„Zelený“ ministr Drobil odložil cestu do Ostravy. Nemá plán, jak kraji pomoci

  10:51aktualizováno  11:17
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil odložil plánovanou cestu do Moravskoslezského kraje. Měl tam dnes řešit problémy se zamořeným ovzduším a návrhy na protipovodňová opatření. Na návštěvu však vyjede až na konci července. Nemá totiž zatím plán, jak kraji pomoci.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Drobil kandidoval v Moravskoslezském kraji, tamní politici do něj proto vkládají naděje, že kraji i Ostravě samotné pomůže bojovat proti palčivým ekologickým problémům. Ministr ale návštěvu odvolal. Nemá plán a musí pracovat na programovém prohlášení za resort, které musí premiéru Nečasovi předat příští úterý.

"Cesta je odložena na 29. července. Jednak je to kvůli vládnímu prohlášení, jednak návštěva nebyla ideálně připravená a ministr si ji chce připravit podle svého," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Ilona Chalupská.

Dodala, že ministr vizi má, jaká ale konkrétně je, už neprozradila a odkázala na konec července.

"Cesta do takhle postiženého regionu musí obsahovat nějaké zásadní sdělení směrem k základním problémům, které tam jsou. Nechci tam přijít s nějakými obecnými frázemi nebo konstatováním stavu. Myslím si, že občané v Moravskoslezském kraji velmi dobře ví, jak na tom jsou. To jim nemusí přijít říct žádný ministr, ani úředník z Prahy. Oni chtějí slyšet, jak s tím budeme bojovat," uvedl Drobil pro Radiožurnál.

Druhý den ministra nastala rošáda

Druhý den po příchodu do čela resortu odvolal Drobil všechny dosavadní náměstky. Jedinou náměstkyní je zatím jeho stranická kolegyně z ODS a bývalá ministryně Rut Bízková, která se vrátila na svou předchozí pozici a opět vede sekci ekonomiky a politiky životního prostředí.

Nově na ministerstvu životního prostředí působí Ivo Hlaváč z ODS, který dříve působil v Gandalovičově týmu na ministerstvu zemědělství.

"Pan náměstek Hlaváč bude řídit sekci technické ochrany životního prostředí a zahraničních vztahů. Dále čekáme na jmenování nových lidí, zatím nejsou známa žádná další konkrétní jména," informovala mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová.

Dodala, že tři z náměstků přechází do funkce ředitelů odborů. "Karel Bláha, Veronika Hunt-Šafránková, Miroslav Hájek byli z postů náměstků odvoláni, ale zůstávají v resortu na postu ředitelů odborů. Pan náměstek Tomáš Rothröckl se bude vracet na pozici ředitele Národního parku Podyjí a pan náměstek František Korbel odešel na vlastní žádost na resort spravedlnosti," uvedla Krebsová.

Ředitelem Úřadu ministerstva je bývalý unionista Tomáš Vrbík a ředitelem Kanceláře ministra se stal Václav Planka.

"Došlo k určitým personálním změnám tak jako na jiných ministerstvech. Pan ministr má své priority a s tím souvisí i lidé, kteří je s ním budou uskutečňovat," dodala Chalupská.

Bude dýchat i za přírodu?

Drobil se ještě před dvěma týdny profiloval jako možný ministr průmyslu a obchodu, když uvedl, že bude dýchat za český průmysl. Jmenování do čela zeleného resortu proto bylo i pro něj překvapením. ( -více k tématu čtěte zde)

Osmatřicetiletého právníka odborníci v ekologických kruzích neznají. Ti proto doufají, že se Drobil rychle vpraví do problematiky, nebo že se alespoň obklopí odborníky. Kromě Rut Bízkové ale ostatní nováčci v resortu zkušenosti nemají a přicházejí zvenčí.

"Pan Drobil nastoupil do resortu životního prostředí a plně se do něj vloží. V tuhle chvíli je ale plně zaměstnaný přebíráním resortu a seznamováním se s úřadem," uvedla k tomu Chalupská.

EKOLOGICKÉ ORGANIZACE ZAÚKOLOVALY MINISTRA

Ekologické organizace poslaly začínajícímu ministrovi životního prostředí dopis, ve kterém jej vyzývají, aby se věnoval palčivým problémům. Podle ekologů má prioritu nový zákon o ovzduší, lepší ochrana úrodné půdy, péče o divokou přírodu v národních parcích, právo na informace při připomínkování staveb továren či skládek v sousedství, ochrana stromů ve městech a alejí podél silnic či zateplování domů a podpora zelené energie.
"Ve čtvrtek se pan ministr sešel s Hnutím Duha a s Ekologickým právním servisem. Postupně má v plánu sejít se s dalšími organizacemi, bezpochyby je pro dialog a bude jim naslouchat," komentovala ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Ilona Chalupská.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz