Zeman i Schwarzenberg budou mít koncerty, Bobošíková poprosí komunisty

  13:13aktualizováno  18:31
Daniel Hůlka v závěru prezidentské kampaně zazpívá na koncertu pro Miloše Zemana, David Koller či Dan Bárta na jiném místě v Praze na koncertu na podporu Karla Schwarzenberga. Jiní kandidáti takovou tečku kampaně nechystají. Expremiér Jan Fischer přichystal pro své podporovatele knihu, Jana Bobošíková se rozhodla jít požádat osobně o podporu komunisty.

Kandidáti do prezidentských voleb, jejichž první kolo proběhne 11. a 12. ledna 2013. | foto: koláž iDNES.cz

"Jako vyvrcholení kampaně před prvním kolem volby prezidenta máme naplánovaný koncert 9. ledna v Praze na Staroměstském náměstí, kterého se zúčastní nejen umělci, ale i další podporovatelé pana Zemana jako místopředsedkyně ČSSD paní Benešová či Vladimír Remek," řekla iDNES.cz mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

Na koncertě by se měli objevit například zpěvák Daniel Hůlka, herec Marek Vašut či režisér Filip Renč, který natočil Zemanův volební spot. "Paní Lucie Bílá se bohužel nemůže zúčastnit, protože bude v té chvíli na zaoceánské lodi," řekla Burianová. Pokud by Ústavní soud, u něhož si na vyřazení ze seznamu kandidátů stěžuje Tomio Okamura, volbu oddálil, Zemanův tým by podle mluvčí pružně zareagoval, ale zatím počítá s tím, že akce opravdu 9. ledna bude.

"I my připravujeme velký koncert jako vyvrcholení kampaně," řekl iDNES.cz Marek Pražák, který zastupuje Karla Schwarzenberga. Koncert se podle něj bude konat také 9. ledna na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Zazpívat na koncertu Karel na Hrad mají například David Koller, frontman dříve nejpopulárnější skupiny Lucie, Dan Bárta, Marie Rottrová či Michal Prokop.

Na podporu Schwarzenberga také ve středu vystoupilo více než 130 osobností veřejného života - umělců i spolupracovníků bývalého prezidenta Václava Havla. Podepsali Výzvu tříkrálovou (www.vyzvatrikralova.cz), v níž podpořili zvolení Schwarzenberga na Hrad. (více zde)

"Já žádný koncert nechystám. Takový typ akce přitáhne sice lidi, ale ne voliče," řekl iDNES.cz kandidát ODS na Hrad Přemysl Sobotka. "Valná část závěru kampaně se bude odehrávat v mediálním prostoru, počítám i s nějakou outdoorovou prezentací," řekl místopředseda Senátu. Sobotka se nyní prezentuje na plakátech heslem "Naše země, naše koruna".

Ani kandidát ČSSD Jiří Dienstbier koncert na závěr kampaně nechystá. "Zvažovali jsme to, ale taková věc je drahá, na to nemám peníze. Můj závěr kampaně bude ve středu 9. ledna v Kaiserštejnském paláci v Praze, tedy na místě, kde i má kampaň startovala. Bude to setkání těch, kteří mě podporují. Nebude to veřejný mítink, ale bude to otevřená akce," řekl iDNES.cz Dienstbier.

Fischer má pro příznivce knihu, pokřtí ji při oslavě narozenin

Expremiér Jan Fischer, jenž má právě ve středu 62. narozeniny, podle své mluvčí Jany Víškové žádnou specifickou tečku kampaně nechystá. Jeho program podle ní zaplní vystoupení v předvolebních debatách. "Pro své příznivce má pan Fischer novou knihu Inspirace," řekla iDNES.cz Víšková. Ke stažení je podle ní na stránkách www.pribehyinspirace.cz. "Dále si ji může každý zájemce vyzvednout v kanceláři Jana Fischera v Praze na Žižkově nebo ji dostat na našich akcích," uvedla mluvčí.

Šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková se rozhodla požádat o podporu komunistickou stranu. V pátek se Bobošíková kvůli tomu osobně zúčastní jednání výkonného výboru ÚV KSČM.

O podporu komunisty již požádali Zeman i kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. Ale komunisté se na stranu žádného z nich nepřiklonili. "Doporučení je, aby naši voliči podpořili kandidáty od středu doleva," řekl začátkem prosince po jednání vedení komunistů šéf strany Vojtěch Filip. (více o tom najdete zde)

Bobošíková byla kandidátkou komunistů při poslední volbě hlavy státu před pěti lety. Později ale přiznala, že to z její strany byla taktická kandidatura na podporu Václava Klause. Tvrdí, že chtěla zabránit tomu, aby se komunisté přidali na stranu hlavního Klausova soupeře Jana Švejnara.

Franzovi podporovatelé vydají pro voliče FRANZIN speciál

Lidé, kteří pomáhají v kandidatuře Vladimíru Franzovi, chystají na závěr kampaně speciální rozšířené číslo časopisu FRANZIN, který rozdávají kameloti ve velkých městech, ale ke stažení je i na Franzových internetových stránkách.

"V tištěné podobě bude mít FRANZIN dvojnásobný náklad i velikost. Vyjde tedy 40 tisíc kusů a časopis bude mít osm stran. Budou tam shrnuté názory pana Franze. Takže žádné okázalé divadlo, jako jsou koncerty, na to ani nemáme peníze," řekl iDNES.cz režisér Jakub Hussar.

Sympatizanti Franze budou moci podle něj v pátek sledovat debatu s Franzem, která se bude vysílat přes internet. "Je to akce Pátky s Vladimírem. Adresu, kde to budou moci lidé sledovat, zveřejníme na Facebooku," řekl Hussar.

"Chystáme na příští týden určité překvapení pro voliče, které uvidí jednak na internetových stránkách a ve stejnou chvíli uděláme veřejnou prezentaci. Potřebujeme k tomu trochu tmu. O co půjde, zatím neřeknu, nebylo by to překvapení," uvedl Jiří Potužník, mluvčí Zuzany Roithové, kandidátky lidovců na post hlavy státu.

"My žádné grandiózní finále nechystáme. Paní Fischerová se zúčastní několika debat, jak ve veřejnoprávní televizi, tak pro soukromé subjekty," uvedla ve středu Monika Šatavová, spolupracovnice herečky Táni Fischerové, která kandiduje na prezidentku s podporou Strany zelených.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

Dívky s modrou planetou namalovanou na obličeji při stávce za ochranu klimatu....

Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly asi dva tisíce mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému...

Nejlepší dopravou na Dny NATO bude nejspíš kolo, auta budou stát v koloně

Finská skupina Midnight Hawks

Hlavně počasí rozhodne o tom, jak rychle se lidé dostanou na víkendovou přehlídku Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka....

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz