ČSSD do vlády nechce. Role opozice je nám přisouzena, řekl Zaorálek

  13:00aktualizováno  16:13
Sociální demokracie nebude usilovat o účast v nové vládě, prohlásil místopředseda Lubomír Zaorálek. O vzniku kabinetu jsou socialisté připraveni jednat se všemi stranami, setrvají ale v roli opozice, která je jim podle Zaorálka přisouzena. Politolog Rudolf Kučera soudí, že si ČSSD odmítáním vlády škodí.

"Jsme opoziční strana, nedostali jsme mandát vládnout a nebudeme o něj usilovat. Budeme se důsledně držet role, která nám byla přisouzena a budeme se podle toho chovat," řekl novinářům místopředseda ČSSD.

"Umožnit nějakou vládu, to je alternativa, o které se bude jednat. A my jsme připraveni jednat se všemi, podílet se na tom ale přímo nebudeme," potvrdil Zaorálek to, co už včera naznačil Zdeněk Škromach. - čtěte ČSSD teď do nové vlády nevstoupí, tvrdí místopředseda Škromach

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyloučil, že by se o taktice, jak "sestřelit" Topolánkův kabinet, radil s prezidentem Václavem Klausem. Právě o schůzce Klause, Paroubka a Topolánkova vnitrostranického oponenta Pavla Béma řekl minulý týden iDNES.cz zdroj, který si nepřál být jmenován. - čtěte Klaus se prý sešel s Bémem a Paroubkem

 

Bloger Polanecký: ČSSD chce přijít
k hotovému. Vládnout se bojí

Topolánku, važ slova, naznačil Paroubek

Šéf socialistů také odmítl možnost, že by ČSSD tolerovala menšinovou vládu ODS. "Já si takovou věc vůbec neumím představit," řekl Paroubek. Relativizoval také svá předchozí slova o toleranci vlády do konce českého předsednictví.

"ČSSD ustoupí od své ochoty strpět vládu v demisi do konce předsednictví, pokud Mirek Topolánek bude dál ohrožovat zájmy České republiky svými neuváženými výroky, které neodpovídají ani většinovému názoru české společnosti, ale hlavně ani většinovému názorů evropských států," varoval Paroubek.

Zlobil se zejména kvůli Topolánkově označení amerického receptu na hospodářskou krizi za "cestu do pekel".

Představu, koho by prezident Václav Klaus měl pověřit jednáním o nové vládě, Paroubek má, novinářům ji ale sdělit odmítl.

Prohlášení lídrů sociální demokracie jsou v kontrastu se slovy, která říkali dříve. Například Jiří Paroubek se po volbách v roce 2006 označil za jejich "druhého vítěze", existenci pravostředové vlády socialisté dávali za vinu pouze politické korupci a přeběhlíkům.

NÁZOR POLITOLOGA: ČSSD CHYBUJE

Politolog Rudolf Kučera vnímá chování ČSSD jako chybné. Varianta, že by se socialisté rychle dostali do vlády, podle něj fakticky ani není možná (zatímco ČSSD tvrdí, že "do vlády nechce"). "Jedinou cestou pro ně je, že by vyhráli volby," říká Kučera.

"Je od ČSSD i docela hloupé, že takhle říkají, že do vlády nechtějí. Rozpoutali to (vyvolání hlasování o nedůvěře, pozn. red.) a teď je to vystavuje výtce, že si neví rady. A to jim škodí."

Mohou tedy socialisté spoléhat na to, že si neumažou ruce při řešení ekonomické krize a propouštění z podniků, čímž získají voličské preference? Ani to podle Kučery není správná strategie.

"Krize bude trvat mnohem déle a ty volby prostě musí být. Krize neskončí teď, potáhne se další rok či třeba dva a bude ji muset řešit i nová vláda," soudí politolog.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Pražské orchestry hrály v Rudolfinu, aby podpořily obnovu Notre-Dame

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

V Rudolfinu proběhl benefiční koncert pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. Ikonu francouzské gotické architektury...

Soudce celebrit Valehrach znovu přišel o část platu. Opět kvůli průtahům

Soud (ilustrační foto)

Před dvěma roky soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 Martinu Valehrachovi zkrátil Nejvyšší správní soud na půl roku plat...

Věčný dluh. ČSSD požádala o další odklad platby dědicům Zdeňka Altnera

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Česká strana sociálně demokratická požádala o další odklad verdiktu, podle kterého má zaplatit dědicům právníka Zdeňka...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz