Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Analýza: Česko diskriminuje homosexuály, mělo by jim povolit adopci

  17:21
Zástupci gay a lesbické komunity začínají mluvit o tom, že by i páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Dva roky starý zákon o registrovaném partnerství to vylučuje. Je to záležitost budoucnosti, tvrdili tehdy o adopci spoluautoři zákona. Dnes hovoří o diskriminaci.

Jen pětina Čechů si myslí, že by páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Když se zákonodárci přeli o to, zda institucionalizovat svazky osob stejného pohlaví, tvůrci zákona takticky tvrdili, že adopce není na pořadu dne a že o ni vlastně vůbec nejde. "To bude záležitost dalších generací,“ uklidňoval předseda tehdejší Gay iniciativy Jiří Hromada.

Neuběhly ani dva roky a požadavek na rozšíření zákona je tu. Na webových stránkách ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové se objevila obsáhlá analýza. Podle ní jsou sexuální menšiny v české společnosti stále diskriminovány.

Společnost prý gaye a lesby znevýhodňuje hlavně v oblasti rodinného práva, jako jsou výchova, adopce dětí či reprodukční práva. "V přístupu k adopcím tak dochází zcela jednoznačně k otevřené zákonné diskriminaci," tvrdí se v dokumentu. - celá analýza zde

Registrované partnerství, které tehdy homosexuálové nadšeně vítali, je tak najednou nedostatečné. "Chtějí-li si gayové nebo lesby adoptovat dítě, tlačí je současná česká právní úprava spíše k tomu, aby žili v neformalizovaných svazcích," uvádí se ve zprávě.

"Vůbec si nemyslím, že homosexuálové by byli u nás diskriminováni. Naše společnost je tolerantní a soužití homosexuálů nikomu nevadí," řekl iDNES.cz europoslanec a občanský demokrat Ivo Strejček, který v médiích postup expertní skupiny ministryně Stehlíkové kritizoval. 

. Co se lze dočíst ve zprávě

Česká republika patří stále mezi země s vysokým počtem dětí v ústavech, avšak společnost se zatím bohužel více znepokojuje nezvyklostí stejnopohlavních rodin než osudem dětí v ústavech.

***

Zákon o registrovaném partnerství garantuje v České republice registrovaným párům ve srovnání s manželi jen velmi omezená práva.

***

Lze říci, že rodičovství, vychovávání dětí a rodina zůstávají oblastí, kde stále přežívá velké množství pověr a předsudků o tom, co je „normální“ a „nejlepší“ pro děti.

***

Děti vychovávané jedním rodičem, ať už homosexuálním nebo heterosexuálním, prospívají v některých směrech hůře než

děti vychovávané dvěma rodiči, přičemž nezáleží na tom, zda jsou stejného nebo rozdílného pohlaví.

zdroj: Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender

menšiny v ČR

Hromada: Nastal čas
Jiří Hromada, který se na zprávě podílel, výroky mírní. "Já bych to nepojmenovával ´diskriminace´, ale spíše absence určitých detailů, které se ještě v rámci toho procesu nepodařilo prosadit," řekl iDNES.cz. Přesto tvrdí, že současná tolerance je málo. "Jde o akceptaci. A když někoho akceptujete, tak ho musíte akceptovat se vším všudy," dodal.

I proto nyní gay a lesbické hnutí otevírá otázku adopcí. Prý uzrál čas, aby o nich společnost začala diskutovat. Průzkumy však mluví jinak. Veřejnost se podle nich k podobným požadavkům staví záporně. Zatímco registrované partnerství v době jeho schvalování podporovalo kolem sedmdesáti procent lidí, pro adopce dětí homosexuály se loni v červnu vyslovilo jen 22 procent dotázaných.

Gayové a lesby proto zdůrazňují, že se chtějí pouze připojit k celostátní debatě o adopcích, které si prý beztak vyžadují systémovou změnu. "Dětské domovy jsou přeplněné a to je špatně. To není záležitost jen minority, to je záležitost celospolečenská," ubezpečil Hromada.

Měly by mít páry osob stejného pohlaví právo adoptovat děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. března 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4102
ANO
ANO 1390

Podle šéfky kabinetu pro lidská práva Lucie Otáhalové, která celou analýzu připravila, by se měl novelizovat zákon o registrovaném partnerství, který v současné době homosexuálním párům adopci zakazuje. Sama však uznává, že to nebude tak jednoduché. "Je to zatím kontroverzní záležitost. Myslím, že ten čas na to ještě není," řekla iDNES.cz.

Cesta vede skrze zákon o rodině
Hromada proto navrhuje jiný způsob, jak adopci homosexuálům umožnit. Upravil by stávající zákon o rodině, který podle něho nevyhovuje ani heterosexuální většině. "Chceme dobré podmínky pro děti z dětských domovů, aby se co nejrychleji dostaly do rodin," řekl. Ty, o které nebude zájem ze strany heterosexuálních párů, si prý rády vezmou páry osob stejného pohlaví.

"Ono je to jedno, v rámci jakého zákona to bude, jaký to bude přílepek a kde se to objeví," kritizuje takové snahy Strejček. "Je to prostě zakomponování do společnosti něčeho, co není přirozené a co společnost odmítá," zdůraznil.

Společnost podle něj zákon o registrovaném partnerství nepotřebovala, ale když už byl přijat, neměl by se měnit. "Už v okamžiku, kdy byl schválen, bylo zjevné, že budou přicházet další návrhy jeho legislativních úprav, které půjdou pod pláštíkem zrovnoprávnění homosexuálů dál a dál," uvedl. Na tyto pokusy pak podle něj společnost správně reaguje svými přirozenými výhradami.

Zatím zůstalo jen u brožury
Zpráva, kterou úřad ministryně Stehlíkové vydal i ve formě brožury, na konci předkládá jednotlivým ministrům konkrétní opatření, která by měli přijmout, aby se postavení sexuálních menšin zrovnoprávnilo.

Jediným doporučením, které se podařilo částečně naplnit, je schválení výboru pro menšiny. Před dvěma týdny se pro něj vyslovila Rada vlády pro lidská práva. Aby byl oficiálně ustanoven, musel by mít podporu celé vlády.

Ta ale zatím analýzu do ruky nedostala. Pokud by ji ministerstvo kabinetu předložilo, pak pouze jako informační materiál bez závěrečných doporučení. Podle Otáhalové je totiž nereálné je po ministrech vyžadovat. "Není možné požadovat odstranění všech těch věcí, které se nám nelíbí," řekla.

. Za vše může církev

Církev podle analýzy vytváří homofobní prostor


Věřící gayové a lesby si podle autorů zprávy stěžují také na to, že nemají možnost uzavřít registrované partnerství v rámci církevního obřadu. Takovému kroku se církve brání. "Otázkou je, zda se tím církvím nedává příliš velký prostor k homofobnímu jednání," píše se v analýze.

Církve by naopak podle Hromady měly reagovat na změny ve společnosti. "Církev je jeden z hlavních momentů, který diskriminaci a nerovnoprávnost způsobil, počínaje upalováním, mučením a odsunutím těchto lidí na pokraj společnosti," míní.

Problémem podle něj je i ve společnosti přetrvávající "heteronormativita". Tedy v podvědomí zakořeněné přesvědčení, že heterosexuální jednání je jediné správné. "Když půjdete po ulici, uvidíte na titulních stránkách časopisů heterosexuální prvky. Jsou tam rozhovory s manželi, s lidmi, kteří mají rodiny. Filmy a dokumenty z naprosté většiny pojednávají jen o heterosexuální většině a jejích trablích," stěžuje si Hromada.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Témata: adopce, Církev

Brzobohatý nemusí být gay, ale není ani „drag queen“, říká Chi Chi Tornádo

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

STALO SE DNES: Senát schválil nové ústavní soudce. Čecha v Koreji čeká soud

Senát schválil, aby se novými ústavními soudci stali Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová. Českého lékaře, který v...

Zeman debatoval s příznivci, položil růže u busty Francoise Mitterranda

Bývalý prezident Miloš Zeman ve středu v prostorách Jazzové sekce na pražské Malé straně položil květiny u busty...

S eReceptem do ciziny? Už brzy půjde vyzvednout léky i na dovolené

Premium Česko je podle úřadů již nyní po technické stránce připraveno spustit v systému eReceptu novou funkci, která umožní...

Pavel přijel do Rakouska vlakem, v Prátru se setkal s krajany a Schwarzenbergem

Prezident Petr Pavel ve středu večer dorazil na dvoudenní návštěvu Rakouska. Tu zahájil setkáním s krajany v restauraci...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...