Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nagyová u soudu s Randákem nebyla sdílná, Nečas dorazí svědčit příště

  7:43aktualizováno  9:31
Jana Nagyová vypovídala před soudem kvůli zveřejnění odměn, které dostávala ve funkci vrchní ředitelky premiérova kabinetu. S odkazem na svůj špatný fyzický a psychický stav ale téměř nic konkrétního neřekla, soudkyně poté líčení odročila. Obžaloba viní z úniku informací exšéfa rozvědky Karla Randáka, který ale vinu odmítá.

Výslech Nagyové trval zhruba patnáct minut. Bývalá vrchní ředitelka v úvodu požádala, aby během výpovědi mohla sedět. Snažila se působit vyrovnaným dojmem, ale byla na ni znát nervozita a během jednání měla žvýkačku. 

U většiny otázek odkázala na svou lednovou výpověď na policii, která podle ní trvala dvě a půl hodiny. "Na tuto otázku jsem odpovídala v lednu letošního roku," odpovídala nejčastěji.

Bývalý ředitel rozvědky Karel Randák během jednání soudu (15. července 2013)

Na žádost Randákova obhájce Petra Kočího krátce nahlédla do svých výplatnic. "Nepamatuji si, jakou jsem brala částku před dvěma lety," uvedla.

Nagyová svou stručnou výpověď zdůvodnila špatným psychickým i fyzickým stavem. "Během měsíce zhubla deset kilo, je zesláblá. Měl jsem s ní možnost mluvit před jednáním a výpadky paměti tam skutečně jsou. O jejím zdravotním stavu ale nejsem oprávněný mluvit," řekl po jednání soudu obhájce Nagyové Eduard Bruna.

Expremiér Petr Nečas, který byl na pondělní jednání také předvolán jako svědek, nedorazil. Podle soudkyně Dany Šindelářové se omluvil z naléhavých rodinných důvodů. Soudkyně po vyslechnutí Nagyové jednání odročila na 23. října.

Nečas dělá vše proto, aby Nagyové ulehčil, míní Randák

Randák během jednání soudu žádnou otázku na Nagyovou neměl. "Bylo totiž zjevné, že má naučenou jedinou větu a odvolává se na svůj výslech. Ale je to její právo. Nemělo smysl se jí na nic ptát, protože si na nic nevzpomíná," uvedl po jednání exšéf tajné služby.

Podle jeho obhájce je výpověď Naygové ve značné části nepoužitelná. "Ona v podstatě nevypovídala," podotkl Kočí. "Kdyby neprobíhala její druhá kauza, tak by myslím paní Nagyová byla velmi agresivní, protože to má v povaze," dodal Randák.

Neúčast Nečase jej prý překvapila. "Dělá vše proto, aby paní Nagyové v její nelehké situaci ulehčil, což myslím, že je třeba jeho gentlemanské chování ocenit. Na druhou stranu se při tom dopouští zjevných lží. Rodinné problémy ale nejsou věc, která by se měla podceňovat," doplnil s mírným úsměvem.

Nagyová zůstane v pondělí v Praze

Nagyovou přivezla eskorta z vazební věznice v Ostravě, kde je od půli června kvůli údajnému podplacení trojice bývalých poslanců ODS a sledování Nečasovy manželky vojenskými zpravodajci. Jednání začalo v 9 hodin, Nagyová do budovy soudu dorazila v předstihu už po osmé hodině.

Bývalá spolupracovnice expremiéra v pondělí zůstane v pražské vazební věznici v Ruzyni, řekl iDNES.cz Bruna. "Cestu do Ostravy by nezvládla. Kdy se tam přesune zpátky, zatím nevím," dodal.

Podle Bruny se tento týdne rozhodne o dalším setrvání Nagyové ve vazbě. "Vzhledem k tomu, že někteří svědci jmenovaní v usnesení Okresního soudu v Ostravě jako důležití, vyslechnuti zatím nebyli a nejsou ani tento týden v programu výslechů, tak se domnívám, že nám vyhověno nebude," uvedl advokát

S Randákem je obžalovaná i bývalá asistentka Nagyové

Kromě Randáka je v případu obžalována i Lenka Pikorová, která na Úřadu vlády pracovala jako asistentka Nagyové. Státní zástupkyně je viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle ní právě Pikorová výplatní pásky své nadřízené předala Randákovi, který je posléze poskytl internetovému deníku Insider. Ten pak informace na začátku roku 2012 zveřejnil. Pikorová na pondělní jednání soudu nedorazila.

Žalobkyně při předchozím jednání soudu na konci června označila zveřejnění výše odměn za závažný zásah do soukromí Nagyové. "Stala se od té doby veřejně známou, lidé ji poznávali na ulici, obraceli se na ni s žádostmi o půjčku, čelila nadávkám," řekla státní zástupkyně.

Randák odmítá, že by se na úniku výplatnic podílel. Za obžalobou podle něj stojí jeho působení v Nadačním fondu proti korupci či kontakty Nagyové s lobbistou Ivem Rittigem. Fond poukazoval na některé podezřelé zakázky pražského Dopravní podniku, na kterých se údajně podílel právě Rittig (více o červnovém jednání soudu čtěte zde).

Randáka přišel na pondělní jednání podpořit i zakladatel fondu Karel Janeček. Obžalobu považuje za absurdní. "Dnešní situace byla legrační. Těžko si člověk dovede představit, že svědek obžaloby nechce vypovídat. I když je ve špatném psychickém a fyzickém stavu, tak pokud by měla být skutečně poškozena, tak bude za svou věc více bojovat. To, že nechce ani vypovídat, ukazuje, jak to bylo celé zkonstruováno," řekl iDNES.cz podnikatel.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal Úřad vlády. "Je to hysterie a osobní msta pana premiéra, kterému jsem podle jeho názoru šáhl na jeho oblíbenou hračku," řekl Randák iDNES.cz v březnu, když byl obžalován. (čtěte zde)

Někdejší ředitelka Nečasova kabinetu si například v březnu 2011 přišla včetně odměn a příplatků na 273 tisíc hrubého (více čtěte zde). Předseda vlády vysoké finanční ohodnocení své blízké spolupracovnice hájil, zveřejnění částek označil za "normální mediální lynč slušného a pracovitého člověka, jehož jediná vina je, že pracuje pro premiéra".

Podívejte se, jak v polovině června vedli policisté Nagyovou v želízkách

15. června 2013

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Novinář Gershkovich v Rusku sbíral informace pro CIA, tvrdí Kreml

13. června 2024  16:41

Ruské úřady viní amerického novináře Evana Gershkoviche ze shromažďování informací pro tajnou...

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  16:36

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení...

Hizballáh poslal drony a rakety na Izrael, útočil na devět vojenských objektů

13. června 2024  16:28

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh provedlo největší dronový útok na izraelské cíle od začátku...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...