V kauze se jednalo o plastovou značku, kterou si majitel vozu připevnil namísto ukradené. Byla totožná s originálem, ale z jiného materiálu, což zjistila policie při silniční kontrole, a věc předala pražskému magistrátu ke správnímu řízení. Tam mu byla za přestupek proti plynulosti a bezpečnosti dopravy uložena pokuta 7 000 korun a zákaz řízení na půl roku.
Řidič se proti rozhodnutí odvolal k ministerstvu dopravy, které však verdikt magistrátu v tomto bodě potvrdilo. Řidiči se to ale nelíbilo a podal žalobu na ministerstvo dopravy.
Připustil, že po odcizení značky, které nahlásil policii, si nevyžádal vystavení její řádné náhrady, ale pouze si nechal vyrobit obdobnou značku z jiného materiálu. Nicméně podle něj postup neztížil identifikaci jeho vozidla.
"Jednání žalobce... neporušuje zájem společnosti, a proto nenaplňuje materiální znak přestupku," je uvedeno v rozsudku soudu.
Podle dopravního experta a poslance Stanislava Humla je to "průlomový" rozsudek. Mělo by se rozlišovat, když si někdo dá na vůz cizí registrační značku, nebo si tu svou přepíše na papír, myslí si Huml, který také v tom smyslu vypracoval pro soud v daném případě posudek.
Problém s chybějící SPZ řešil nedávno i ministr dopravy Vít Bárta. Místo originálu nalepil na kapotu svého maserati samolepku. Úředníci jeho případ řeší. Mohou mu udělit až 10 tisíc korun pokuty a roční zákaz řízení (více čtěte zde).