Bobošíková vábila komunisty, ať ji podpoří na Hrad. Ale narazila

  9:00aktualizováno  10:05
Jana Bobošíková u komunistů narazila. Nezískala jejich podporu pro přímou volbu prezidenta. "Sama se deklarovala jako pravicový kandidát, své usnesení, aby lidé volili kandidáty od středu doleva, jsme nijak neměnili ani neupravovali," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip po setkání Bobošíkové s vedením komunistické strany.

Jana Bobošíková přišla za komunisty, aby ji podpořili ve volbě prezidenta. Vyslechli ji, ale nepodpoří ji. Sama se podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa označila za pravicovou kandidátku. | foto: ČTK

Bobošíková v pátek ráno vyrazila do sídla komunistů v pražské ulici Politických vězňů. Stejně jako před tím Miloš Zeman a Jiří Dienstbier si přišla říci o to, aby ji komunisté podpořili před volbou prezidenta. Při příchodu zdůraznila, že mají společné názory na Evropskou unii, na Benešovy dekrety a společně podporují i rozvoj jaderné energetiky.

To také už dříve napsala v dopise šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi, stejně jako to, že nemá potřebu KSČM ostrakizovat. Bobošíková už má s podporou od komunistů před volbou prezidenta zkušenosti. Kandidovala za ně totiž před pěti lety, když ještě prezidenta volil parlament.

Později však přiznala, že to z její strany byla taktická kandidatura na podporu Václava Klause. Tvrdí, že chtěla zabránit tomu, aby se komunisté přidali na stranu tehdejšího hlavního Klausova soupeře Jana Švejnara. Komunisté od ní proto v pátek chtěli slyšet, zda to byl jediný důvod. Bobošíková jim řekla, že nikoli a připomínala, v čem všem má stejný názor jako KSČM.

"Já si myslím, že kandidát na prezidenta by měl hledat styčné body se všemi póly politického spektra," řekla Bobošíková. Připomněla, že jí podporu vyjádřilo už konzervativní uskupení Akce D.O.S.T. Ocenila komunisty za to, že jako jediná strana v českém parlamentu nepodpořili, aby čeští občané platili řecké dluhy. Další společný bod vidí v obhajobě jaderné energetiky.

S komunisty strávila půl hodiny, vyprovodil ji potlesk

Před komunisty vystupovala Bobošíková necelou půlhodinu. "My nemáme žádné bohumínské usnesení, nikoho neostrakizujeme," ujistila KSČM šéfka neparlamentní Suverenity, že by neměla problém jmenovat vládu, na níž by měli přímý vliv komunisté.

Komunisté podle ní měli řadu doplňujících otázek. "Mluvili jsme o sociálním státu, o Evropské unii, o ekonomické diplomacii, o postavení České republiky a také o amnestii," uvedla Bobošíková.

Námluvy u komunistů začátkem prosince nepomohly expremiérovi Miloši Zemanovi ani senátorovi za ČSSD Jiřímu Dienstbierovi. Oba kandidáti doufali, že se komunisté jasně přikloní na stranu jednoho z nich. "ÚV KSČM doporučuje pro 1. kolo přímé volby prezidenta republiky podporu kandidátům od středu nalevo s tím, že o podporu si požádali Jiří Dienstbier a Miloš Zeman," usneslo se jen 8. prosince vedení komunistů (více zde).

Bobošíková nemá svou cestou za komunisty co ztratit. Podle všech dosavadních průzkumů patří mezi outsidery volby s mizivou šancí vyhrát či alespoň postoupit do druhého kola volby.

Svou kandidaturou ovšem zároveň zviditelňuje neparlamentní stranu Suverenita, kterou vede a kterou se dlouhodobě snaží dostat do parlamentu. Bobošíková přitom nevynechává prakticky žádné volby, které se konají, aby kandidovala.

Bobošíkovou původně ministerstvo vnitra vyřadilo ze seznamu kandidátů, když neuznalo část jejích podpisů. Šéfka Suverenity ale uspěla u Nejvyššího správního soudu, který ji do volby vrátit a rozhodnutí vnitra označil za nezákonné (více zde).


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Najdete na iDNES.cz