Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

  7:00aktualizováno  12:07
Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér a předseda hnutí Babiš. Pět let ve vládě nezměnilo nic na tom, že v ANO není nikdo, kdo by s ním šel do přímého střetu. Pozici prvního místopředsedy si téměř jistě udrží šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

„Zrušíme superhrubou daň a snížíme daně,“ prohlásil na sněmu ANO v neděli premiér. Superhrubá mzda funguje v České republice od roku 2008 a základem daně z příjmů zaměstnanců je hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojistné.

Podnikatelům chce ulevit i tím, že by stát by omezil kontroly nejvýše na pět za rok. Česká republika podle něj nesmí být montovnou pro nadnárodní firmy.  Už na nedávné ideové konferenci v Ostravě Babišovo hnutí přišlo s tím, že chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou, čímž chce více oslovit pravicověji orientované voliče. Premiér v neděli tento slib zopakoval.

Na Babišův projev a slova o malém a levném státu zareagoval předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš sní o malém a levném státu, který nikoho neotravuje. Souhlasím s ním, jen nerozumím tomu, proč uplynulých 5 let dělal ve funkci ministra financí a premiéra pravý opak,“ napsal na Twitteru Fiala.

Premiér vyhlásil stavbu dalších jaderných bloků

Fotogalerie

Podle Babiše se Česká republika neobejde bez dalších jaderných bloků. Vyhlásil, že se bude bránit „šíleným nápadům“ Evropského parlamentu na minimální podíl využívání obnovitelných zdrojů energie.

„My jsme catch all party,“ řekl Babiš iDNES.cz těsně před volebním sněmem ANO v Centru pohybové medicíny v Praze na Chodově Babiš. Termín „catch all party“ se používá pro strany, které se snaží oslovit a získat všechny typy voličů, zprava doleva.

Ve stejném duchu pak mluvil i v projevu na sněmu. „Máme skvělý název, pozitivní. Jsme akce nespokojených občanů, tak jsme vznikli. Měníme Česko k lepšímu. Naši kritici říkají, že nejsme nic, ani nalevo, ani napravo. My jsme hnutí, které se orientuje na všechny občany, catch all party,“ řekl premiér a šéf hnutí ANO.

Strany měly systém, který je bránil před stíháním, řekl Babiš

Kritizoval, že tradiční politický systém si v minulých letech vybudovali v České republice systém, který je podle Babiše chránil před trestním stíháním. „Nebát se a nekrást, říkal prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pracovat a šetřit ministr financí Alois Rašín,“ řekl Babiš v projevu na sněmu.

Charanzová vede ANO do voleb. Nesmí je ovládnout vítači a kývači, řekl Babiš

„Netušili jsme, jak moc se bude tradiční systém proti nám bránit. Místo soutěžení, kdo první téma vymyslel, bychom měli spolupracovat,“ prohlásil šéf ANO. Zmínil to, jak chce zakročit proti množírnám psů a to, jak TOP 09 řekla, že jí Babiš to téma ukradl. „My to podpoříme,“ řekl Babiš.

Zkritizoval papalášství, které se podle něj v hnutí začíná projevovat „Primátorské SPZ, milionové superby a podobné nesmysly. Když to čtu v médiích, tak jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi naše krajské organizace vybírají na kandidátky,“ řekl Babiš.

Kritizoval také aktivistické novináře, kteří podle něj chrlí zprávy typu „antibabiš i různé weby, které byly podle něj založeny účelově, aby proti němu bojovaly.

V menšinové vládě je to složité, postěžoval si předseda vlády

„Vládnout v menšinové vládě je složité, partner má jiné představy, musíme dělat kompromisy,“ uvedl na sněmu předseda vlády a hnutí ANO.

Sněm hnutí ANO se sešel v době, kdy ministryně financí Alena Schillerová avizovala zpomalení tempa ekonomického růstu a nutnost hledání úspor, aby se podařilo i v roce 2020 udržet schodek státního rozpočtu do 40 miliard korun. Babiš i Schillerová v této souvislosti mluví o nutnosti snížení počtu státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a příslušníků ozbrojených složek o deset procent.

Menšinové vládě ANO a ČSSD zajišťuje většinu ve Sněmovně tolerance od komunistů, kteří si kladou různé podmínky - například zdanění finančních náhrad církvím - což Babišovu vládu posouvá více doleva. Šéf ANO přesto trvá na tom, že jeho hnutí není jen pro levicové voliče.

Na předsedu byl nominován pouze Babiš. I Faltýnek má podporu většiny krajských sněmů pro obhajobu pozici prvního místopředsedy hnutí a podpořil ho i lídr ANO. „Zvládá svou roli ve Sněmovně,“ zopakoval v neděli ráno  v Českém rozhlase Babiš

Faltýnek ve svém projevu kritizoval strany ve Sněmovně, které se postavily proti spolupráci s ANO. Kritizoval čtveřici stran - ODS. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, které po volbách vytvořily pro volbu orgánů Sněmovny Demokratický blok. „Demokratický zřejmě proto, aby vzdoroval výsledkům demokratických voleb,“ tvrdil Faltýnek. „Pokud budeme jednotní a v plném počtu, tak bez nás neprojde téměř nic,“ řekl šéf poslaneckého klubu ANO.

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení Macura

Na základě nominací krajů by se o post prvního místopředsedy měli ucházet také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ten se však kandidatury na tuto pozici zřejmě vzdá.

Vokřál by rád obhájil post řadového místopředsedy. Kromě něj na tuto funkci kraje nejčastěji nominovaly ministra životního prostředí a vicepremiéra Richarda Brabce, předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a Jermanovou. V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura, moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák nebo šéf pražského ANO Jan Říčař.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Povodně ohrožují Vsetínsko a Liberecko, kde je třetí povodňový stupeň

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina ve Valašské Polance.

Hladiny řek v Česku stoupají od středečního rána na severu a severovýchodě Čech i na Moravě. Ve čtvrtek platí po páté...

Ve čtvrtek ještě zaprší, víkend bude slunečný s teplotami přes dvacet stupňů

3. počasí

Ve čtvrtek podle meteorologů na mnoha místech ještě zaprší, postupně však bude oblačnosti ubývat. Další dny pak budou...

Olše je na nejvyšším stupni povodňové aktivity, klesly Smědá a Bečva

Rozvodněná řeka Senice v obci Valašská Polanka na Vsetínsku (22. května 2019)

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Nejvyšší stupeň...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz