Učitelka mateřinky strčila plačící dítě do skladu, vyvázla bez trestu

  8:28aktualizováno  8:28
Učitelka v mateřské škole v Bílině nezvládla čtyřletou uplakanou holčičku a zavřela ji samotnou do skladu. Podle psychologů jako pedagožka selhala, navíc mohla dítěti ublížit. Učitelku nakonec nepotrestal ani zřizovatel školy, ani inspekce.
O metodách učitelky se rodiče holčičky dozvěděli od ostatních dětí. (ilustrační snímek)

O metodách učitelky se rodiče holčičky dozvěděli od ostatních dětí. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čtyřletá Lucie se zpočátku do Mateřské školy Maxe Švabinského hodně těšila. Jenže to trvalo jen do doby, než dostala novou učitelku. "Plakala, křičela, že tam nechce, každé ráno dělala strašné scény," popisuje Jitka, babička dívenky. Její jméno redakce zná, kvůli citlivosti případu ho ale nezveřejňuje.

Vše vyvrcholilo v květnu. "Slyšeli jsme, jak stejně staré děti se jí posmívají, že ji učitelka zase zavře. Tak jsme se začali ptát, co se stalo, ona sama by nám nic neřekla," popsala babička.

Tak se dozvěděli o incidentu z 3. května. Tehdy dívenka také ve školce brečela, učitelka Eliška Růžičková ji odvedla do místnosti, kam se odkládají deky, lehátka a další vybavení. Holčičku tam nechala samotnou.

Podle psychologů tím porušila výchovná i bezpečnostní pravidla. "Oddělovat dítě a izolovat ho za trest od ostatních by neměli ani rodiče doma. Zcela nepřípustné je to v profesionální službě, kterou si rodiče platí částečně přímo, částečně z daní. Ve školce by měli být profesionálové, kteří si dokáží poradit i s dítětem uplakaným i zlobivým," soudí vedoucí teplické pedagogicko-psychologické poradny Ingrid Štroblová.

Psycholog: Dívenka by neměla zůstat bez dozoru

"Je těžké říct, jestli to může zanechat stopy, záleží na každém jednotlivém dítěti, jak se s tím vypořádá. Není to ale v pořádku, navíc při zavírání samotného dítěte došlo k porušení bezpečnostních pravidel, dítě by nemělo zůstat ani na chvilku bez dozoru," upozorňuje Štroblová.

Rodiče holčičky si ihned stěžovali na radnici, která školky ve městě zřizuje, a obrátili se i na Českou školní inspekci. Ve stížnosti psali, že dívenka dva měsíce pláče a objevily se u ní psychosomatické obtíže.

"Paní učitelka přišla a omlouvala se. Říkala, že ji to mrzí. Prý ale měla dveře pootevřené, aby na dítě pořád viděla," uvedl tajemník bílinské radnice Ladislav Kvěch.

"Přesto, zavírat děti je zcela nevhodné a já bych asi reagoval stejně jako rodiče té holčičky. Moje manželka je učitelka v jiné mateřské škole a říkala, že by něco takového nikdy neudělala," popisoval Kvěch. "Podle mě ta učitelka není tak profesionální a zkušená, jak by měla být," doplnil.

Ředitelka školy je matkou učitelky

Názor učitelky se nepodařilo získat, ve školce mají nyní prázdniny. Vedení města ale před týdnem případ uzavřelo: pedagožka nakonec vyvázla bez trestu. "Osobní ohodnocení jsem jí neodebral, protože učitelky v mateřských školkách žádné nedostávají," říká tajemník.

Proč učitelku, o níž sám tvrdí, že selhala, rovnou nevyhodil? "Takovou pravomoc má jedině ředitelka školky," říká Kvěch.

Jenže ředitelkou Růžičkové je její matka a ta prý vše vyřešila mírnějším opatřením. "Dojde k personálním změnám, aby ta učitelka nebyla ve stejné třídě s onou holčičkou a navíc k sobě dostane zkušenější kolegyní," přiblížil tajemník.

S tím se nakonec spokojila i Česká školní inspekce, která případ šetřila. "Když jdeme kolem školky, Lucinka se vždycky ujišťuje, že tam nemusí. Snad to bude po prázdninách lepší," dodává Luciina babička. 

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V areálu Bulovky zemřela žena, před nemocnicí ji srazila dodávka

V areálu nemocnice Na Bulovce v Praze 8 stala dopoledne stala tragická nehoda. Mezi pavilony do seniorky nacouvala...

S policií jsem byl domluvený, napadl zvukař u soudu zásah při mítinku Zemana

Pražský městský soud se začal zabývat žalobou zvukaře Jaroslava Hensla, kterého v listopadu 2017 zadržela policie kvůli...

Odstřelovači prostřelili nádobu hrozící výbuchem, pomohli tak hasičům

Doslova třaskavý problém řešili ve čtvrtek středočeští hasiči. V Jevanech zasahovali u tlakové nádoby s acetylenem,...

Beran zastavil vlak a potrkal majitele, paličaté zvíře svázali do kozelce

Uprchlý beran zastavil na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nic s ním nezmohl ani jeho majitel. Beran před ním...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz