Jen pětina Čechů si myslí, že by páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Ilustrační foto.

Jen pětina Čechů si myslí, že by páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Analýza: Česko diskriminuje homosexuály, mělo by jim povolit adopci

  • 2161
Zástupci gay a lesbické komunity začínají mluvit o tom, že by i páry osob stejného pohlaví měly mít právo adoptovat děti. Dva roky starý zákon o registrovaném partnerství to vylučuje. Je to záležitost budoucnosti, tvrdili tehdy o adopci spoluautoři zákona. Dnes hovoří o diskriminaci.

Když se zákonodárci přeli o to, zda institucionalizovat svazky osob stejného pohlaví, tvůrci zákona takticky tvrdili, že adopce není na pořadu dne a že o ni vlastně vůbec nejde. "To bude záležitost dalších generací,“ uklidňoval předseda tehdejší Gay iniciativy Jiří Hromada.

Neuběhly ani dva roky a požadavek na rozšíření zákona je tu. Na webových stránkách ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové se objevila obsáhlá analýza. Podle ní jsou sexuální menšiny v české společnosti stále diskriminovány.

Společnost prý gaye a lesby znevýhodňuje hlavně v oblasti rodinného práva, jako jsou výchova, adopce dětí či reprodukční práva. "V přístupu k adopcím tak dochází zcela jednoznačně k otevřené zákonné diskriminaci," tvrdí se v dokumentu. - celá analýza zde

Registrované partnerství, které tehdy homosexuálové nadšeně vítali, je tak najednou nedostatečné. "Chtějí-li si gayové nebo lesby adoptovat dítě, tlačí je současná česká právní úprava spíše k tomu, aby žili v neformalizovaných svazcích," uvádí se ve zprávě.

"Vůbec si nemyslím, že homosexuálové by byli u nás diskriminováni. Naše společnost je tolerantní a soužití homosexuálů nikomu nevadí," řekl iDNES.cz europoslanec a občanský demokrat Ivo Strejček, který v médiích postup expertní skupiny ministryně Stehlíkové kritizoval. 

. Co se lze dočíst ve zprávě

Česká republika patří stále mezi země s vysokým počtem dětí v ústavech, avšak společnost se zatím bohužel více znepokojuje nezvyklostí stejnopohlavních rodin než osudem dětí v ústavech.

***

Zákon o registrovaném partnerství garantuje v České republice registrovaným párům ve srovnání s manželi jen velmi omezená práva.

***

Lze říci, že rodičovství, vychovávání dětí a rodina zůstávají oblastí, kde stále přežívá velké množství pověr a předsudků o tom, co je „normální“ a „nejlepší“ pro děti.

***

Děti vychovávané jedním rodičem, ať už homosexuálním nebo heterosexuálním, prospívají v některých směrech hůře než

děti vychovávané dvěma rodiči, přičemž nezáleží na tom, zda jsou stejného nebo rozdílného pohlaví.

zdroj: Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender

menšiny v ČR

Hromada: Nastal čas
Jiří Hromada, který se na zprávě podílel, výroky mírní. "Já bych to nepojmenovával ´diskriminace´, ale spíše absence určitých detailů, které se ještě v rámci toho procesu nepodařilo prosadit," řekl iDNES.cz. Přesto tvrdí, že současná tolerance je málo. "Jde o akceptaci. A když někoho akceptujete, tak ho musíte akceptovat se vším všudy," dodal.

I proto nyní gay a lesbické hnutí otevírá otázku adopcí. Prý uzrál čas, aby o nich společnost začala diskutovat. Průzkumy však mluví jinak. Veřejnost se podle nich k podobným požadavkům staví záporně. Zatímco registrované partnerství v době jeho schvalování podporovalo kolem sedmdesáti procent lidí, pro adopce dětí homosexuály se loni v červnu vyslovilo jen 22 procent dotázaných.

Gayové a lesby proto zdůrazňují, že se chtějí pouze připojit k celostátní debatě o adopcích, které si prý beztak vyžadují systémovou změnu. "Dětské domovy jsou přeplněné a to je špatně. To není záležitost jen minority, to je záležitost celospolečenská," ubezpečil Hromada.

Měly by mít páry osob stejného pohlaví právo adoptovat děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. března 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4102
ANO
ANO 1390

Podle šéfky kabinetu pro lidská práva Lucie Otáhalové, která celou analýzu připravila, by se měl novelizovat zákon o registrovaném partnerství, který v současné době homosexuálním párům adopci zakazuje. Sama však uznává, že to nebude tak jednoduché. "Je to zatím kontroverzní záležitost. Myslím, že ten čas na to ještě není," řekla iDNES.cz.

Cesta vede skrze zákon o rodině
Hromada proto navrhuje jiný způsob, jak adopci homosexuálům umožnit. Upravil by stávající zákon o rodině, který podle něho nevyhovuje ani heterosexuální většině. "Chceme dobré podmínky pro děti z dětských domovů, aby se co nejrychleji dostaly do rodin," řekl. Ty, o které nebude zájem ze strany heterosexuálních párů, si prý rády vezmou páry osob stejného pohlaví.

"Ono je to jedno, v rámci jakého zákona to bude, jaký to bude přílepek a kde se to objeví," kritizuje takové snahy Strejček. "Je to prostě zakomponování do společnosti něčeho, co není přirozené a co společnost odmítá," zdůraznil.

Společnost podle něj zákon o registrovaném partnerství nepotřebovala, ale když už byl přijat, neměl by se měnit. "Už v okamžiku, kdy byl schválen, bylo zjevné, že budou přicházet další návrhy jeho legislativních úprav, které půjdou pod pláštíkem zrovnoprávnění homosexuálů dál a dál," uvedl. Na tyto pokusy pak podle něj společnost správně reaguje svými přirozenými výhradami.

Zatím zůstalo jen u brožury
Zpráva, kterou úřad ministryně Stehlíkové vydal i ve formě brožury, na konci předkládá jednotlivým ministrům konkrétní opatření, která by měli přijmout, aby se postavení sexuálních menšin zrovnoprávnilo.

Jediným doporučením, které se podařilo částečně naplnit, je schválení výboru pro menšiny. Před dvěma týdny se pro něj vyslovila Rada vlády pro lidská práva. Aby byl oficiálně ustanoven, musel by mít podporu celé vlády.

Ta ale zatím analýzu do ruky nedostala. Pokud by ji ministerstvo kabinetu předložilo, pak pouze jako informační materiál bez závěrečných doporučení. Podle Otáhalové je totiž nereálné je po ministrech vyžadovat. "Není možné požadovat odstranění všech těch věcí, které se nám nelíbí," řekla.

. Za vše může církev

Církev podle analýzy vytváří homofobní prostor


Věřící gayové a lesby si podle autorů zprávy stěžují také na to, že nemají možnost uzavřít registrované partnerství v rámci církevního obřadu. Takovému kroku se církve brání. "Otázkou je, zda se tím církvím nedává příliš velký prostor k homofobnímu jednání," píše se v analýze.

Církve by naopak podle Hromady měly reagovat na změny ve společnosti. "Církev je jeden z hlavních momentů, který diskriminaci a nerovnoprávnost způsobil, počínaje upalováním, mučením a odsunutím těchto lidí na pokraj společnosti," míní.

Problémem podle něj je i ve společnosti přetrvávající "heteronormativita". Tedy v podvědomí zakořeněné přesvědčení, že heterosexuální jednání je jediné správné. "Když půjdete po ulici, uvidíte na titulních stránkách časopisů heterosexuální prvky. Jsou tam rozhovory s manželi, s lidmi, kteří mají rodiny. Filmy a dokumenty z naprosté většiny pojednávají jen o heterosexuální většině a jejích trablích," stěžuje si Hromada.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: adopce, Církev

Video