Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Fenka vyhrabala u Vsetína poklad, stovky stříbrných mincí ze 14. století

  13:47
Šťastná náhoda pomohla odhalit jeden z nejhodnotnějších objevů na Valašsku. Při procházce lesem nedaleko Vsetína vyhrabala fenka nádobku s bezmála čtyřmi stovkami stříbrných mincí ze 14. století. Unikátní poklad aktuálně zkoumají odborníci z Muzea regionu Valašsko, po analýzách si jej bude moct prohlédnout veřejnost.

Poklad odevzdal do Muzea regionu Valašsko muž, který jej objevil při procházce s přáteli už na začátku srpna. Hrníček s mincemi byl ukryt ve svahu v lesním porostu v obci Ústí.

„Vlastně ho vyhrabala při procházce naše fenka Máša, byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ popsal nálezce, který si ale přeje zůstat v anonymitě.

Nález už má za sebou čištění a první zkoumání. Odborníci odhalili, že jde o stříbrné pražské groše z druhé poloviny 14. století. Konzervátoři postupně z nádoby vytáhli 374 mincí a k tomu slepenec zřejmě dalších třech, který se zatím nepodařilo rozdělit. Část z nich byla ve zbytcích plátěného měšce.

Než mohli pracovníci muzea obsah z nádobky vyprostit, nechali jej mimo jiné prohlédnout na CT vyšetření ve valašskomeziříčské nemocnici.

„Potřebovali jsme vědět, co se skrývá pod horní vrstvou mincí, abychom mohli zvolit nejvhodnější a hlavně nejšetrnější způsob, jak vybrat obsah hrníčku,“ vysvětlil ředitel muzea Tomáš Vitásek, který poděkoval zaměstnancům radiodiagnostického oddělení valašskomeziříčské nemocnice za vstřícný přístup.  

Snímky z CT odhalily, že nádoba je plná mincí, odborníci je vyprostili v minulém týdnu.

Vzácný poklad vyhrabala v Ústí u Vsetína ze země fenka Máša.

Archeolog vsetínského muzea Samuel Španihel odhaduje, že poklad mohl být ve skutečnosti obchodnickým depotem. V době moravských markraběcích válek si jej mohl uschovat některý z obchodníků ve strachu z blížících se vojsk.

„Byla to turbulentní doba, Morava byla v rozkladu, víme, že tu probíhaly těžké boje, kdy bojoval v podstatě každý s každým. Mohlo se stát, že mince si někdo schoval, ale nezvládl přežít,“ uvažuje Španihel.

Podle něj nález představoval na tu dobu obrovský majetek, z něhož by běžný člověk žil roky. „Mohlo to představovat hodnotu například třech koní, což bylo na tu dobu velké jmění. Větším, než jakým disponoval například mnohý zeman,“ nastínil archeolog. Jakou hodnotu má v současnosti, zatím upřesnit nechce, dokud nebude ukončené zkoumání.

Příjemně jej však překvapilo, nakolik byl celý poklad i po tolika stoletích zachovalý. „Přitom byl těsně pod povrchem, byla to otázka centimetru hlíny a centimetru jehličí,“ zmínil Španihel, který na místě prováděl dohledávku, ale nic dalšího už neobjevil.

Odborníci se nyní budou snažit zjistit přibližný letopočet, kdy byl poklad uložen do země, ale podle složení například i region, odkud mohl pocházet hrníček.

Stříbrné mince našli i houbaři na Lukově

„Nález nyní projde dalším podrobnějším rozborem, který pomůže určit přesnější stáří i cenu nalezených mincí. Pečlivě prozkoumán bude i další obsah nádobky, zda se v něm nenachází ještě další zbytky tkaniny, rostlin a jiného materiálu. Složení keramického hrníčku a další fragmentů určí archeometrická analýza,“ doplnila krajská radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Odborníci odhadují, že zkoumání zabere minimálně ještě půl roku. Mezitím už by si ale vystavené mince mohla prohlédnout veřejnost.

Ve Zlínském kraji jde v krátké době o druhý takto významný nález. Před nedávnem našli dva členové Spolku přátel hradu Lukov při houbařské procházce v místních lesích 392 pražských grošů a 27 haléřů markraběte Jošta, které byly uložené v malém džbánku. 

„Stalo se tak díky velké náhodě. V dubovém porostu, kde pravděpodobně divočáci hledali žaludy a při tom notně rozryli terén, v jedné z jam zasvítily stříbrné mince,“ sdělil předseda spolku Jiří Holík.

Poklad momentálně zkoumají pracovníci zlínského Muzea jihovýchodní Moravy. Pro veřejnost však bude k vidění už v neděli 19. září na hradě Lukově v rámci akce Den hradu.

Nálezci by mělo připadnout nálezné, které se obvykle odvíjí od historické ceny nálezu. Tu musí archeologové nejprve stanovit.

  • Nejčtenější

Policie pátrá po pohřešovaných chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska

Policie České republiky zahájila ve středu pátrání po dvou chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska. Nevrátili se z...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Policie pátrá po pohřešovaných chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska

Policie České republiky zahájila ve středu pátrání po dvou chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska. Nevrátili se z...

Opatrná výroba sněhu, dražší skipasy. Areály čeká další nejistá sezona

Zimní střediska ve Zlínském kraji se naplno připravují na spuštění provozu. Po letech, kdy je omezovala pandemie, se...

Zlínský kraj dá lékařům na vybavení ordinace, jinde nabízejí i bydlení

Dvě třetiny praktiků ve Zlínském kraji jsou starší padesáti let a zvlášť v odlehlých částech narůstá problém s jejich...

Elektronické cedule ve Zlíně navedou řidiče na volná místa k parkování

Řidiče ve Zlíně navádí dvanáct nových elektronických informačních tabulí na volná parkoviště, aby mohli snadněji...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...