Utrpení v kolonách začíná. Části dálnic se rozšíří na tři pruhy

  11:14aktualizováno  11:14
Ještě během března stavbaři rozkopou prvních osm kilometrů dálnice D11 u Prahy. Tentokrát to ale nebude běžná uzavírka. Povrch se rozšíří natolik, že dálnice bude mít v blízkosti Prahy tři pruhy v každém směru, podobně jako začátek D1 u Mirošovic. Kromě oprav D11 začíná už tento víkend u Mirošovic a u Soutic i další etapa modernizace D1.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Ve špičce tak komunikace pojme více aut a bude to pro řidiče mnohem pohodlnější. „Ano, tam se počítá se třemi pruhy,“ potvrdil MF DNES v úterý ministr dopravy Dan Ťok. Rekonstrukce D11 už běžela loni, teď pokračuje druhým rokem, má ji na starosti Skanska.

Fotogalerie

Háček je v tom, že kýžené tři pruhy nebudou hned, protože Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na to ještě nemá potřebná povolení. Dálnice na to ale už po aktuální rekonstrukci připravená bude.

Silničáři proto podle informací MF DNES zvolí šalamounské řešení a nejdřív nechají vyznačit bílou barvou dva pruhy v každém směru. Až si potřebné papíry vyběhají, dálnice se přeznačí a najednou bude mít tři pruhy v každém směru. To by se mohlo stát asi do dvou let.

Dobrou zprávou je, že podle plánu se časem na tři pruhy rozšíří u hlavního města i ústecká dálnice D8, boleslavská dálnice D10, a pak i D1 u Brna. Hradecká dálnice však bude první.

Sezona kolon začíná

Kromě oprav D11 začíná díky dobrému počasí i letošní etapa modernizace D1, a to už tento víkend u Mirošovic a u Soutic. Pokud cestujete pravidelně po opravované D1 a popojíždíte tam, nervujete se a vyhlížíte konec kolony, vaše sezona právě začíná.

Stavbaři začnou o víkendu rozmisťovat značení na nově opravovaném úseku Mirošovice–Hvězdonice, který měří 7,7 kilometru. „U Mirošovic jsme už loni dělali přípravné práce. Ale jinak se jezdilo volně. Už se tam naváží dopravní značení. Určitě zachováme i tady průjezd ve dvou pruzích v obou směrech a v první fázi tam ani nebude zúžení, protože budeme pracovat v odstavném pruhu,“ slibuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Tlak se vyplatil. Nespokojené firmy u D11 zůstávají a dostanou přidáno

Na začátku oprav vždy dělníci rozestavují značky a musí dálnici částečně uzavřít minimálně na pár hodin. O víkendu se začne pracovat ještě na dalším kousku mezi Souticemi a Loktem. Ten leží ještě ve středních Čechách a jeho součástí je i jeden z mostů přes nádrž Želivka.

Letos by chtěli silničáři zahájit opravy na všech zbylých úsecích D1, kde se dosud nekoplo. Pořád chtějí držet termín zprovoznění nové dálnice D1 v roce 2021. To znamená, že letos a napřesrok už by byly všechny části D1 buď hotové, nebo rozestavěné. „Samozřejmě to naše snaha je. Chceme, aby se modernizace už dokončila,“ potvrdil záměr ministr dopravy Dan Ťok.

Možné je to i díky tomu, že silničáři 22. února konečně získali pravomocné stavební povolení na úsek Koberovice–Humpolec, které napadli vlastníci pozemků, podali takzvaný rozklad a příprava stavby jednoho jediného úseku se tak zastavila a vše se protáhlo na čtyři roky.

Námitky ekologů už jsou ale vypořádány. „Tam, kde se Děti Země zúčastnily řízení, už ministerstvo může stavět,“ potvrdil i předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Doposud se investor chtěl vyhnout situaci, kdy by byly rozestavěny dva sousední úseky a řidiči by museli jet v úzkém zúžení osmdesátkou neúnosně dlouho. Nyní se však možná bude opravovat souvislý kus o délce 23 kilometrů nedaleko Humpolce.

Úsek po vyhozené firmě

Největším problémem dálnice je momentálně část mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Právě tam doprava zkolabovala v prosinci, protože ji stavební firma opravovala na sněhu a včas neopustila před zimou.

Kolony tam v jednu chvíli dosahovaly délky 35 kilometrů a ministr dopravy Dan Ťok s ředitelem ŘSD Janem Kroupou si po vzniklém kolapsu jen tak tak zachránili kůži.

Ze stavby pak vyhodili skupinu tří stavebních firem a momentálně hledají jinou. „Čekáme na znalecký posudek, v jakém stavu je nyní tento rozestavěný úsek. Pak budeme hledat způsob, jak nové firmě zadat zakázku rychlejší cestou, než je standardní výběrové řízení, které trvá čtyři až pět měsíců,“ dodal Rýdl.

V případě úspěchu by pak podle něj nová firma mohla nastoupit třeba už v dubnu a zkusit dohnat zpoždění v harmonogramu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Vláda dá víc peněz na vědu. Návrh počítá s navýšením o jednu miliardu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla...

Rozpočet určený pro výzkum, vývoj a inovace vzroste v příštím roce o jednu miliardu na celkových 37 miliard korun. Na...

Volební lídryně Charanzová přiblíží tvrdou a nekompromisní strategii ANO

Dita Charanzová hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO...

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Najdete na iDNES.cz