Vláda definitivně přišla o zámek v Kolodějích, musí ho vrátit restituentovi

  10:37aktualizováno  14:49
Vláda se musí vystěhovat z barokního zámku v Kolodějích u Prahy. Odvolací soud jej a přilehlé budovy s konečnou platností přiřkl restituentovi Vítězslavu Kumperovi. Potvrdil tak lednový verdikt Obvodního soudu v Praze 9.

Vítězslav Kumpera před zámkem v Kolodějích. Archivní foto | foto: Michal SváčekMF DNES

"Ztotožnili jsme se s předchozím verdiktem a dodali jsme, že došlo ke zneužití Benešových dekretů, a lze tak použít zákon o půdě. Nemovitosti tedy byly vydány správně," řekl mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Rozhodnutí soudu je pravomocné. Vláda proti němu může podat dovolání jako mimořádný opravný prostředek.

"Úřad vlády byl povinen vyčerpat všechny opravné prostředky, což bylo odvolání. Nyní je tu ještě možnost dovolání. O tom, zda k ní přistoupíme, rozhodne vedoucí Úřadu vlády poté, co nám přijde písemné vyhotovení rozsudku a uděláme analýzu," řekla iDNES.cz mluvčí Úřadu vlády Jana Bartošová.

Kabinet zámek občas využíval ke svým zasedáním. "Už po prvním rozhodnutí se začalo s vyklízením, ale jak je připraven na předání, musím zjistit," uvedla Bartošová.

Vláda v budově podle ní zasedala pouze třikrát - v září a říjnu 2006 a v březnu loňského roku. Jiné využití prý památka v současné době již neměla, řekla mluvčí Úřadu vlády ČTK.

O navrácení zámku v Kolodějích žádal restituent Vítězslav Kumpera už v roce 1991. Pozemkový úřad mu ho vydal loni v lednu. Stát ale s rozhodnutím nesouhlasil a předběžnou žalobou dosáhl v březnu zmrazení vydání.

Majitelem zámku v Kolodějích je podle soudu Vítězslav KumperaLetos v lednu však soud rozhodl, že Pozemkový úřad jednal správně. "Podle mého názoru se Kumperovi neprovinili ničím jiným, než že vlastnili majetek," odůvodnil tehdy vydání zámku soudce Jiří Malý. - čtěte Vláda přišla o zámek v Kolodějích, soud ho vrátil dědicovi

K rozhodnutí vrátit zámek napomohl nalezený dokument z tajné porady ministrů spravedlnosti, financí a národního správce ze 17. prosince 1948. Usnesli se na tom, že nejsou dány podmínky pro konfiskaci, přesto je zapotřebí ji provést.

Vítězslav Kumpera na zámku plánuje zbudovat rodinné muzeum.

Vláda premiéra Mirka Topolánka zasedala v Kolodějích třikrát, naposledy loni v březnu. "Úřad vlády neuvažuje o koupi jiného objektu, který by zámek Koloděje nahradil, není k tomu důvod, protože má dostatek jiných objektů pro zasedání," sdělila iDNES.cz mluvčí kabinetu.

. Historie zámku v Kolodějích ve 20. století

Zámek byl v majetku rodu Lichtenštejnů od 18. století do roku 1919, kdy ho zkonfiskoval československý stát. Za první republiky sloužil jako letní sídlo prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 1937 ho koupil inženýr Antonín Kumpera, ředitel továrny Walter.

V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti, o rok později stát zámek oficiálně zabavil.

V 50. letech si v podzemních prostorách zřídila StB vězení. Od roku 1955 zámek využívá vláda ke slavnostním účelům a důležitým jednáním.

Antonín Kumpera opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Jeho vnuk Vítězslav se v současné době soudí také o budovy v Praze 5 na Smíchově, údajně už získal některé nemovitosti v centru hlavního města.

zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz