Utrpení v kolonách začíná. Části dálnic se rozšíří na tři pruhy

  11:14aktualizováno  11:14
Ještě během března stavbaři rozkopou prvních osm kilometrů dálnice D11 u Prahy. Tentokrát to ale nebude běžná uzavírka. Povrch se rozšíří natolik, že dálnice bude mít v blízkosti Prahy tři pruhy v každém směru, podobně jako začátek D1 u Mirošovic. Kromě oprav D11 začíná už tento víkend u Mirošovic a u Soutic i další etapa modernizace D1.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Ve špičce tak komunikace pojme více aut a bude to pro řidiče mnohem pohodlnější. „Ano, tam se počítá se třemi pruhy,“ potvrdil MF DNES v úterý ministr dopravy Dan Ťok. Rekonstrukce D11 už běžela loni, teď pokračuje druhým rokem, má ji na starosti Skanska.

Fotogalerie

Háček je v tom, že kýžené tři pruhy nebudou hned, protože Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na to ještě nemá potřebná povolení. Dálnice na to ale už po aktuální rekonstrukci připravená bude.

Silničáři proto podle informací MF DNES zvolí šalamounské řešení a nejdřív nechají vyznačit bílou barvou dva pruhy v každém směru. Až si potřebné papíry vyběhají, dálnice se přeznačí a najednou bude mít tři pruhy v každém směru. To by se mohlo stát asi do dvou let.

Dobrou zprávou je, že podle plánu se časem na tři pruhy rozšíří u hlavního města i ústecká dálnice D8, boleslavská dálnice D10, a pak i D1 u Brna. Hradecká dálnice však bude první.

Sezona kolon začíná

Kromě oprav D11 začíná díky dobrému počasí i letošní etapa modernizace D1, a to už tento víkend u Mirošovic a u Soutic. Pokud cestujete pravidelně po opravované D1 a popojíždíte tam, nervujete se a vyhlížíte konec kolony, vaše sezona právě začíná.

Stavbaři začnou o víkendu rozmisťovat značení na nově opravovaném úseku Mirošovice–Hvězdonice, který měří 7,7 kilometru. „U Mirošovic jsme už loni dělali přípravné práce. Ale jinak se jezdilo volně. Už se tam naváží dopravní značení. Určitě zachováme i tady průjezd ve dvou pruzích v obou směrech a v první fázi tam ani nebude zúžení, protože budeme pracovat v odstavném pruhu,“ slibuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Tlak se vyplatil. Nespokojené firmy u D11 zůstávají a dostanou přidáno

Na začátku oprav vždy dělníci rozestavují značky a musí dálnici částečně uzavřít minimálně na pár hodin. O víkendu se začne pracovat ještě na dalším kousku mezi Souticemi a Loktem. Ten leží ještě ve středních Čechách a jeho součástí je i jeden z mostů přes nádrž Želivka.

Letos by chtěli silničáři zahájit opravy na všech zbylých úsecích D1, kde se dosud nekoplo. Pořád chtějí držet termín zprovoznění nové dálnice D1 v roce 2021. To znamená, že letos a napřesrok už by byly všechny části D1 buď hotové, nebo rozestavěné. „Samozřejmě to naše snaha je. Chceme, aby se modernizace už dokončila,“ potvrdil záměr ministr dopravy Dan Ťok.

Možné je to i díky tomu, že silničáři 22. února konečně získali pravomocné stavební povolení na úsek Koberovice–Humpolec, které napadli vlastníci pozemků, podali takzvaný rozklad a příprava stavby jednoho jediného úseku se tak zastavila a vše se protáhlo na čtyři roky.

Námitky ekologů už jsou ale vypořádány. „Tam, kde se Děti Země zúčastnily řízení, už ministerstvo může stavět,“ potvrdil i předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Doposud se investor chtěl vyhnout situaci, kdy by byly rozestavěny dva sousední úseky a řidiči by museli jet v úzkém zúžení osmdesátkou neúnosně dlouho. Nyní se však možná bude opravovat souvislý kus o délce 23 kilometrů nedaleko Humpolce.

Úsek po vyhozené firmě

Největším problémem dálnice je momentálně část mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Právě tam doprava zkolabovala v prosinci, protože ji stavební firma opravovala na sněhu a včas neopustila před zimou.

Kolony tam v jednu chvíli dosahovaly délky 35 kilometrů a ministr dopravy Dan Ťok s ředitelem ŘSD Janem Kroupou si po vzniklém kolapsu jen tak tak zachránili kůži.

Ze stavby pak vyhodili skupinu tří stavebních firem a momentálně hledají jinou. „Čekáme na znalecký posudek, v jakém stavu je nyní tento rozestavěný úsek. Pak budeme hledat způsob, jak nové firmě zadat zakázku rychlejší cestou, než je standardní výběrové řízení, které trvá čtyři až pět měsíců,“ dodal Rýdl.

V případě úspěchu by pak podle něj nová firma mohla nastoupit třeba už v dubnu a zkusit dohnat zpoždění v harmonogramu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

Ilustrační snímek

Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnili život. Je však plný chyb a obsahuje...

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Najdete na iDNES.cz