Co bude s ANO po odchodu Babiše z politiky? O tom nepřemýšlíme, řekl Faltýnek

  18:30aktualizováno  7. února 13:49
Druhý muž hnutí ANO bude obhajovat post prvního místopředsedy na sjezdu strany, který se bude konat 17. února. V pořadu Rozstřel hovořil o svých konkurentech, komunikaci s ministry i o tom, na čem se občas s Andrejem Babišem neshodne.

Jaroslav Faltýnek prozradil, že získal 12 ze 14 krajských nominací na post prvního místopředsedy strany. „Pokud mě ty organizace nominovaly, tak se o to poperu,“ řekl v Rozstřelu. 

Fotogalerie

Na sjezdu bude mít minimálně dva soupeře. Z Jihomoravského kraje přišla nominace brněnského exprimátora Petra Vokřála a organizace ze Středočeského kraje nominovala hejtmanku Jaroslava Pokorná Jermanová. Oba protikandidáti jsou podle něj velmi kvalitní. 

Připomněl, že Vokřála do ANO sám přivedl. Pokud vyhraje předpokládá Faltýnek, že jeho práce bude stejná jako doposud. Bude stále dvojkou Andreje Babiše a bude se nadále věnovat hlavně práci v Poslanecké sněmovně. To chce také sdělit delegátům na sjezdu během svého nominačního projevu.

V Rozstřelu také prozradil, že ne vždy se na všem s lídrem ANO shodne a Babiš je ochoten jeho argumenty přijmout. Diskutovali spolu například o nominaci členů ANO do různých postů ve státních správě, což Babiš odmítá. Podle Faltýnka je však škoda, že se schopní lidé nevyužijí. 

Faltýnek také řekl, že si nepředstavuje možnost hnutí ANO bez předsedy Babiše a ani se o takové možnosti v hnutí nedebatuje. Určitě by však podle něj bez Babiše podpora hnutí klesla. „Neznám jiného člověka, který má takový tah na branku a dotahuje věci,“ myslí si o Babišovi. 

Volby do europarlamentu chce ANO vyhrát

„Naše ambice je tyto volby vyhrát,“ řekl k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu. V souvislosti s tím kritizoval Pavla Teličku, který za ANO naposledy do europarlamentu kandidoval a záhy hnutí opustil. Nyní založil vlastní hnutí, v jehož čele plánuje kandidovat v letošních volbách do Evropského parlamentu. „Vyšplhal po našich zádech a za naše peníze tam byl zvolen. A krátce po té, co se ujal funkce, začal hnutí kritizovat. To mi nepřipadá korektní,“ řekl. Dodal také, že ho rozchod hnutí s Teličkou mrzí a v minulosti s ním měl dobré vztahy. 

V Rozstřelu se mluvilo také o tom, jaké má vztahy s ministry. „Moji podporu mají všichni ministři, kteří jsou nominováni premiérem,“ uvedl. Komunikace ministrů s poslanci je podle něj dobrá. 

Jaroslav Faltýnek je v hnutí ANO od jeho vzniku, od roku 2015 je prvním místopředsedou. Do Poslanecké sněmovny se dostal jako jednička kandidátky ANO v Olomouckém kraji v roce 2013 a záhy se stal předsedou poslaneckého klubu hnutí.

Funkci prvního místopředsedy obhájil již jednou na sněmu v roce 2017. Ve stejném roce také požádala policie Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání společně s Andrejem Babišem k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Faltýnek byl podezřelý z účasti na dotačním podvodu a poslanci policejní žádosti vyhověli. Jeho stíhání však bylo v roce 2018 zrušeno.

Hnutí ANO není Faltýnkovo první politické angažmá. V roce 1990 byl zakládajícím členem Zemědělské strany a po jejím zániku vstoupil do ČSSD, ve které byl až do roku 2012, kdy vzniklo ANO. Byl také zastupitelem Olomouckého kraje a od roku 1994 do roku 2018 byl zastupitelem v Prostějově.

Své zkušenosti s komunální politikou uvádí také jako důvod, proč chtěl vstoupit do vysoké politiky. „Na komunální úrovni jsem v politice působil víc než dvacet let. Vím, jak to v politice chodí, a vím, že by se v ní mělo používat víc zdravého selského rozumu,“ píše na stránkách hnutí.

Faltýnek se také opakovaně vyjádřil, že podle něj premiér Andrej Babiš není v žádném střetu zájmů v souvislosti se společností Agrofert, kterou Babiš vložil do svěřenského fondu. V rozhovoru pro MF Dnes připustil, že pokud by Babiš v politice skončil, tak by nejspíš odešel také.

Faltýnek vystudoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Před rokem 1989 pracoval jako agronom zemědělského družstva Lešany, poté byl na různých manažerských postech. Od roku 2001 pracoval ve společnosti Agrofert, kde je od roku 2007 členem představenstva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Najdete na iDNES.cz