Nebojte se být první a nejlepší, radil by Baťa dnešním podnikatelům

  17:27aktualizováno  17:27
Před 125 lety vznikla ve Zlíně firma, která je stále historicky nejproslulejší a nejúspěšnější českou společností. Z odkazu a myšlenek Tomáše a Jana Antonína Baťových čerpají podnikatelé i dnes.

Baťova síla byla v tom, že každý svůj záměr dokázal lidem přesvědčivě vysvětlit. Fotografie ho zachycuje na balkoně radnice v roce 1932. | foto: Státní okresní archiv ve Zlíně

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji se stále drží kolem dvou procent, firmy dlouhodobě bojují s nedostatkem lidí, průměrná mzda sice přesáhla 30 tisíc, i tak ale zůstává jednou z nejnižších v republice.

„Co by na to řekl Tomáš Baťa? Co by řekl na to, že Českou republiku během deseti dvaceti let nejmasivněji zasáhne postupující vlna automatizace a zvýšený požadavek na vyšší vzdělání? Jak by reagoval na to, že se to dotkne velké části pracovních míst?“ zamýšlel se Bohumil Kartous, rodák z Kroměříže, publicista, analytik a autor každoročního Auditu vzdělávacího systému v ČR.

Byl jedním z řečníků mezinárodní konference Baťův odkaz Evropě pořádané Univerzitou Tomáše Bati a Nadací Tomáše Bati.

Do Zlína na ni přijelo osm desítek osobností z celé republiky i zahraničí. Podnikatelé, personalisté, analytici, manažeři, ředitelé nadnárodních firem i akademici 

Principy, systémy a myšlenky, které zakladatelé společnosti Baťa během své historie používali a kterými se řídili, totiž inspirují a pomáhají i po 125 letech.

„Můžeme působit jako konzervativní firma, ale i v tom je naše výhoda. Pořád udržujeme některé baťovské provozní tradice, například to, že se ptáme, jestli je opravdu potřeba něco měnit, když to funguje tak, jak to je,“ naznačil Martin Horsák, absolvent zlínské Univerzity Tomáše Bati a v současné době finanční ředitel Baťa Central Europe.

Společnost rozšířená po celém světě mimo jiné stále udržuje ruční výrobu obuvi v závodě v Dolním Němčí, kde zaměstnává 150 lidí. Část výroby z Číny také vrací zpět do Evropy. A rozhoduje se, do jaké míry bude obuv prodávat prostřednictvím internetu.

Narušujeme základní baťovský princip

„Stojíme na stejné křižovatce jako firma Baťa po druhé světové válce, kdy musela celé své impérium obnovit. I my musíme přemýšlet, co bude za dvacet třicet let a jak reagovat na nové trendy,“ konstatoval Horsák.

Právě fakt, že se Tomáš Baťa snažil být co nejblíže k zákazníkovi, je podle odborníků pro současnou českou ekonomiku podstatný.

Fotogalerie

„Místo toho, aby ve Zlíně dělal boty a vozil je po světě, tak postavil sedmdesát měst v zahraničí a vyráběl je tam. My vyrábíme věci co nejdál, vozíme je sem a tam po celé zeměkouli a narušujeme tento základní baťovský princip,“ zdůraznil mezinárodně uznávaný ekonom Milan Zelený, který přednáší na univerzitách v USA, Indii, Číně i ve Zlíně.

Podnikatelé v kraji napříč obory i svou velikostí ale hledají řešení také v personální otázce. Strojírenské, gumárenské nebo letecké firmy, které jsou v kraji dominantní, dlouhodobě shánějí strojaře, svářeče, konstruktéry, seřizovače, ale i běžné dělníky a pomocníky. Podobně jako obuvnická firma v minulosti i oni nabízejí ke mzdě výhody, benefity, další dny dovolené, přispívají na dopravu, stravu, oceňují dlouhodobé zaměstnance.

Podle Jiřího Rosenfelda, ředitele uherskobrodských Slováckých strojíren, ale i přesto bude situace za pár let horší, protože pracovníky, kteří odejdou do důchodu, nebude mít kdo nahradit.

„Před několika lety jsem říkal, že gumaře uděláme i z kuchaře. Dnes je to tak, že už neseženeme ani toho kuchaře. Je zřejmé, že vysoký podíl lidské práce budeme muset do budoucna snižovat,“ upozornil také Libor Láznička, ředitel firmy Continental Barum, která je největším zaměstnavatelem v kraji.

Zlín je nejameričtější město v zemi

Řada výrobních podniků ve Zlínském kraji už k nahrazení lidské práce přistoupila a průmysl 4.0 zavedla. Používají automatizované stroje, počítačem řízenou logistiku, roboty, zaměstnanci ve výrobě dostali místo papírů do ruky tablety.

„Jezdím do Zlína několikrát do roka a připadá mi jako nejameričtější město v zemi. Baťa byl inovátor, dnes by nevyráběl boty, ale letadla, stavěl by nemocnice a zabýval se hi-tech technologiemi,“ je přesvědčený známý český krizový manažer Václav Novák.

Ekonom Ivan Baťka, zakladatel rádia Impuls, který ve své firmě otevřel podnikatelskou univerzitu pro zaměstnance založenou mimo jiné na myšlenkách Tomáše a Jana Baťových, vidí přetrvávající odkaz i pro zaměření českého průmyslu.

„Baťa dodával zboží konečnému zákazníkovi, proto by nám teď určitě řekl, abychom nebyli jen subdodavatelé, ale českou ekonomiku znovu postavili na osobnostech a vrátili na přední pozice. Abychom ji transformovali a nebáli se být první a nejlepší. Když toto o sobě řeknete, tak to není nepokora, ale mimořádný závazek,“ dodal Baťka.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Zájem filmařů se vyplácí, ve Zlínském kraji utratí miliony korun

Do Zlínského kraje míří čím dál více filmových štábů. Za posledních pět let se v něm točilo přes třicet titulů, letos...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Přehrada ve Vlachovicích je pro vládu priorita, chystá se výkup pozemků

Kvůli přehradě ve Vlachovicích změnila vláda politiku územního rozvoje. Potvrdila tak, že jde o prioritní stavbu, která...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz