Vondra seká korupční chapadla, kvůli minometům prověří všechny kontrakty

  13:33aktualizováno  15:45
Ministerstvo obrany chystá prověrku všech kontraktů včetně teprve připravovaných akvizic. Oznámil to ministr Alexandr Vondra na mimořádné tiskové konferenci poté, co MF DNES zveřejnila kauzu jeho náměstka Jaroslava Kopřivy. Ten se účastnil jednání o provizi za nákup minometů.

Ministr Alexandr Vondra řekl, že problémy, rozkrývané v současnosti, jsou důsledkem léta budovaných vztahů a pocházejí z 90. let. "Je třeba té chobotnici konečně useknout chapadla," podotkl nyní.

Narazil tím na často zmiňovanou námitku: odvolání jedinců z vysokých pozic nemusí kvůli spletitým vztahům na ministerstvu obrany znamenat očištění resortu.

FAKTUROU BY TO ŠLO NA NĚJAKEJ SPORT

Jak se domlouvala provize za nákup minometů

Ministr Vondra na tiskové konferenci také řekl, že o chystaném nákupu minometů firmy Patria osobně nevěděl. "V žádném případě jsem nebyl informován. Měli jsme tu setkání se slovenským ministrem obrany, kde jsme se domlouvali, že zřídíme komisi, která by měla zjistit, kde jsou společné zájmy české a slovenské obrany," řekl pouze Vondra.

Jedním z možných budoucích scénářů totiž je, že Česko a Slovensko vybudují společné nadzvukové letectvo, až v českém letectvu skončí pronájem stíhaček JAS-39 Gripen.

Personální otřesy

REVANŠ ZA PANDURY?

Firma Patria chtěla v minulosti dodat české armádě obrněné transportéry, kontrakt ale nakonec získala rakouská zbrojovka Steyr se stroji Pandur. I tuto zakázku provází velké podezření z korupce, policie to vyšetřuje. Nabízí se proto otázka, zda kontrakt pro Patrii bez výběrového řízení neměl být součástí nějakého "revanše". Zakázka na transportéry je nicméně mnohem větší než kontrakt na minomety.

Kromě Kopřivy, kterého Vondra odvolal v úterý, nyní ministr oznámil, že končí i šéf sekce správy majetku Jiří Král a bezpečnostní ředitel David Průša. Samotného Kopřivu na postu náměstka pro vyzbrojování zastoupí další z náměstků - Jan Fulík, v jehož kompetenci v resortu je zahraničí.

Ministerstvo také čeká prověrka všech kontraktů, včetně připravovaných. V první fázi se prověrky budou týkat kontraktů spjatých s informačními systémy.

Nejnovější "padání hlav" na ministerstvu začalo poté, co MF DNES upozornila na jednání náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy. Ten se zabýval možností, jak nakoupit minomety od finské firmy Patria bez výběrového řízení (které by snížilo cenu, kterou za minomety daňoví poplatníci zaplatí).

Na jednání se zástupcem Patrie Stanislavem Marešem předestřel myšlenku společného česko-slovenského nákupu - tak by bylo možné výběrové řízení obejít. O Slovácích hned dodal, že "oni mají holou pr..., nic nekoupí, je to politický rozhodnutí".

Ministr Alexandr Vondra náměstka, který v křesle seděl nepřetržitě od roku 2003, odvolal. Kopřivovi nyní hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení a případně i podvodu. Kopřiva sám s médii nekomunikuje.

PERSONÁLNÍ ZMĚNY PŘEHLEDNĚ

Ve funkci náměstka pro vyzbrojování skončil Jaroslav Kopřiva. Jeho agendu převezme náměstek pro zahraničí Jan Fulík.

Jiří Král skončil na postu ředitele sekce správy majetku. Jeho práci převezme Jan Vylita, který byl nově ustaven generálním sekretářem ministerstva.

Ministr odvolal bezpečnostního ředitele Davida Průšu, nahradí jej Jaroslav Kočovský.

Novým ředitelem personální sekce je Vladimír Karaffa, vedoucím poradců František Šulc a ředitelem odboru komunikace a mluvčím ministra obrany Jiří Grund.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Do podzimu se vklínil letní den, v jižních Čechách bylo přes 26 stupňů

Sedmnáct meteorologických stanic v Česku v neděli zaznamenalo teploty přes 25 stupňů. Rekordy přepsala třetina stanic...

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Vládní čtvrtí ušetříme miliardy, tvrdí ředitelka, která ji má na starosti

Vládní čtvrť by státu pomohla ročně uspořit stovky milionů korun na provozních nákladech. Při výběru lokality bylo...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Najdete na iDNES.cz