářský).

Naopak překvapivě klidná byla pražská ODS, od níž většina očekávala bombardování dojednaného kompromisu. Jako pomstu za to, že ji Nečas ponížil na nedávném kongresu.

Pražská organizace překvapivě "adoptovala" za svého Martina Kocourka. On je sice léta jejím členem, ale vždy patřil jen do "širší rodiny", nikoliv mezi poslušné loutky bossů. "Uvědomujeme si, že volby jsme nevyhráli, a jsme rádi, že vůbec sestavujme vládu," vysvětluje vstřícnost nový šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Neukojené brblaly zřejmě bude muset Petr Nečas ještě uspokojit funkcemi ve Sněmovně. Jenže z předsedů 14 výborů má ODS k dispozici jen čtyři místa (další 4 ČSSD, 3 TOP 09, 2 VV a 1 KSČM).

Konzervativci chtějí získat hlavně rozpočtový výbor (pro Michala Doktora nebo Pavla Suchánka), zdravotní (Boris Šťastný), organizační (Miroslava Němcová) a pak buď zahraniční, nebo pro evropské záležitosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz