Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hučín čeká na soud blíž k domovu

  14:15
Přerov, Praha - Bývalý důstojník BIS a totalitní vězeň Vladimír Hučín opustil pražskou vazební věznici. Vězeňská služba ho převezla do Olomouce, odkud se Hučín obžalovaný ze sedmi trestných činů bude vydávat na proces k přerovskému soudu. Proces začne u okresního soudu 13. února. Soud v době pátečního Hučínova převozu rozhodoval také o jeho propuštění z vazby. "Senát rozhodl, že důvody vazby trvají," řekla předsekyně okresního soudu Táňa Šimečková. Proti rozhodnutí mohou advokáti podat stížnost.

Podle novely trestního řádu musel soud po podání obžaloby rozhodnout o takzvané soudní vazbě. Krajský soud v Ostravě před časem Hučína podržel ve vazbě proto, že by mohl porkačovat v trestné činnsoti nebo ovlivňovat svědky.

Mluvčí olomoucké vazební věznice Rostislav Sadílek potvrdil, že Vladimír Hučín je v Olomouci. "Chtěl být na cele sám, což jsme mu umožnili," podotkl Sadílek.

Soud nařídil Hučínův převoz z Prahy do Olomouce kvůli blížícímu se procesu v polovině února. "Je na místě, aby obžalovaný byl ve spádové věznici příslušného soudu, kde bude mít proces. Vzhledem k tomu, že v únoru začne projednávání, po dohodě s vězeňskou službou byl pan Hučín převezen do věznice v Olomouci," řekl Jelínek.

Projednávání případu soudce nařídil na tři dny. Hučínovi hrozí až deset let vězení. Případ bude přerovský soud projednávat od středy 13. do pátku 15. února. "Pan Hučín je v pořádku, akorát je trochu pobledlý. Dá se říct, že se na proces těší. Chce tam dokázat svou nevinu," řekl Hučínův advokát Milan Hulík.

Není jasné, zda soud bude veřejný
Zatím není jasné, zda justice na proces pustí veřejnost. U podobných případů, kdy před soudem stojí bývalý důstojník tajné služby, je totiž obvyklé, že soudci nechají veřejnost za dveřmi.

"Podmínky pro vyloučení veřejnosti jsou dány trestním řádem a rozhoduje se až po zahájení řízení. V tuto chvíli nelze říct, zda proces bude veřejný, či nikoliv. Sám to ani nevím, protože rozhoduje celý senát," řekl přerovský soudce Michal Jelínek. Návrh na vyloučení veřejnosti může dát státní zástupce, advokáti i obžalovaný, nebo o tom může rozhodnout senát, ale předtím se musí dotázat jednotlivých stran na jejich názor.

Okresní státní zastupitelství v Přerově nesdělilo, zda vyloučení veřejnosti bude navrhovat. "Jedná se o věc, kterou se budeme zabývat až po zahájení hlavního líčení," řekla okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová. Hučínovi advokáti vyloučení veřejnosti navrhovat nebudou. "Nepočítáme s tím. Snad kromě dvou paragrafů k tomu není důvod," vysvětlil obhájce Hulík.

Připustil akorát, že u Hučínových obvinění z neuposlechnutí rozkazu a ohrožování utajovaných skutečností by s vyloučením veřejnosti souhlasil v případě, že půjde jen o projednávání těchto konrétních kauz. "Například na půl dne, když se budou projednávat tyto paragrafy," dodal Hulík. V případě, že se proces nebo jeho část bude odehrávat za zavřenými dveřmi, má Hučín právo zvolit si dva důvěrníky, kteří se projednávání mohou zúčastnit.

Hučín zůstane ve vazbě
Hučín bude ve vazební cele až do zahájení soudního jednání. Místopředseda ostravského krajského soudu Čestmír Duda řekl, že soudci tak rozhodli proto, aby Hučín neovlivňoval svědky a nepokračoval v trestné činnosti. Ostravský senát tak vyhověl stížnosti přerovského státního zastupitelství. Tomu se nelíbil verdikt přerovského okresního soudu, jenž loni v prosinci rozhodl, že důvody vazby už pominuly.

"S rozhodnutím soudu nesouhlasíme a podali jsme proti tomu stížnost. Přesné důvody bych ale do doby, než naši stížnost obdrží obžalovaný, nechtěla sdělovat," uvedla loni v prosinci náměstkyně okresního státního zastupitelství v Přerově Jana Staňková.

Soud v Přerově už koncem roku rozhodl, že Hučín může na svobodu, neboť vyšetřování jeho případu skončilo. "Vyhověla jsem žádosti obviněného, a protože pominuly důvody vazby, rozhodla jsem o jeho propuštění na svobodu," řekla místopředsedkyně soudu Emílie Richterová.

Uvedla, že vyšetřování skončilo, a proto už nemůže Hučín ovlivňovat svědky. To byl dosud hlavní důvod, proč jej justice ve vazbě drží. Advokáti obžalovaného žádali neúspěšně Hučínovo propuštění již několikrát, ale marně.

Hučínovi hrozí až deset let vězení
Přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová obžalovala Hučína ze sedmi trestných činů - z podvodu, nedovoleného ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, neuposlechnutí rozkazu, ohrožování utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Policie někdejšího zpravodajce mimo jiné podezřívá, že uměle vyvolával nebezpečí levicového extremismu a navedl například svého agenta z tohoto prostředí k bombovému výbuchu v Přerově.

Podle Hučínova advokáta Milana Hulíka už vazební důvody pominuly dávno a obvinění jeho klienta je možno posuzovat nanejvýš jako přestupky. Hučín, kterému hrozí až deset let vězení, všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Tvrdí, že se stal nepohodlným, neboť odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání na vysoké funkce do státní správy a bezpečnostních složek státu.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...