Armádní skandál: náměstek Kopřiva za sebe chystal náhradu z TOP 09

  23:02aktualizováno  2. září 9:52
Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva ve funkci skončil kvůli dojednávání provize ze stamilionové zakázky. Podle všeho měl ale připravený plán i pro tuto situaci. Z rozhovorů mezi Kopřivou a zástupcem finské firmy Patria, které MF DNES několik měsíců sledovala, totiž vyplynulo, že Kopřiva je jen jednou součástí dobře a léta fungujícího systému.

Pavel Severa (vlevo) a Jaroslav Kopřiva na archivním snímku | foto: ČTK

Plán byl asi takový: ministerstvo se vyhne vypsání soutěže na stamilionovou či miliardovou zakázku, přidělí ji domluvenému zájemci a pak se bokem vyúčtují provize.

Sám Kopřiva počítal s tím, že by ho po případném odchodu z funkce měl zastoupit Pavel Severa z TOP 09. A podle Kopřivy i jeho lobbisty Josefa Jindry měl být právě Severa garantem toho, že se prověřený systém nijak vážně nenaruší. Jindra navíc zástupce finské zbrojovky ujišťoval, že náměstek Kopřiva "nastavil mechanismy tak, aby nákup dokázal ovládat i zvenku".

Kopřivovy pojistky

"Takhle je to nalajnovaný, mluvil jsem s ním," řekl Kopřiva o Severovi na jedné ze schůzek s partnery, když jim vysvětloval, jak je celý obchod pojištěný. "Tenhle projekt by se mu strašně líbil," dodal. Pavel Severa je expertem TOP 09 na obranu a bývalým dlouholetým členem KDU-ČSL. Podle toho, co říkal Kopřiva, se měl Severa stát náměstkem ministra za TOP 09.

V případě, že by se Severa skutečně stal náměstkem ministra obrany, bylo podle Kopřivy domluveno, že on sám zůstane na ministerstvu. "Jestli jo, tak si tam může příští týden sednout, já budu jeho poradce," řekl. "Ale je to trochu ohrožený, jsou tam nějaký boje v topce, kterým nerozumím," objasňoval. "Miloš (Miloslav Vyplašil, Kopřivův tajemník) tam bude, ty kontakty by zůstaly," vysvětloval Kopřiva svou další pojistku.

Severa: S nikým jsem nejednal

Severa se skutečně měl stát náměstkem ministra obrany. Potvrdil to včera i ministr Alexandr Vondra s tím, že mu Severu dvakrát nabídla TOP 09.

ČISTKA MINISTRA VONDRY

Alexandr Vondra odvolal náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu, ředitele sekce správy majetku Jiřího Krále a bezpečnostního ředitele Davida Průšu. Ministerstvo chystá prověrku všech kontraktů včetně těch připravovaných.

Pavel Severa však spojení se zmanipulovanou zakázkou popírá. "Odmítám, že bych o něčem podobném vůbec slyšel, natož o tom jednal. Byl jsem hodně překvapený, když jsem si to přečetl. Mohu vás ubezpečit, že jsme spolu o tom nikdy nemluvili, že mi pan Kopřiva neřekl nic o tom, že vyjednává o této záležitosti," reagoval.

Kopřiva, který čelí policejnímu vyšetřování pro podezření z úplatkářství či pletich při výběrovém řízení, působil na ministerstvu obrany od roku 2003. Přežil všechny ministry navzdory tomu, že už několik let měl pověst problematického úředníka. Za pochybnou postavu jej označil i expremiér Topolánek. Ten včera pro MF DNES uvedl, že Kopřiva měl být odvolán už dávno.

Samotný Kopřiva pro Českou televizi řekl, že věří, že ho policejní vyšetřování očistí. Jinak své aktivity komentovat nechce. KDU-ČSL včera Kopřivu přiměla, aby vystoupil ze strany.

Vondra chce sekat chapadla

Ministr obrany Vondra je přesvědčen, že připravovaná manipulace se zakázkou, odhalená reportéry MF DNES, je jen špičkou ledovce. "Problémy rozkrývané v současnosti jsou důsledkem léta budovaných vztahů a pocházejí z 90. let. Je třeba té chobotnici konečně useknout chapadla," řekl.

Kopřivovu agendu převezme na Vondrův pokyn náměstek pro zahraniční vztahy Jan Fulík, kamarád bývalého ministra obrany Martina Bartáka. Ovšem i Fulík byl v minulosti kritizován kvůli zakázkám na ministerstvu obrany – prosazoval nákup taktických dopravních letadel pro armádu, která je nechtěla a označila je za nevyhovující.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz