Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Analýza: Česko diskriminuje homosexuály, mělo by jim povolit adopci

  17:21
Zástupci gay a lesbické komunity začínají mluvit o tom, že by i páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Dva roky starý zákon o registrovaném partnerství to vylučuje. Je to záležitost budoucnosti, tvrdili tehdy o adopci spoluautoři zákona. Dnes hovoří o diskriminaci.

Jen pětina Čechů si myslí, že by páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Když se zákonodárci přeli o to, zda institucionalizovat svazky osob stejného pohlaví, tvůrci zákona takticky tvrdili, že adopce není na pořadu dne a že o ni vlastně vůbec nejde. "To bude záležitost dalších generací,“ uklidňoval předseda tehdejší Gay iniciativy Jiří Hromada.

Neuběhly ani dva roky a požadavek na rozšíření zákona je tu. Na webových stránkách ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové se objevila obsáhlá analýza. Podle ní jsou sexuální menšiny v české společnosti stále diskriminovány.

Společnost prý gaye a lesby znevýhodňuje hlavně v oblasti rodinného práva, jako jsou výchova, adopce dětí či reprodukční práva. "V přístupu k adopcím tak dochází zcela jednoznačně k otevřené zákonné diskriminaci," tvrdí se v dokumentu. - celá analýza zde

Registrované partnerství, které tehdy homosexuálové nadšeně vítali, je tak najednou nedostatečné. "Chtějí-li si gayové nebo lesby adoptovat dítě, tlačí je současná česká právní úprava spíše k tomu, aby žili v neformalizovaných svazcích," uvádí se ve zprávě.

"Vůbec si nemyslím, že homosexuálové by byli u nás diskriminováni. Naše společnost je tolerantní a soužití homosexuálů nikomu nevadí," řekl iDNES.cz europoslanec a občanský demokrat Ivo Strejček, který v médiích postup expertní skupiny ministryně Stehlíkové kritizoval. 

. Co se lze dočíst ve zprávě

Česká republika patří stále mezi země s vysokým počtem dětí v ústavech, avšak společnost se zatím bohužel více znepokojuje nezvyklostí stejnopohlavních rodin než osudem dětí v ústavech.

***

Zákon o registrovaném partnerství garantuje v České republice registrovaným párům ve srovnání s manželi jen velmi omezená práva.

***

Lze říci, že rodičovství, vychovávání dětí a rodina zůstávají oblastí, kde stále přežívá velké množství pověr a předsudků o tom, co je „normální“ a „nejlepší“ pro děti.

***

Děti vychovávané jedním rodičem, ať už homosexuálním nebo heterosexuálním, prospívají v některých směrech hůře než

děti vychovávané dvěma rodiči, přičemž nezáleží na tom, zda jsou stejného nebo rozdílného pohlaví.

zdroj: Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender

menšiny v ČR

Hromada: Nastal čas
Jiří Hromada, který se na zprávě podílel, výroky mírní. "Já bych to nepojmenovával ´diskriminace´, ale spíše absence určitých detailů, které se ještě v rámci toho procesu nepodařilo prosadit," řekl iDNES.cz. Přesto tvrdí, že současná tolerance je málo. "Jde o akceptaci. A když někoho akceptujete, tak ho musíte akceptovat se vším všudy," dodal.

I proto nyní gay a lesbické hnutí otevírá otázku adopcí. Prý uzrál čas, aby o nich společnost začala diskutovat. Průzkumy však mluví jinak. Veřejnost se podle nich k podobným požadavkům staví záporně. Zatímco registrované partnerství v době jeho schvalování podporovalo kolem sedmdesáti procent lidí, pro adopce dětí homosexuály se loni v červnu vyslovilo jen 22 procent dotázaných.

Gayové a lesby proto zdůrazňují, že se chtějí pouze připojit k celostátní debatě o adopcích, které si prý beztak vyžadují systémovou změnu. "Dětské domovy jsou přeplněné a to je špatně. To není záležitost jen minority, to je záležitost celospolečenská," ubezpečil Hromada.

Měly by mít páry osob stejného pohlaví právo adoptovat děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. března 2008. Anketa je uzavřena.

NE 4102
ANO 1390

Podle šéfky kabinetu pro lidská práva Lucie Otáhalové, která celou analýzu připravila, by se měl novelizovat zákon o registrovaném partnerství, který v současné době homosexuálním párům adopci zakazuje. Sama však uznává, že to nebude tak jednoduché. "Je to zatím kontroverzní záležitost. Myslím, že ten čas na to ještě není," řekla iDNES.cz.

Cesta vede skrze zákon o rodině
Hromada proto navrhuje jiný způsob, jak adopci homosexuálům umožnit. Upravil by stávající zákon o rodině, který podle něho nevyhovuje ani heterosexuální většině. "Chceme dobré podmínky pro děti z dětských domovů, aby se co nejrychleji dostaly do rodin," řekl. Ty, o které nebude zájem ze strany heterosexuálních párů, si prý rády vezmou páry osob stejného pohlaví.

"Ono je to jedno, v rámci jakého zákona to bude, jaký to bude přílepek a kde se to objeví," kritizuje takové snahy Strejček. "Je to prostě zakomponování do společnosti něčeho, co není přirozené a co společnost odmítá," zdůraznil.

Společnost podle něj zákon o registrovaném partnerství nepotřebovala, ale když už byl přijat, neměl by se měnit. "Už v okamžiku, kdy byl schválen, bylo zjevné, že budou přicházet další návrhy jeho legislativních úprav, které půjdou pod pláštíkem zrovnoprávnění homosexuálů dál a dál," uvedl. Na tyto pokusy pak podle něj společnost správně reaguje svými přirozenými výhradami.

Zatím zůstalo jen u brožury
Zpráva, kterou úřad ministryně Stehlíkové vydal i ve formě brožury, na konci předkládá jednotlivým ministrům konkrétní opatření, která by měli přijmout, aby se postavení sexuálních menšin zrovnoprávnilo.

Jediným doporučením, které se podařilo částečně naplnit, je schválení výboru pro menšiny. Před dvěma týdny se pro něj vyslovila Rada vlády pro lidská práva. Aby byl oficiálně ustanoven, musel by mít podporu celé vlády.

Ta ale zatím analýzu do ruky nedostala. Pokud by ji ministerstvo kabinetu předložilo, pak pouze jako informační materiál bez závěrečných doporučení. Podle Otáhalové je totiž nereálné je po ministrech vyžadovat. "Není možné požadovat odstranění všech těch věcí, které se nám nelíbí," řekla.

. Za vše může církev

Církev podle analýzy vytváří homofobní prostor


Věřící gayové a lesby si podle autorů zprávy stěžují také na to, že nemají možnost uzavřít registrované partnerství v rámci církevního obřadu. Takovému kroku se církve brání. "Otázkou je, zda se tím církvím nedává příliš velký prostor k homofobnímu jednání," píše se v analýze.

Církve by naopak podle Hromady měly reagovat na změny ve společnosti. "Církev je jeden z hlavních momentů, který diskriminaci a nerovnoprávnost způsobil, počínaje upalováním, mučením a odsunutím těchto lidí na pokraj společnosti," míní.

Problémem podle něj je i ve společnosti přetrvávající "heteronormativita". Tedy v podvědomí zakořeněné přesvědčení, že heterosexuální jednání je jediné správné. "Když půjdete po ulici, uvidíte na titulních stránkách časopisů heterosexuální prvky. Jsou tam rozhovory s manželi, s lidmi, kteří mají rodiny. Filmy a dokumenty z naprosté většiny pojednávají jen o heterosexuální většině a jejích trablích," stěžuje si Hromada.

Témata: adopce, Církev

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

VIDEA TÝDNE: Paroubek o Nerudové, telefonát Kramného nebo Hamplová v Senátu

Nedělní bilance videí na iDNES.tv má jasné výsledky. Diváky zaujaly výroky z domácí politiky a Petr Kramný, který byl...

Uřízli kamarádovi ucho, pak ho zabili. Jeden z vrahů dodnes uniká

Dva Moldavané a Lotyš popíjeli v zimě roku 2013 v pražském bytě, když se mezi nimi strhla hádka. Dvojice začala...

V Libavé už cvičí první ukrajinští vojáci, potvrdil generální štáb

Ukrajinští vojáci už cvičí ve vojenském újezdu Libavá pod vedením české armády. Celkem by jich v pěti postupných...

Sociální služby děsí blackout, dostaly brožuru. To nehrozí, říká správce sítí

Úplný výpadek proudu straší země po celém světě. Nyní před ním varuje i Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...