Policejní kordon připravený na brutální zásah proti demonstrantům na Národní...

Policejní kordon připravený na brutální zásah proti demonstrantům na Národní třídě v Praze. (17. listopadu 1989) | foto: ČTK

OBRAZEM: Sametová revoluce, ikonická místa i život před rokem 89

  • 11
Česko si připomíná 32 let od událostí, které vedly k pádu komunismu, a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Klíčové historické okamžiky nabízí portál iDNES.cz i prostřednictvím série fotografií. Připomeňte si chvíle, které změnily Československo.

Pietní akt studentů pražských vysokých škol k uctění památky Jana Opletala přerostl v demonstraci požadující politické reformy. Při zásahu pořádkových sil došlo ke zranění 561 lidí a vypukly masové demonstrace proti policejnímu zásahu v Praze a postupně v dalších městech. Podívejte se na klíčové fotografie mapující polistopadové události.

Týden protestů skončil v sobotu 21. ledna poutí k Palachovu hrobu ve Všetatech, které se komunistické represivní složky snažily zabránit. Snímek je z všetatského nádraží. (21. ledna 1989)

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii snímků zachycujících průběh demonstrací v roce 1989. Vzpomeňte si. Albertov 17.11.1989.

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných fotografií zachycující průběh klíčových demonstrací v roce 1989, které vyvrcholily brutálním zásahem komunistické bezpečnosti a složek StB na Národní třídě. Vzpomeňte si. Albertov 17.11.1989.

Za 32 let prošla řada míst spojených se sametovou revolucí výraznou proměnou. Reportéři prošli například Narodní třídu, Smetanovo nábřeží či okolí Právnické fakulty. Podívejte se, jak se okolí za více než tři dekády rozvinulo.

MELANTRICH, 10.12. Při manifestaci v Den lidských práv zazpívala z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí Marta Kubišová svou Modlitbu pro Martu.

Vedle řadových občanů se ke kritice režimu a jeho zásahů proti demonstrantům připojila i řada veřejně známých osobností. Fotograf Tomáš Krist je portrétoval ve srovnání s rokem 1989.

Jan Ruml podepsal Chartu 77 a angažoval se v 80. letech v Hnutí za občanskou svobodu. Spoluzakládal Lidové noviny a týdeník Respekt a po revoluci se stal náměstkem ministra vnitra v ČSFR a později v 90. letech působil jako ministr vnitra v vládách Václava Klause. Byl senátorem i poslancem a po roztržkách s Klausem založil vlastní stranu Unii svobody. V roce 2010 vstoupil do Strany zelených a je ředitelem bezpečnostní firmy.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video