Bývalý vládní zámek je po roce na prodej, restituent žádá 250 milionů

Víme první   11:58aktualizováno  15:39
Zámek Koloděje, který dlouhá léta využívala česká vláda a loni na jaře se vrátil restituentovi, je na prodej. Majitel žádá 250 milionů korun. K prodeji ho možná donutilo rodinné vypořádání. O objekt se zahradou a rozlehlým oploceným lesoparkem už projevilo zájem několik lidí.

Zámek Koloděje | foto: David Port, MF DNES

Současná úřednická vláda Jana Fischera ale mezi zájemci není. "Co byste asi napsali o vládě, která by v době krize vydala 250 milionů korun za nákup zámku, který před rokem musela vrátit původnímu majiteli?" odpověděl otázkou na dotaz iDNES.cz mluvčí kabinetu Roman Prorok.

"Datum prodeje bude záležet na majiteli. Ale jakmile budeme mít určitý počet zájemců, předáme je majiteli, který se rozhodne," sdělil iDNES.cz Lukáš Repal ze zprostředkovatelské firmy Marathon Consulting Group.

Zámek KolodějeZámek Koloděje

Restituent podle Repala oslovil firmu na konci listopadu, poté společně vyjednávali podmínky. Na internetu se nabídka objevila 22. ledna.

Cena je prý nadsazená

Podle Ondřeje Sihelského, který se zabývá prodejem nemovitostí, je cena nadsazená. "Cena samotného objektu je podle mého odhadu zhruba 140 milionů korun, přičítá se k tomu ale také zajímavost lokality," sdělil iDNES.cz Sihelský. Za rozumnou by ale považoval cenu do 180 milionů korun.

O navrácení zámku v Kolodějích zažádal restituent Vítězslav Kumpera už v roce 1991. Podle svých slov zde chtěl zřídit malé, veřejně přístupné rodové muzeum.  

Pozemkový úřad mu zámek vydal v lednu 2007. Stát ale s rozhodnutím nesouhlasil a předběžnou žalobou dosáhl v březnu zmrazení vydání. Poté však soud rozhodl, že pozemkový úřad jednal správně.

Zámek KolodějeZámek Koloděje

Na zámku v Kolodějích jednala (zpravidla v létě) vláda, řešily se tam i koaliční spory a bývalý premiér Jiří Paroubek tam rád trávil dovolenou. V padesátých letech tam nedobrovolně pobýval pozdější prezident Gustáv Husák a další vězni, neboť v podzemí zámku byly vězeňské cely.

Topolánkův kabinet zasedal v zámku jen výjimečně, podle své tehdejší mluvčí se v něm ministři sešli pouze třikrát.

Historie zámku v Kolodějích

Zámek byl v majetku rodu Lichtenštejnů od 18. století do roku 1919, kdy ho zkonfiskoval československý stát. Za první republiky sloužil jako letní sídlo prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 1937 ho koupil inženýr Antonín Kumpera, ředitel továrny Walter.

V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti, o rok později stát zámek oficiálně zabavil.

V 50. letech si v podzemních prostorách zřídila StB vězení. Od roku 1955 zámek využívala vláda ke slavnostním účelům a důležitým jednáním.

Antonín Kumpera opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Jeho vnuk Vítězslav se soudil také o budovy na pražském Smíchově, údajně už získal některé nemovitosti v centru metropole.

zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz