Oba sedmadvacetiletí muži opustili věznici ve Valdicích na Jičínsku kolem půl jedenácté večer. Vydali se směrem do Jičína a svobodu začali zapíjet už v první restauraci. V půl druhé v noci pak odkráčeli do centra města a zůstali celou noc v nonstop herně na Novém Městě.
AmnestieŠKODY: Stopnou se korupční kauzy za miliardy PŘEHLEDNĚ: Seznam lidí, které amnestie zasáhne VĚZNI: První odsouzení opustili věznice SLOVENSKO: Amnestii vyhlásil i Gašparovič KONTROVERZE: Soudce Berka dostane zpět miliony H-SYSTEM: Je to výsměch, říkají klienti KRITIKA: Nesouhlasí ČSSD ani kandidáti na Hrad GLOSA: Amnestie pro tuneláře |
"Pokračovali tam v oslavě a popíjeli. Jeden z nich občas odbíhal ven a zas se vracel zpátky. V 6:15 opustili hernu, stáli venku a tento muž se ještě vrátil dovnitř, že něco zapomněl. Když odešli, barman zjistil, že mu chybí 2,5 tisíce korun," uvedla mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.
Barman si ztracených peněz všiml okamžitě a za muži se vydal na prázdnou ulici, kde je ještě spatřil odcházet. Hned zavolal policii, která dvojici zadržela. Na jičínské služebně je pak vyslechli.
Policisté podezřívají z krádeže oba, nevylučují však, že ji bude mít na svědomí nakonec jen jeden z amnestovaných. Je to ten, který se v okolí restaurace pokoušel vloupat do osobního auta Kia Sportage. "Policisté se při výslechu dozvěděli, že peníze sebral tento muž. Částka peněz se u něj taky našla. Ten druhý o tom možná ani neměl ponětí," řekla policejní mluvčí.
Policisté kvalifikovali krádež peněz zatím jako přestupek proti majetku a pokus o vloupání do auta jako přečin. Pokud by se přihlásili další poškození, může se to ještě změnit.
Je zima, to zvýší riziko recidivy, říká kriminolog
Právě recidivy propuštěných se odborníci obávají. Amnestie totiž proběhla v lednu a řada propuštěných nemá kam jít a nemají ani peníze. Nejjednodušší způsob, jak si je opatřit, je proto krádež.
"Ne všichni propuštění mají nějaké sociální zázemí. Na amnestii nebyli připraveni ani třeba kurátoři nebo různé spolky, které propuštěným vězňům pomáhají," řekl Miroslav Scheinost, ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. "Riziko, že se zvýší drobné krádeže, případně jiné méně závažné delikty, tu každopádně je," dodal.
"Notoričtí pachatelé se nenapraví a jednoduše využijí první možné příležitosti," říká i policejní psycholožka Ludmila Čírtková (více zde).
Za pravdu odborníkům dávají data z amnestie z roku 1990, kterou vyhlásil prezident Václav Havel. Tehdy vyšlo z věznic kolem 16 tisíc amnestovaných. Ministerstvo spravedlnosti už před časem uvedlo, že do půl roku po této amnestii se do věznic vrátila přibližně polovina propuštěných. Navíc krátkodobě vzrostla především drobná a majetková kriminalita.