Nagyová u soudu s Randákem nebyla sdílná, Nečas dorazí svědčit příště

  7:43aktualizováno  9:31
Jana Nagyová vypovídala před soudem kvůli zveřejnění odměn, které dostávala ve funkci vrchní ředitelky premiérova kabinetu. S odkazem na svůj špatný fyzický a psychický stav ale téměř nic konkrétního neřekla, soudkyně poté líčení odročila. Obžaloba viní z úniku informací exšéfa rozvědky Karla Randáka, který ale vinu odmítá.

Výslech Nagyové trval zhruba patnáct minut. Bývalá vrchní ředitelka v úvodu požádala, aby během výpovědi mohla sedět. Snažila se působit vyrovnaným dojmem, ale byla na ni znát nervozita a během jednání měla žvýkačku. 

U většiny otázek odkázala na svou lednovou výpověď na policii, která podle ní trvala dvě a půl hodiny. "Na tuto otázku jsem odpovídala v lednu letošního roku," odpovídala nejčastěji.

Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání kauzy zveřejnění odměn

Bývalý ředitel rozvědky Karel Randák během jednání soudu (15. července 2013)

Na žádost Randákova obhájce Petra Kočího krátce nahlédla do svých výplatnic. "Nepamatuji si, jakou jsem brala částku před dvěma lety," uvedla.

Nagyová svou stručnou výpověď zdůvodnila špatným psychickým i fyzickým stavem. "Během měsíce zhubla deset kilo, je zesláblá. Měl jsem s ní možnost mluvit před jednáním a výpadky paměti tam skutečně jsou. O jejím zdravotním stavu ale nejsem oprávněný mluvit," řekl po jednání soudu obhájce Nagyové Eduard Bruna.

Expremiér Petr Nečas, který byl na pondělní jednání také předvolán jako svědek, nedorazil. Podle soudkyně Dany Šindelářové se omluvil z naléhavých rodinných důvodů. Soudkyně po vyslechnutí Nagyové jednání odročila na 23. října.

Nečas dělá vše proto, aby Nagyové ulehčil, míní Randák

Randák během jednání soudu žádnou otázku na Nagyovou neměl. "Bylo totiž zjevné, že má naučenou jedinou větu a odvolává se na svůj výslech. Ale je to její právo. Nemělo smysl se jí na nic ptát, protože si na nic nevzpomíná," uvedl po jednání exšéf tajné služby.

Fotogalerie

Podle jeho obhájce je výpověď Naygové ve značné části nepoužitelná. "Ona v podstatě nevypovídala," podotkl Kočí. "Kdyby neprobíhala její druhá kauza, tak by myslím paní Nagyová byla velmi agresivní, protože to má v povaze," dodal Randák.

Neúčast Nečase jej prý překvapila. "Dělá vše proto, aby paní Nagyové v její nelehké situaci ulehčil, což myslím, že je třeba jeho gentlemanské chování ocenit. Na druhou stranu se při tom dopouští zjevných lží. Rodinné problémy ale nejsou věc, která by se měla podceňovat," doplnil s mírným úsměvem.

Nagyová zůstane v pondělí v Praze

Nagyovou přivezla eskorta z vazební věznice v Ostravě, kde je od půli června kvůli údajnému podplacení trojice bývalých poslanců ODS a sledování Nečasovy manželky vojenskými zpravodajci. Jednání začalo v 9 hodin, Nagyová do budovy soudu dorazila v předstihu už po osmé hodině.

Bývalá spolupracovnice expremiéra v pondělí zůstane v pražské vazební věznici v Ruzyni, řekl iDNES.cz Bruna. "Cestu do Ostravy by nezvládla. Kdy se tam přesune zpátky, zatím nevím," dodal.

Podle Bruny se tento týdne rozhodne o dalším setrvání Nagyové ve vazbě. "Vzhledem k tomu, že někteří svědci jmenovaní v usnesení Okresního soudu v Ostravě jako důležití, vyslechnuti zatím nebyli a nejsou ani tento týden v programu výslechů, tak se domnívám, že nám vyhověno nebude," uvedl advokát

S Randákem je obžalovaná i bývalá asistentka Nagyové

Kromě Randáka je v případu obžalována i Lenka Pikorová, která na Úřadu vlády pracovala jako asistentka Nagyové. Státní zástupkyně je viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle ní právě Pikorová výplatní pásky své nadřízené předala Randákovi, který je posléze poskytl internetovému deníku Insider. Ten pak informace na začátku roku 2012 zveřejnil. Pikorová na pondělní jednání soudu nedorazila.

Žalobkyně při předchozím jednání soudu na konci června označila zveřejnění výše odměn za závažný zásah do soukromí Nagyové. "Stala se od té doby veřejně známou, lidé ji poznávali na ulici, obraceli se na ni s žádostmi o půjčku, čelila nadávkám," řekla státní zástupkyně.

Randák odmítá, že by se na úniku výplatnic podílel. Za obžalobou podle něj stojí jeho působení v Nadačním fondu proti korupci či kontakty Nagyové s lobbistou Ivem Rittigem. Fond poukazoval na některé podezřelé zakázky pražského Dopravní podniku, na kterých se údajně podílel právě Rittig (více o červnovém jednání soudu čtěte zde).

Randáka přišel na pondělní jednání podpořit i zakladatel fondu Karel Janeček. Obžalobu považuje za absurdní. "Dnešní situace byla legrační. Těžko si člověk dovede představit, že svědek obžaloby nechce vypovídat. I když je ve špatném psychickém a fyzickém stavu, tak pokud by měla být skutečně poškozena, tak bude za svou věc více bojovat. To, že nechce ani vypovídat, ukazuje, jak to bylo celé zkonstruováno," řekl iDNES.cz podnikatel.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal Úřad vlády. "Je to hysterie a osobní msta pana premiéra, kterému jsem podle jeho názoru šáhl na jeho oblíbenou hračku," řekl Randák iDNES.cz v březnu, když byl obžalován. (čtěte zde)

Někdejší ředitelka Nečasova kabinetu si například v březnu 2011 přišla včetně odměn a příplatků na 273 tisíc hrubého (více čtěte zde). Předseda vlády vysoké finanční ohodnocení své blízké spolupracovnice hájil, zveřejnění částek označil za "normální mediální lynč slušného a pracovitého člověka, jehož jediná vina je, že pracuje pro premiéra".

Podívejte se, jak v polovině června vedli policisté Nagyovou v želízkách


Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

V teplickém bytě našla policie dva mrtvé, nejspíš vražda a sebevražda

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy ve středních letech v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě...

Poblíž Příbrami zemřel při nehodě motocyklista, nepřežil srážku s autem

Opilý motocyklista ujížděl v sobotu v Praze policejní hlídce. (22. 6. 2019)

V pondělí večer zahynul při nehodě nedaleko Příbrami motocyklista, osudným se mu stala srážka s osobním vozem....

Najdete na iDNES.cz